FAZLADAN AVLANAN BALIGI NEDEN GERI SALMALIYIZ

Fazladan Avlanan Balığı Neden Geri Salmalıyız :

FAZLADAN AVLANAN BALIGI NEDEN GERI SALMALIYIZ

Avladığımız Her Balığı Alırsak Başkasına Ne Kalır?

Biz her avladığımız balığı alırsak, siz ne yakalayacaksınız? Bazı günler yüzlerce büyük balık avlama fırsatını yakalarız. Balığı değerli bir can olarak algılamasak, bizi durduracak hiçbir sebep olmaz.

Peki biz ne yaparız? İhtiyacımız olan bir balığı alıp sürünün üzerinden çekilip evin yolunu tutarız. Yiyeceğimiz kadarını ayırıp geri kalanı ihtiyaç sahiplerine dağıtırız. İhtiyacımız yokken ava çıkmışsak, avladığımız balığı geri salarız.

FAZLADAN AVLANAN BALIGI NEDEN GERI SALMALIYIZ

Balığında Bir Can Taşıdığını Fark Etmek Gerekir

Balığında bir can taşıdığını, yaşam hakkı olduğunu, ancak ihtiyaç olduğunda alınması gerektiğini vurgulamak için geri bırakırız. İnsanlar örnekler üzerinden algılarını geliştirirler. İyi örnekler algıyı olumlu yönde değiştirir.

Yumurtalı bir balığı aldığımızda balığın yaşam hakkını hiçe saymış oluruz. Bir balığın yumurtalı olması yaşaması için en önemli haktır. Bu hak kullanıldığında hem o balığın yaşam hakkına saygı duyulmuş olur, hem de yavru balıklara yaşam hakkı verilmiş olur. Yavru balıklar büyüyerek ve çoğalarak başka binlerce insanın balığa ulaşma şansını arttırır. Balığın bol olmasının tek yolu, balığın yaşam hakkına saygı duymaktan geçer.

FAZLADAN AVLANAN BALIGI NEDEN GERI SALMALIYIZ

Avcılık Becerisinin Körelmemesi İçin Av Yapmak Gerekir

Avcılık büyük bir beceridir. Her beceri gibi egzersize ihtiyaç duyar. Yoksa bu beceri körelir. Bu bizi sportif balıkçılık kavramına ulaştırır. Egzersiz yaparken oltamıza takılan her balığı almamız haksızlıktır. Hak olan ihtiyaç olanı almak, olmayanı salmaktır. Avcılık, toplayıcılık değildir.

FAZLADAN AVLANAN BALIGI NEDEN GERI SALMALIYIZ

Avcı ihtiyacı kadarını alır. Başkası için balık avı yapmaz. Eğer başkası ile avını paylaşmak istiyorsa, kendisi için avladığı balığı paylaşır. Örneğin bir büyük balık avı yaparız. Avladığımız büyük balığın yarısını ihtiyaç sahiplerine dağıtırız. Diğer yarısını ya aile içinde yeriz, ya da misafirlerimizle beraber yeriz. Denizden sadece bir büyük balık alarak her türlü ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Bir büyük balık yeri gelir yüzlerce kişiye aş olabilir. Bu yüzden büyük balık avı yapılması gerektiğini söyleriz.

FAZLADAN AVLANAN BALIGI NEDEN GERI SALMALIYIZ

Balık Avı Turizmi İçin Yakala Bırak Avı

Balık avı turizmini canlandırmak için yakala bırak avları meranın korunmasını sağlar. Mera canlandıkça daha fazla turisti büyük balık avına çıkarma ve otelleri daha uzun süre doldurma imkanı doğar. Bu durum konakla gün sayısını arttırarak turizm gelirlerini yükseltir.

Yakala bırak avı, diğer tanımlamasıyla sportif balıkçılık meraların korunması ve balığın çoğaltılması için önemli bir uygulamadır. Balık avı turizminin vazgeçilmez uygulama şekli sportif balıkçılık olmalıdır.

FAZLADAN AVLANAN BALIGI NEDEN GERI SALMALIYIZ

İhtiyaç Kadar Av Yapılır Fazlası Geri Bırakılır

Büyük balık avı turu balığın eti için değil, büyük balık avının öğrenilmesi için yapılır. Büyük balık avını yapabilmek için öğrenilmesi gereken çok fazla şey vardır. Bilgi ve tecrübe bir araya gelmeden büyük balık avında başarıyı yakalamak mümkün değildir. Durum böyleyken büyük balık avına et tedariki için katılmak anlamsız bir iş olur. Balığın eti öncelikli ise balık halinden garantili balık almak daha mantıklıdır. Balık avı turu kumarı oynamanın hiçbir mantığı yoktur.

FAZLADAN AVLANAN BALIGI NEDEN GERI SALMALIYIZ

İhtiyacın aşıldığının farkına varılamaması ufak balık avına has bir psikolojidir. Büyük balıkla mücadele ederken yorulan avcılar av yapmaya çabuk doyarlar. Zaten başka balıkla uğraşmaya istekleri kalmaz. Ayrıca büyük balık ebatlarıyla daha ilk anda avcının gözünü doyurur. Gözü doyan avcı avlanmaya son vermeyi çabucak kabullenir.

FAZLADAN AVLANAN BALIGI NEDEN GERI SALMALIYIZ

Büyük Balık Avının Psikolojisi

Büyük balık avını ilk defa yapan her avcı “balığın bu boya ne kadar zamanda geldiğini” sorgular. Böylece bu zihinsel sorgu, avcının bir daha geri dönüşümü olmayacak şekilde fikirsel olarak gelişmesini sağlar. Artık o balığın da bir can taşıdığını ve çok değerli olduğunu fark eder. Avına sevgi duymaya başlar. şefkat, her zaman öldürme isteğine karşı galip gelir. Sevgi insanı avcı yapar. Sevgi ile avlanan avın can taşıdığını bilir ve ihtiyacı kadar avlanır.

İstemediğimiz Balık Oltamıza Takıldığında Almak Zorunda Değiliz

Her olta attığımızda sadece istediğimiz balığın avını yapamayız. İstemediğimiz balığı alıkoymak veya başka birilerine götürmeye çalışmak ne kadar doğrudur? Denizde kalan bir balık çok şeyi değiştirir. Bu yüzden istenmeyen balık avlandığında geri salınmalıdır. Denizde kalan balık büyüme ve çoğalma şansı elde eder. Balık çoğaldığında bereket olur. Bereket herkes içindir. Bencillik fakirleştirir. Bereket ise refah getirir.

Bir Canlıyı Öldürmenin İki Gerekçesi Vardır

Bir canlıyı öldürmenin iki mantıklı gerekçesi vardır. Birincisi yeme ihtiyacı, diğeri de nefsi müdafaadır. Bu yüzden başka sebeple avlanmak bile hak değildir. Keyif için yapılan avcılıkta balık mutlaka geri salınmalıdır. Aksine kediye, köpeğe, martıya veririm diye balığı öldürmenin bir mantığı yoktur. Denizdeki balık en büyük hazinedir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/rQzTGijIWlE

Fazladan Avlanan Balığı Neden Geri Salmalıyız

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.