BALAYINDA AKYA AVI COSKUSU

Balayında Akya Avı Coşkusu :

Balayında Akya Avı Coşkusu

Her sene balık avı turlarımıza 6 – 7 balayı çifti gelir. Balayı çiftlerinin balık avı turlarımıza göstermiş olduğu ilgi bizim için en büyük teveccühtür.

BALAYINDA AKYA AVI COSKUSU

Emre senelerdir balık avı videolarımızı seyrederek Akya avı için yanıp tutuşmaya başlayınca, Hasret Emre’nin trofe Akya avına duyduğu aşkı sonlandırmak için ona evlilik hediyesi olarak bir trofe balık avı turu satın aldı. Bu vesile ile geldikleri Adrasan’ın bereketli sularında balık avına çıktık.

BALAYINDA AKYA AVI COSKUSU

Sahilden açıldıktan sonra yemlik Palamut için yüzey sırtısı çekmeye başladık. Yemlik Palamutları Adrasan Koyu içinde almaya başladık. Üç tane yemlik Palamut avından sonra koydan ayrılıp Sulu Adaya doğru yol almaya başladık. Yolda sohbet ederek giderken arada oltamıza vuran balıklarla da mücadele ediyorduk.

BALAYINDA AKYA AVI COSKUSU

Sulu Adaya vardığımızda önce adanın etrafında bir tur attık. Adanın etrafında bazı bölgelerde 3 Kg Yazılı Orkinoslar vardı. Bazen oltalarımıza onlar takılınca teknede heyecan katsayısı yükseliyordu. Ada etrafında turumuzu tamamladıktan sonra vakit kaybetmeden Akya oltasını hazırlayıp, sıra ile oltaları denize bıraktık. Saat 12.00 ye kadar dolaşmamıza rağmen oltalarımıza Akya vurmayınca mola vermek için Amerikan koyuna gittik. Amerikan koyunun serinliğinde yemek yiyip dinlendik.

Akşam Suyunun Bereketine İnanıyoruz

Saat 15.30 da Amerikan Koyundan hareketle olta çekerek Sulu Adaya doğru yol aldık. Sulu Adaya geçmeden yolda bir iki tane yemlik Palamut avı yapınca, yemlerimizi tazeleyip Akya avı için dolaşmaya başladık.

Sulu Adanın çevresinde her yeri dolaştık. Ama bir türlü Akya oltalarımıza vurmuyordu. Artık av gününün sonuna gelmiştik. Her avda yaptığımız gibi son umut Sulu Adanın Kuzey batı ucundan Adrasan’a doğru yol aldık. Bu esnada oltaları biraz daha saldık.

Büyük Balık Zamanı

Sulu Adadan 300 m açılmadan oltanın kaloması hızla boşalmaya başladı. Emre’nin heyecanı görülmeye değerdi. Emre heyecandan zangır zangır titremeye başlamıştı. Onların heyecanını görünce her hangi bir hataya mahal vermemek ve heyecanlarını yatışmasını sağlamak amacıyla oltayı istedim.

Olta bendeyken tekne ile daha rahat manevra imkanı olduğu için rahatça Sulu Adanın taşlıklarından 15 dakika kadar tekneyi açtık. Sonra Akya mücadelesine Emre ile devam ettik. Arada Hasret’te Emre’ye yardım etti. Bir Ara olta gelmez olunca oltaya yeniden müdahale etmek zorunda kaldım.

Olta, balık üzerindeyken bir yerlere takılmıştı. Tornistan yaparak, olta dikleşecek şekilde Akya’nın takıldığı yere doğru yaklaştık. Olta doksan derece açı yaptığı esnada, Akya’nın asılmasıyla olta takıldığı yerden kurtuldu. Bu duruma en çok Emre sevinmişti. Heyecandan yerinde duramıyordu. Balık kurtulunca bir süre balığı yükseltip Emre’ye verdim. Artık Emre’nin işi kolaylaşmıştı. Emre oltayı çekerken bende Akya avı videosunu çekmeye başlamıştım. Akya teknenin yanına geldiğinde uzanıp tekneye aldık. Emre için bir hasretin bittiği an o andı.

Balayında Akya Avı Coşkusu

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/ZYTrT3n9-K0

Balayında Akya Avı Coşkusu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALAYINDA AKYA AVI COSKUSU için bir cevap

  1. Akif Cengiz Ceylandağ der ki:

    Menderes bey ile 2008 yılında tanışmış ve 4 gun süren guzel bir av zamanı geçirmiştim. Daha sonra ise geçen sene eşim Elif ile beraber tekrar Adrasan’a gelip Menderes bey ile yaptığımız 2 günlük balık turunda Elif 30 kg lık ben ise 10 kg lık Akya avlamıştık. Benim tuttugum 10 kg lık Akya’yı ise tut bırak yöntemi ile tekrar denize bırakmış ve çok keyifli zaman geçirmiştik. Şu anki videoyu izleyince 26 Eylül de tekrar Adrasan’a yapacağımız yolculuk için heyecanlanmaya başladım. Hem balık avı, hem Menderes abinin güzel sohbeti hemde Adrasan’ın gÜzel ve sakin ortamını hayal edince insan heyecanlanıyor. Türkiye’de özellikle balik avlamayı sevenler için Adrasan ve Menderes abinin çok güzel bir fırsat olduğunu düşünüyor ve herkese tavsiye ediyorum.

    Bu eylül sonunda umarım şansımız yaver gider ve bizim de güzel yeni bir Akya avı videomuz bu sitede tekrar yayınlanır. Geçen seneki yaklaşık 1 saat süren Akya avımızın videosunu da seyretmenizi tavsiye ederim.

    Video Link’i: http://www.adrasanbalik.com/akif-cengiz-ve-elif-ceylandag-akya-avi-videosu/.html

    Akif Cengiz

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.