TUT BIRAK YONTEMI

Tut Bırak Yöntemi :

TUT BIRAK YONTEMI

Oltamıza Takılan Balık Ne Olursa Olsun Geri Bırakacağız

Çok bereketli bir günün başlangıcında ilk yarım saate Palamutları avladık. Sonra Akya avı için yemli dip sırtısına başladık. On dakika içinde ilk Akya kalomayı boşaltmaya başlamıştı. Akya’yı tekneye aldığımızda saat 09.30 ‘u gösteriyordu. Oltamıza takılan hangi balık olursa olsun geri bırakmak üzere balık avına devam etmeye karar verdik.

TUT BIRAK YONTEMI

Tut Bırak Yöntemi Başlıyor

İkinci Akya avına başladık. Akya oltasını hazırlayıp denize bıraktık. Az önce Akya avını yaptığımız rotaya benzer bir rota izleyerek, 40 -60 m suyunda dolaşmaya başladık. Hava çok güzeldi. Teknede çok güzel bir Akya  vardı. Büyük balık avını yapmış olmanın tatminiyle balık avına devam etmenin nasıl bir duygu olduğunu anlatmak çok mümkün değildir. Ancak yaşamak gerekir.

TUT BIRAK YONTEMI

Akya oltasını mavi derinliklere bırakalı on beş dakika henüz olmuştu ki, ikinci Akya oltanın kalomasını şiddetle boşaltmaya başlamıştı. Keyifle ikinci Akya avının mücadelesine başladık. Bir önceki Akya avında yorulduğumuz için şimdi yorgunluğu çıkmaya başlamıştı. Ama olsun böyle yorgunluğa can kurban. 20 dakikalık mücadeleden sonra, Akya aşağıda gözükmeye başladı. Aşağıda geniş daireler çizerek geliyordu. Suyun altındaki kurşuni parıltısı insanı mest ediyordu. Akya teknenin yanına geldiğinde, hemen kancaları çıkararak tut bırak yöntemine uygun olarak bırakılacak hale gelmişti.  İkinci Akya’nın videosunu çekerken geri bırakarak, TUT BIRAK YÖNTEMİ’ne güzel bir örnek olmasını istedik.

TUT BIRAK YONTEMI

Umarım, 2013 senesinde bıraktığımız bu Akyalar çoğalmış olarak geri dönecekler. 2013 senesinde daha çok Akya’yı tut bırak yöntemine uygun bir şekilde bırakmak kısmet olur. Akya, bırakma alışkanlığını insanlara ne kadar fazla kazandıra bilirsek, o kadar çok bu balıktan yakalama ve bu şekilde balık avı turizmini geliştirme şansımız olur.

Gelecek yıllarda büyük balık avı turizminin yaratabileceği etki bir çok amatör balıkçı tarafından fark edilecektir. Bir çok kişinin bu faaliyete katılması ülke turizmine büyük gelirler kazandıracağını umut etmekteyim. Tabi balığımızı koruyarak ve arttırmak koşuluyla…

AVLADIGIN BALIGI GERI BIRAKACAKTIN NEDEN YAKALADIN

YAKALA BIRAK BALIK AVI

Yakala Bırak Videosu: https://www.dailymotion.com/embed/x25tnhe

Tut Bırak Yöntemi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.