DEV ZARGANA AVI

Dev Zargana Avı :

DEV ZARGANA AVI

Balık avına sevdalı bir aile ile Adrasan Koyunda öğleden sonrası turuna çıktık. Hava ve deniz çok güzeldi. Adrasan’da çok güzel bir ilk bahar havası hakimdi. Böyle havalarda denizde olmanın keyfine doyum olmuyor. Balık avı turumuz neşeyle başladı.

DEV ZARGANA AVI

Koy içinde Palamut avlamak için yüzey sırtısı çekerek Sulu Ada istikametine yöneldik. Sulu Adanın karşısındaki ufak koylara geldiğimizde, henüz daha oltalara takılan Palamut olmamıştı. Zaman ilerlemeye başladığı ve yöntem değişikli zorunlu olduğu için Zargana avı yapmaya karar verdik.

DEV ZARGANA AVI

İpek floşlar hazır olunca suya bırakarak en yakındaki koya yöneldik. Av yapacağımız koyda ağaçlar adeta denize kadar inmişti. Yeşille mavinin kaynaştığı bu güzel koyda Zargana avı ayrı bir keyif olacaktı. Manzarayı seyre dalmış bir şekilde dolaşmaya başladık. İlk Zarganalar oltalara birkaç kere vurduktan sonra kalomalardan biri hızla boşalmaya başladı. Arkadaşlardan Zargana vurduğunda gevşek olan kalomalara hiç dokunmamalarını istemiştim. Onlar da öyle yaptılar. Kaloma hızla boşalırken diğer oltaya da Zargana atlama olasılı yüksek olduğu için hiç durmadan 2 – 4 mil arası hızla yolumuza devam ettik. Hem bu şekilde kalomayı boşaltmaya çabalayan balık da yorulmuş oluyordu.

DEV ZARGANA AVI

Balık Avlamanın Heyecanını Hissettiler

Balık kalomayı boşaltmaya başladığında teknedeki herkeste adrenalin hemen yükselir. Heyecanla balığı görmek isterler. Zargana avı bu açıdan çok keyifli bir avdır. Çünkü Zargana oltaya takıldığında kendini kurtarmak için su yüzüne sıçramaya başlar. Kalomanın boşalmasına bir de balığın su yüzüne sıçramaları eklenince, katılımcıların keyfine diyecek olmaz. Herkes içinden ve çoğu zaman da dışından “işte balık avı bu” der.

DEV ZARGANA AVI

Bu sefer Zargana çok şiddetle kalomayı boşaltıyordu. Arkadaş, misina boşalıp gidecek telaşına kapılarak “kalomayı sıkayım mı?” diye sordu. “Tabi ki hayır. Bu Zargana diğerlerinden çok daha büyük” dedim. Kaloma boşalma şiddeti balığın büyüklüğü konusunda bize ilk bilgiyi veren unsurdur. Balık avı mücadelesi buna dikkat edilerek yapılmalıdır. Bu sebeple balığın kalomayı boşaltması için daha uzun süre bekledik. Balık artık kalomayı boşaltmaz olunca, kalomayı bir iki tık sıkıp yavaş yolla çekmeye başladık.

Balığı çekme biraz uzun sürdü. Ama gelen Zargananın 90 cm boyunda çok iri bir Zargana olduğunu görünce bütün zahmetlere değdi. Teknede herkes çok mutluydu. Bu onların trofe Zargana avı olmuştu.

Zargana Avı Videosuhttps://youtu.be/kTUh_ICOXmc

Dev Zargana Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.