BALIK AVINA KATILAN CIFTIN KISMETLERININ DEGERLENDIRILMESI

Balık Avına Katılan Çiftin Kısmetlerinin Değerlendirilmesi :

BALIK AVINA KATILAN CIFTIN KISMETLERININ DEGERLENDIRILMESI

Balık avında bayanların balık avı kısmetine diyecek yoktur. Balık avında bayanlar ve çocuklar çok kısmetlidir. Bu durumu 17 senedir yapmakta olduğumuz balık avı turlarında yüzlerce defa gözleme şansımız oldu. Şimdi bu bağlamada bir çiftin katıldığı bir balık avı turunu anlatmak istiyorum. Balık avında “nasip, kısmet ve rastgele” kavramlarının ne anlama geldiği anlatmak adına çok güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum. Üstelik bu örneği pek çok balık avı tutkunun teyit ettiğini yüzlerce defa dinledim ve değişik yerlerde okudum.

BALIK AVINA KATILAN CIFTIN KISMETLERININ DEGERLENDIRILMESI

Bir Çiftin Balık Avı Macerası – Bu Ailenin Balıkçısı Kim?

Sabah erkenden Adrasan Sahilinden açıldık. Amacımız büyük balık avı yapmaktı. O dönemde Balon Balığı henüz yeni Akdeniz’de görülmeye başlamıştı. Bu yüzden normalden daha fazla yem balığına ihtiyaç duyuyorduk. Malum yemlerin yarıdan fazlasını Balon Balıkları yiyordu. Daha sonraları Balon Balığına rağmen av yapmayı öğrendikçe yem balığı sayımızı neredeyse 1 – 2 adete kadar düşürdük. Birinci yemi yedekte tutup, ikinci yemi canlı yem olarak kullanıyoruz. Genellikle canlı yem büyük balık avını yapmak için yeterli oluyor.

BALIK AVINA KATILAN CIFTIN KISMETLERININ DEGERLENDIRILMESI

Gelelim o çiftin hikayesine; oltaları denize bıraktıktan sonra bayan arkadaş ilk balıkları çekmeye başladı. İlk balıklar sevinçle karşılandı. Ama yem balıkları genel anlamda yemlik olmak için biraz büyüktü. En azından biz o zaman öyle olduğunu düşünüyorduk. Yem konusunda genel değerlendirme de bu yöndeydi. Ama ilerleyen dönemde edindiğimiz tecrübelerle bu görüş de değişti.

BALIK AVINA KATILAN CIFTIN KISMETLERININ DEGERLENDIRILMESI

Saatler ilerledikçe bayan arkadaş av yapmaya devam etti. Artık bayan arkadaş dört balığı büyük bir keyifle çekince teknede biraz sinirler gerilmeye başladı. Erkek arkadaş durumdan hoşnut olmadığını “bu böyle olmaz ki” diyerek ifade etti. “Peki nasıl olmalı?” diye sorduk. Teknede gayet güzel keyifle av yapıyoruz. “Bende av yapmak istiyorum. Hatun yeterince balık yakaladı. Karizmayı çizmek üzereyiz” dedi. Arkadaşa hak verdik. “Ne yapmak istersin?” diye sorduk. “Oltaları değişelim” dedi. Hemen oltaları değiştirdik.

Aradan yarım saat geçmeden bayan arkadaş eşinin oltasıyla iki balık daha yakaladı. Erkek arkadaş yine huzursuzlanmaya başladı. “Bu böyle de olmuyor” dedi. “Peki bu sefer nasıl olsun?” dedik. “Yer değiştirelim” dedi. Neden olmasın düşüncesiyle hemen yer değiştirdik. Bayan arkadaş yeni yerinde iki balık daha çekti. Bayan arkadaş yaptığı onca avdan sonra çok keyifliydi. Ama eşi küplere binmek üzereydi. “Bu hiç böyle olmayacak” dedi. Arkadaşa yine çok hak verdik. Ama artık tur zamanımız çoktan geçmişti. “Artık tur zamanımız çoktan bitti. Ailenin balıkçısı da belli oldu. Skor bayan arkadaş 8 balık, erkek arkadaş 0 balık. Sonuç 8 – 0 ezici bir mağlubiyet.

BALIK AVINA KATILAN CIFTIN KISMETLERININ DEGERLENDIRILMESI

Bu balık Avından Çıkarılan Sonuç

Erkek arkadaş açısından durumu değerlendirdiğimizde; felaket. Hayatının en kötü avını yaptı. Eşini özendirmek için çıktığı turda ezici bir mağlubiyet alarak hüsranı yaşadı. Şunu gördü ki, her şeyi denemesine rağmen bütün tur boyunca oltasına bir balık bile vurmadı. Kısaca koca Akdeniz’de balık kalmamış. Denizlerimiz kurumuş. Bir balık avı ancak bu kadar kötü olabilir. Kaptan da “kısmet” deyip duruyor. Kısmetse, nerede kısmet? Koca denizde onca saat oltaya bir balık vurmaz mı? Yok kardeşim bu denizde balık kalmamış. Balık olsa yakalayamayacak mıyım? İlla oltama bir balık takılır. Herhalde 0 (sıfır) çekmeyiz…

BALIK AVINA KATILAN CIFTIN KISMETLERININ DEGERLENDIRILMESI

Bayan arkadaş açısından durumu değerlendirdiğimizde; müthiş. Her olta bıraktığımda oltama hiç gecikmeden balık geldi. Keyifle av yaptım. Akdeniz’de bu kadar çok balık olduğunu hiç tahmin edemezdim. Meğer Akdeniz balık cennetiymiş. Balıkçılık yapmaya kalksan kısa sürede köşeyi dönerim. Eşimle çıktığım bu turu ömrüm boyunca unutmayacağım. Denizin dinginliğinde fevkalade dinlendim. Balık avladıkça kendime olan güvenim de arttı. Benim için çok ciddi bir balık avı tecrübesi oldu. Balık avlamaya doydum. Herkesin bu tura çıkıp balık avının keyfini yaşamasını tavsiye ederim…

Sadece bir üzüntüm var. Keşke eşimde benim gibi av yapabilseydi. Çok daha keyifli olacaktı. Ama o da av yapsın diye elimizden geleni yaptık. Demek ki kısmet değilmiş. Artık bir dahaki sefere.

Balık Avının Kötü Gitmesine Sebep Olan Şeyler Nelerdir?

Bence pozitif enerjiden uzak olmak balık avının olumsuz gitmesine sebep olan en önemli etkendir. Negatif tarafın unsurlarını sıralamaya çalışalım. İsteksizlik, sıkılma, umutsuzluk, yılgınlık, balık tutanları kıskanmak, diğerlerinin balık tutamamasını dilemek, en iyi avcının kendinin olduğu kanısını yaymaya çalışmak, iddialaşmak, av öncesinde tutulması mümkün olmayan vaatlerde bulunmak, böbürlenmek… vb gibi pek çok negatif hal balık avı yapılmasının önündeki engellerdir. Oysa bir başkası balık yakaladığında onun adına sevinmek ve bu avın kendi yapacağı av için bir vesile olduğuna inanmak av yapmayı kolaylaştırır.

Balık avı umut kesilerek yapılamaz. Bazen her şeyden umut kestiğimizde balık oltaya atlar ya. İşe bu olay bize hiç bir zaman umut kesilmemesi gerektiğini hatırlatmalıdır. Kısmet ne zamansa balık o zaman oltaya takılır. Daha önce veya daha sonra değil. Kısmet değilse de elden gelen tek şey Allah’a şükretmektir. Allah en çok şükredenlerin isteğini kabul eder. Allah’ın sizin istediğinizi vermekle varlığı oluşturan hazinesinden hiç bir şey eksilmez. Her zaman bir faydaya vesile olmak için isteyin.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/geP9NPCn1ks

Balık Avına Katılan Çiftin Kısmetlerinin Değerlendirilmesi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.