ANTALYA ADRASANDA KOCAMAN GOZLU ALBAKOR AVLADIK

Antalya Adrasanda Kocaman Gözlü Albakor Avladık :

Bugünlerde havaların hızlı ısınmasıyla beraber denizde hızlıca ısındı. Mayıs ve Haziran ayı içinde dağlarda eriyen karların suları denize ulaşana kadar biraz ısınsa da yine de deniz suyundan daha soğuk durumdadır. Bu sular denizde yüzey suyunu pek etkilemese de derinlerdeki suyun ısınmasını geçiktirmektedir. Bu yüzden denizde kristal tabakalar oluşmaktadır. Deniz bazen dalgalarla, bazen de akıntılarla yüzey ve dip suyunu birbirine karıştırarak  homojenliği sağlamaya çalışır. Muhtemelen bu sene itibariyle Temmuz ayı ortasında deniz suyunda belli bir homojenlik olacak. Homojenlik olduğunda denizde yüzey suyu ile 30 – 40 m derinlerdeki su sıcaklığı birbirine çok yakın dereceye gelir. Bu durumda balıklar daha rahat hareket etmeye başlarlar. Şimdiki gibi homojenliğin az olduğu dönemlerde balıklar yüzey suyuna kolayca çıkamamaktadır. Ancak sabah ve akşam suyunda yemlenmek için kısa süreli yüzey suyuna çıkarlar. Bu yüzden deniz yüzeyinde oynak görmek zor olur.

ANTALYA ADRASANDA KOCAMAN GOZLU ALBAKOR AVLADIK

Yemlik Balık Avının Zor Olduğu Bir Dönem

Deniz suyunun katmanları arasındaki sıcaklık farkları balığın hareketlerini zorlaştırmaktadır. Birde buna büyük balıkların saldırıları eklenince yemlik balıkların avını yapmak zorlaşır. Yemlik balıklar çok tedbirli olmaya başlar. Yem balığı avının zor olmasının bir sebebi de Gümüş Balıklarının çok olmasıdır. Yem balıkları gümüş balıklarıyla karınlarını doyururken bizim oltalarımızda sırtı çektiğimiz sahte balıklara pek bakmazlar. Bu durumda bizim yemlik balık avımız zora girer. Bir tane yem balığı avlamak için dolaşmadığımız yer kalmaz.

ANTALYA ADRASANDA KOCAMAN GOZLU ALBAKOR AVLADIK

Yem Balığı Avlarken Büyük Balık Avı Yapmak

Bazı günler yem balığı için dolaşırken kalomalar o kadar hızlı akar ki, oltaya büyük balık geldiğini hemen anlarız. Bu aşamada yemlik balık avı bir anda büyük balık mücadelesine döner. Bu durum iyi yönetilmesi durumunda çok keyiflidir. Yem balığı beklerken bir anda büyük balık mücadelesi moduna geçeriz. Balığı tekneye aldığımızda teknede yaşanan sevinci tarif etmeye kelimeler yeterli gelmez. Daha yem balığı avı yapmadan büyük balık avını yapmak tam bir sürprizdir.

ANTALYA ADRASANDA KOCAMAN GOZLU ALBAKOR AVLADIK

Yemlik Balık Beklerken Oltalara Büyük Balıklar Atladı

Bugün Murat ile balık avına çıktık. Önce Sulu Ada istikametine doğru gitmeye niyetliydik. Sonra geçen sene Pırasalı Adada Murat ve eşiyle yaptığımız Akya avı aklımıza geldi. Yönümüzü Pırasalı Ada istikametine çevirdik. Yol boyunca oltalara yemlik balık vurmadı. Deniz sakin olmasına rağmen hiç bir yerde balık oynağı da görmedik. Oysa bu sakinlikte nerede bir hareket olsa görmemiz lazımdı. Tam Pırasalı Adaya yeni girmiştik ki, Murat’ın kaloma boşalmaya başladı. Kaloma çok hızlı akıyordu. Belli ki oltaya takılan yemlik balık değildi. Tekneyi açık suya doğru çevirip 2 mil hızla yol alırken mücadeleye başladık. Diğer oltayı belki yemlik balık da gelir umuduyla toplamadık.

Pırasalı Adadan açıldıkça derinliğimiz artmaya başladı. Derinlik arttıkça oltadaki balığın basma şiddeti de artmaya başladı. Bunun üzerine oltadaki balığın ilk tahmin ettiğimizden daha büyük olduğunu anladık. Hemen diğer oltayı toplamaya karar verdik. Tam diğer oltayı toplarken ona da büyük bir balık atladı. Önce çok hızlı kaloma boşaltmasına rağmen sonra tekneye doğru gelmeye başladı. Böyle olunca ikinci balığı çabucak tekneye almak mümkün oldu.

İkinci balıkla mücadele ederken Murat iyice yorulmaya başlamıştı. Murat’a oltayı sarmayı biraz yavaşlatıp dinlenmesini önerdim. Bu arada tekne 2 mil hızla yol aldığından oltada boşluk olma olasılığı yoktu. İkinci balığı tekneye aldığımızda Murat’a ekstra bir enerji geldi. İkinci balığın sağladığı sinerjiyle murat mücadeleye devam etti. Ama sonra yine yorulunca bir süre oltayı ben sardım. Balık iyice tekneye yaklaşınca oltayı tekrar Murat’a verdim. Murat balığı tekneye kadar yaklaştırınca hemen tekneye aldık.

Artık teknede iki tane kocaman Orkinos vardı. Ama Murat’ın yakaladığı Orkinosu ilk defa görüyordum. Daha önce ne bu balıktan yakalamıştık. Nede bu balığı görmüştüm. Bu kadar kocaman gözleri fark etmemem ve unutmam mümkün değildi. Hem Adrasan adına, hem balık avı turlarımız adına, hem de Murat adına çok sevinçliydim. Hiç beklenmedik olağanüstü bir av olmuştu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/gCu3vk22FzY

Antalya Adrasanda Kocaman Gözlü Albakor Avladık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.