BIRBIRINI BIRAKMAYAN YAZILI ORKINOSLAR

Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar :

İlhanla yaptığımız bu balık avı turunda ilk defa, oltamıza takılan Yazılı Orkinosun arkasından bir başka Yazılı Orkinosun geldiğini gördük. Yazılı Orkinoslar sürü halinde dolaşan balıklardır. Beraber dolaşıp büyük balıkların saldırından, toplu halde hareket ederek onları şaşırtıp korunurken, toplu olarak avlarını çevirip grup halinde avlanmanın kolaylıklarından istifade ederler. Bu kadar gurup halinde dolaşan balıklar oltaya yakalandıklarında diğerleri teknenin yanına kadar avlanan balığı takip etmezler. Teknenin motor sesi veya teknedeki avcıların çıkardıkları sesler onları ürküterek ortamdan uzaklaşmalarına sebep olur.

Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar

İlhan ile pek çok balık avına çıktık. Pek çok kere Akya avında yenlik balık olarak kullanmak amacıyla Palamut ve Yazılı Orkinos avladık. Bu balık avı turuna başlarken de Akya avı için Yazılı Orkinos avlamaya çalışıyorduk. İlhan’ın kullandığı çıkrık makinenin kaloması boşalmaya başladığında oltamıza yemlik bir balığın takıldığını biliyorduk. İlhan mücadeleye başladığında her zaman yaptığımız gibi bir yemlik balık çekip Akya avı için yem yapmayı umut ediyorduk. Çektiğimiz balık tam yemlik bir Yazılı Orkinostu. Buraya kadar olağan üstü bir hal yoktu. Fakat Yazılı Orkinosu tekneye alırken arkasından bir başka Yazılı Orkinosun onu ısrarla takip ettiğini gördük. Bu durum ilk defa yaşanıyordu ve gerçek anlamda olağan üstülük içeriyordu.

Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar

Avladığımız Yazılı Orkinosu takip eden diğer Yazılı Orkinos, avladığımız balığı tekneye alana kadar diğerini yalnız bırakmadı. Diğer Yazılı Orkinosun bu vefalı davranışı bizi çok etkilemişti. Onları göz göre göre birbirinden ayırmak içimizden gelmedi. Zaten yiyeceğimiz kadar balık avı yapmıştık. O balığa da çok fazlaca ihtiyacımız yoktu. Olsa da bu tür avları istisna tutmanın daha doğru olacağı görüşündeydik. Avladığımız Yazılı Orkinosu geri bırakmaya karar verdik. Ama iki balığın seremonisini seyretmeye dalarak, avladığımız balığı tekneye almış olduğumuzu unutarak serbest bırakmakta geç kaldık. Canlandırmak için yaptığımız uğraşlarda sonuç vermedi. Bu durumda yapacak bir şey kalmadı. Bu durum bizi çok üzdü. Bunun üzerine bugünkü balık avımıza son verdik.

BUYUK BALIGIN STRATEJIK MUCADELESINE GUZEL BIR ORNEK

Büyük Balıkların Stratejik Mücadelesinin Videosu: https://youtu.be/1PThBZLGrDI

Birbirini Bırakmayan Yazılı Orkinoslar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BIRBIRINI BIRAKMAYAN YAZILI ORKINOSLAR için 2 cevap

  1. Erdem HAMARAT der ki:

    Tebrik ederim gerçekten insanı çok imrendiriyorsunuz. Sadece izlemeye devam etmeyip sizinle tanışmaya mutlaka geleceğim.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.