PESIMIZDEN KOSTURAN AKYA SONUNDA OLTAYA TAKILDI

Peşimizden Koşturan Akya Sonunda Oltaya Takıldı :

Antalya’da turizmcilik yapan bir arkadaş Rus arkadaşıyla balık avına geldi. Saat 16.00 da akşam turuna çıktık. Hava ve deniz çok güzeldi. Oltaları suya bıraktıktan sonra sohbet ederek Pırasalı Ada istikametine doğru yol aldık. Yol boyunca oltamıza yem balıkları vurmaya başladı. Üç tane yem balığı aldık. Sonuncu balığı canlı yem yaparak büyük balık avına başladık.

PESIMIZDEN KOSTURAN AKYA SONUNDA OLTAYA TAKILDI

Büyük Balık Avı Başladı

Büyük balık avına Pırasalı Adanın açığından başladık. Çoban Limanına doğru olta çektik. Sonra aynı istikameti biraz daha derinden dip sırtısı çektik. Büyük balık avı yapmaya çok istekliydik. Bu yüzden oradaki merada çok uğraştık. Bulunduğumuz merada o saatlerde büyük balıklar olma olasılığı çok yüksekti. Büyük balığın akşam saatlerinde uğrak yerlerinin başında gelen meralardan biriydi. İki saate yakın bir zamanı bu merada aşağı yukarı giderek geçirdik. Hava kararmaya başlamıştı. Sonunda bu meradan vazgeçmek zorunda kaldık.

Adrasan Koyuna doğru girmeye başladık. Adaya yakın bir meraya daha baktık. Sonra oltaları toplayıp en son meramız olan bölgeye doğru hızlıca gittik. En son merayı çekmeden önce yemi kontrol için oltayı çektik. Hızlı hareket edince yemimiz iyice canlanmıştı. Yemi tekrar salıp dip sırtısı çekmeye devam ettik. Bu sefer oltayı kısa saldık. Hava kararmak üzere olduğu için balıklar kıyıya iyice yaklaşmış olmalıydı. Sonra kıyıya yaklaşarak olta çekmeye devam ettik.

PESIMIZDEN KOSTURAN AKYA SONUNDA OLTAYA TAKILDI

Oltada Ufak Vuruşlar Olmaya Başladı

Bir ara oltaya ufak bir vuruş oldu. Balon Balığı olduğunu düşünerek motora gaz verip oradan hızla uzaklaştık. Ama yavaşlayınca yeniden benzer bir vuruş daha geldi. Yine hızlanıp yemi kurtarmaya çalıştık. Bu vuruşlar Akya vuruşuna hiç benzemiyordu. Ama balık ısrarla bizi takip etmeye devam ediyordu. Sonunda balıktan kaçmayı bırakıp her ne ise kancaya taktırmak için uğraşmaya başladık. Bu işlem nereden baksam 500 m kadar bir alanda onlarca kere devam etti. Ama bir türlü balık oltaya takılmıyordu. “Artık yem kalmamıştır” derken balık hala oltaya vurmaya devam ediyordu. Sonunda nihayet kancaya geçti. Ama öyle bir bastı ki, gelen balığın Akya olduğunu anladık.

Derin Suda Mücadele Daha Güvenlidir

Biraz kıyıdan açılıp oltayı çekmeye başladık. Bir süre sanki ufacık bir balık çeker gibiydi. Balık hiç zorlamadan oltanın üzerine doğru geldi. Tam takımı çekmeye hazırlanıyorduk ki, bizim Akya kendine geldi. Öyle bir asılmaya başladık ki, kaloma durmak bilmedi. Sanki o an oltaya 10 Kg bir Akya takılmış gibi çekiyordu. Ne olduğunu anlamak mümkün değildi. Sonra yeniden oltayı çekmeye başladık. Bu sefer balık çok sıkı mücadele ediyordu. Bir anda avın havası ilginç bir şekilde değişmişti. Nihayet zorlu bir mücadeleden sonra balığı teknenin altına kadar yaklaştırdık. Hava kararmaya yüz tuttuğu için net göremiyorduk. Merakla ne gelecek diye bakıyorduk. Uzanıp balığı tekneye aldığımızda 3 – 4 Kg arası bir Akya avı yaptığımızı gördük.

PESIMIZDEN KOSTURAN AKYA SONUNDA OLTAYA TAKILDI

Verdiğimiz Mücadeleye Göre Balık Küçüktü

Bu balık mı kalomayı böyle boşaltıyordu” demekten kendimiz alamadık. Bu boyuttaki bir Akya kalomayı bu şekilde boşaltması mümkün değildi. Kaloma ayarı 10 Kg Akya mücadelesine göre ayarlıydı. Bu kadar balık ilk başta biraz kalomayı boşaltabilirdi. Ama sonrasında boşaltması mümkün değildi. Sanki oltada iki balık birden vardı. Tam teknenin altına yanaştırdığımızda büyük olan ayrılmış gibiydi. Daha önceden iki büyük balığın oltaya takıldığı mücadeleler yaşamıştık. Bu balığın bu kadar mücadele edebileceğine asla inanmıyorum.

Sonuç olarak ben ve turizmci arkadaş yaşanan büyük balık mücadelesinden memnunduk. Rus arkadaş Türkiye’de büyük balık avı yapmaktan ve böyle bir mücadele yaşamaktan dolayı memnundu. Turizmci arkadaşla ben balığı ufak bulmuştuk. Rus arkadaş aramızda olmasa büyük bir ihtimalle balığı geri salardık. Ama Rus arkadaşın ilk büyük balığı olması dolayısıyla almaya karar verdik.

Rus Arkadaşla Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/CpSP0-JsOMY

Peşimizden Koşturan Akya Sonunda Oltaya Takıldı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.