BALIKCILIGIMIZIN GELECEGI ICIN YAKALA BIRAK AVI

Balıkçılığımızın Geleceği için Yakala Bırak Avı :

BALIKCILIGIMIZIN GELECEGI ICIN YAKALA BIRAK AVI

Balıkçılığımızın geleceği için yakala bırak avı yapmayı öğrenmemiz gerekmektedir. Yakala bırak avı insanın gözünün doymasını sağlayan ve balığında can taşıdığını hatırlatan bir av yöntemidir. Bu av yöntemine alışan birisi, artık ihtiyacından daha fazla balığın avını yapmayacaktır. Bu sayede denizde kalan her balık gelecek için daha fazla balık anlamına gelmektedir. “Bir balıktan ne olacak canım” demekten biran önce vazgeçmek gerekir. Her av turunda denizde kalan bir fazla balık çok şeyin değişmesini sağlar.

BALIKCILIGIMIZIN GELECEGI ICIN YAKALA BIRAK AVI

Amatör Balıkçılık açısından yakala bırak avının anlamı

Amatör balıkçılık; bir kazanç gütmeden, balıkçılığa merak salmış insanların haklarını da gözeterek ve her türlü paylaşımın söz konusu olduğu av şeklidir. Amatör balıkçı çok güzel bir doğal ortamda kafa dinlemek, eğlenmek ve spor yapmak amacıyla balık avı hobisini sürdürür. Bu hobiyi beraber yaptığı arkadaşlarıyla veya içinde bulunduğu doğal ortamdaki insanlarla avın gereği olan her türlü paylaşımı yapar. Bu bölüşüm duygusunun kendinde yarattığı tatmin duygusuyla, aynı paylaşımı doğayla da yapmayı akıl edince avladığı balığında bir canı olduğunu fark eder. Bu aşamadan sonra sadece ihtiyacı olan balığı avlar. Geri kalanı ya avlamaz, ya da geri salar. Bu aşama genellikle önce fazla olanın geri salınmasıyla başlar. Daha sonra ihtiyaç kadarı avlandıktan sonra av sonlandırılır. Başka balığa dokunulmaz.

BALIKCILIGIMIZIN GELECEGI ICIN YAKALA BIRAK AVI

Yakala bırak avının bir uzantısı da sportif balık avcılığıdır

Sportif balık avcılığı; balık avı hobisinin tatminini sağlarken balıkların geri bırakılması prensibine dayanır. Bu bazen balık stoklarının arttırılması istenen dönemlerde uygulanan bir yöntemdir. Bazen de avlanılan balığın yumurtalı olduğunu fark ettiğimiz aşamalarda uygulanan bir yöntemdir. Yumurtalı balığın alınmaması, balık stoklarının hızla çoğalmasında ve balıkçılığımızın gelişmesinde çok önemli bir aşamadır. Amatör balıkçılıkta temel amaç; balığın korunarak çoğaltılması ve sadece uygun şartlarda ihtiyaç kadar balık avının yapılmasıdır.

Balıkçılığımızın gelişmesi için kendimiz ve ailemiz dışında başkalarını düşünerek av yapılmaması gerekir. Başkaları için av yapılmaya kalkındığında, av yapılacak kişilerin sonu gelmez. Günlük av limitlerimiz de bir işe yaramaz. Başkaları için av yapma düşüncesi, bizi bir süre sonra kendimizi sınırlamaktan alıkoyan bir unsur olur. Kendimizi sınırlandıracak en önemli unsur, ihtiyacımız kadar av yapma düşüncesidir. Bu düşünceyi kafamızdan silecek her türlü bahaneden uzak durmamız gerekmektedir. Yoksa bahaneler bizi yoldan çıkarır. Artık sınırımız olmaz. Sınırımız kalmazsa, balığımız da kalmaz. Şu an içinde bulunduğumuz durumun en kısa açıklaması budur.

Tut Bırak Yöntemi Videosuhttps://youtu.be/_6xA3rI8ggM

Balıkçılığımızın Geleceği için Yakala Bırak Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.