ADRASAN – ANTALYA

Adrasan – Antalya :

ADRASAN - ANTALYA

Adrasan dağı, denizi, ormanı ve deresiyle ancak hayali kurulabilecek güzellikte bir yerdir. Şehirde yaşayan insanların hayallerinde göç edip mutlu bir şekilde hayatlarını yaşamayı düşündükleri cennetten bir köşedir.

Bu benim için gerçekleşmiş bir rüyadır. Bende bütün şehirli insanlar gibi doğanın çok güzel olduğu denizi, dağı, ormanı ve deresi olan bir yerde yaşamayı hayal etmiştim. Bunların yanında gün ışığı ve balığı bol olmalıydı. Acaba, böyle bir yer var mıydı?

ADRASAN - ANTALYA

2001 senesinin mart ayında bir arkadaş “bir yerlere zıpkın yapmaya gidelim” dedi. Bir sene önce Adrasan’da tatil yapmıştım. Arkadaş zıpkından bahsedince, hemen aklıma Adrasan geldi. “Adrasan’a gidelim” dedim. Atlayıp Adrasan’a geldik. Bu gelişimizde Adrasan bana daha güzel gözüktü. Bu tatil dönüşü ciddi olarak, Adrasan’a yerleşme planları yapmaya başladım. 2003 mayıs ayına kadar her fırsatta Adrasan’a geldim. 15 mayıs 2003 tarihinde İstanbul’u geride bıraktım. Adrasan’a yerleştim. Burada 9 sene geride kaldı.

ADRASAN - ANTALYA

2004 senesinden beri Adrasan’da amatör balıkçılık kapsamında büyük balık avı turları düzenliyorum. Bu turlarda genel olarak Akya, Sinarit, Lagos, Yazılı Orkinos, Barakuda, Lambuka, Wahoo, Fangri, Trança gibi balıklar avlıyoruz. Bu balıklar 3 – 30 kg arasıdır.

Büyük balıkları yemle veya rapala ile dip sırtısı çekerek veya jigging yaparak avlıyoruz. Avlarımız oldukça verimli geçiyor. Adrasan’da aradığımın fazlasını buldum. Hayallerimde yaşattığın gibi bir yer varmış. Oranın ismi Adrasan mış.

ADRASANDA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

ADRASAN - ANTALYA

Balık Avı (Fishing)

Balık avına merakınız varsa, Adrasan’ın eşsiz doğasının tadına, balık avlamanın heyecanını katabilirsiniz. Birde akşam yemeğinde avladığınız balıklar sofraya gelirse, tadına doyum olmaz.

ADRASAN - ANTALYA

Dalış Eğitimi (Scuba Diving)

Su altı dünyasının gizemini çözmeyi kafanıza koymuşsanız, önce deneme dalışı ile dalışı tanımalı, sonra da bir yıldız dalış eğitimi ile dalış bilginizi sertifikalayarak, dünyanın her yerinde dalış hakkını edinmelisiniz.

ADRASAN - ANTALYA

Günlük Tekne Turları (Daily Boad Tours)

Yeni gittiğiniz yerde sahilden denize girmek size yetmiyorsa, değişik yerlerde denize girmenin keyfini sürmek istiyorsanız, bulunduğunuz yerdeki kıyı şeridini merak ediyorsanız, bütün bunları yaparken eğlenmek istiyorsanız, günlük tekne turuna katılmalısınız.

ADRASAN - ANTALYA

Doğa Yürüyüşü (Trekking)

Doğada yürüyerek yeni yerler keşfetmek tutkunuz olmuşsa, Adrasan’da ya uzun bir tatil planlamalısınız ya da bir çok kere gelmelisiniz. En yakın yürüyüş parkuru, sahilin sol tarafından başlayan; Tuzla Koyuna da sapan Sazak Koyu, Yayla yolu dur. Bu parkurun deniz manzarasına doyum olmaz. Fotoğraf çekmek için sık sık duracağımızdan emin olabilirsiniz. Daha uzun parkurlar: Likya Yolu, Tozlu Tepesi, Olimpos geçişi.

ADRASAN - ANTALYA

Kaya Tırmanışı (Rock Climbing)

Adrasan’ı kuş bakışı seyretmek isterseniz, gözünüzün alabildiği her yer dağ, orman ve yüksek yamaçlarla dolu. Dileyene duvar tırmanışı imkanı, dileyene Olimpos’ta kaya tırmanış eğitimi imkanı vardır. Şansınız varsa, Musa Dağının tepesindeyken, altınızda uçan sahil güvenlik helikopterini seyretme imkanı bulabilirsiniz.

ADRASAN - ANTALYA

Yamaç Paraşütü (Paragliding)

Adrasan’a değişik bir perspektiften bakarken, adrenalininiz tepe yapsın istiyorsanız, uçuş fotoğrafları çekmek istiyorsanız, uçmanın keyfini yaşamak istiyorsanız, işte size fırsat. Gelin, usta yamaç paraşütçüleriyle, uçuş heyecanını yaşayın.

ADRASAN - ANTALYA

Doğa Fotoğraf Gezisi (Nature Photo Trip)

Bakir doğanın bahşettiği ender bulunan manzaraları, bu doğada özgürce yaşayan bitkileri ve canlıları fotoğraflayın. Doğallık, ışık, enstantane burada…

ADRASAN - ANTALYA

Su Sporları

Suyun insana verdiği huzuru, eğlence ve adrenalinle birleştirerek, keyfe dönüştürmek için su kayağı, ringo, banana hizmetinizde.

ADRASAN - ANTALYA

Antik Kentler ve Tarihin Keşfi (Ancient Cities and The Discovery of History)

Tarihe ve tarihi yerlere düşkünlüğünüz varsa, hatta yeni yerler keşfetmek istiyorsanız. Belki de şimdiye kadar hiç kimsenin keşfetmediği tarihi mekanları keşfetme fırsatı. Bu tür yerlere Adrasan içinden iki örnek; Koca Mağaranın üstündeki kale ve Musa Dağının eteklerinden kaya tırmanışıyla çıkılabilecek kale. Her iki kalenin de yüksekliği 100 m civarı. Konum itibari ile; liman ağzını koruyan iki kale gibi. Araştırıp öğrenmek isteyene güzel malzeme…

“Yok ben keşfedilmiş, yolu izi belli yakın yerleri görüp, oralar hakkında bir şeyler öğreneyim” diyorsanız. Adrasan ve yakınında gezip, görebileceğiniz yerler:

– Likya yolu,
– Gelidonya Feneri,
– Olimpos Antik Kenti,
– Çıralı, Yanartaş (Khimaira),
– Ulupınar (Yanartaş (Khimaira)’ nın Ulupınar ayağı),
– Adrasan’ın ilçesi olan Kumluca yakınındaki; CORYDELLA, GAGAE, iDEBESSİOS (KOZAĞACI), KORMOS (KORMİ), MELANİPPE, RHADİOPOLİS, AKALİSSUS,
– Finike’den, yaklaşık 30 km. uzakta bulunan, Arikanda. Dört bin yıl önce kurulduğu düşünülen Likya Antik Kenti ve Tiyatrosu,
– Phaselis Antik Kenti,
– Derme, Aziz Nikola,

Bu bölgenin tarihi hakkında bir şeyler yazarken bile insanın tüyleri diken diken oluyor. Eminim ki, tarihi mekan olarak bulunmuş olanlar, bulunması gerekenlerin onda biri değildir. Denizin altında sesiz sedasız yatan tarihten bahsetmeye dilim varmıyor. O konuya girersem, buradaki tarih konusunda insanlığa, milletçe hesap veremeyiz. Açıkça ben kendi adıma bir şeyler yapamıyor olmaktan dolayı, konuya ilgi duyan herkesten özür dilerim.

Adrasan – Antalya

ADRASAN - ANTALYA

Piknik (Picnic)

Doğada piknik yapmayı seviyorsanız, Adrasan’ın her yeri sizin için uygun. Tek ricamız var. Lütfen, hiçbir yerde ateş yakmayın. Asırlık ağaçları gökyüzünü delip yıldızlara ulaşacakmış gibi görmek, insanı sonsuz mutlu etmek için yetiyor.

ADRASAN - ANTALYA

Adrasan – Antalya

Kıyıdan Zıpkınla dalış (Spear From Shore Diving)

Serbest dalış merakınız varsa, su altının zenginliklerini görmek istiyorsanız, balık avını sporla birleştirip, akşam yemeğinde avladığınız balığı yemek istiyorsanız, işte size Akdeniz’in en verimli suları. Her an karşınıza 10 kg üzeri Akya’lar çıkabilir. Büyük balık av tecrübeniz yoksa, lütfen can sağlığınız için sadece seyredin. Büyük balık avında temel kural; can alıcı bir noktaya atış yapabileceğinizden emin değilseniz, atmayın. Sonuç hiç hoş olmayabilir. Etik açıdan bakarsak; avı yaralamak avcıya yakışmaz. Av sadece, yemek için yapılmalıdır. “yiyin için, israf etmeyin”.

ADRASAN - ANTALYA

Mehtap Gezisi (Moonlight Cruise)

Tatiliniz dolunayın olduğu yaz gecelerine denk geldiyse, kaçırılmaması gereken bir deneyim ve keyif.

Caretta Caretta   caretta caretta

Caretta Caretta’nın yumurtlama ve yumurtadan çıkma seremosini izleme imkanı. Bunun doğal bir olay olması dolayısıyla, Caretta Caretta’ların rahatsız edilmeden yapılması gerekir. Adrasan’da tatiliniz esnasında akşamları kıyıda otururken, Caretta Caretta’ların bu seremonisine şahit olabilirsiniz. Bu esnada ışık kullanmamanız özellikle rica olunur. Bırakın her şey doğal seyrinde cereyan etsin.

Adrasan – Antalya

OTEL VE PANSIYON REHBERI

Adrasan Koyu Videosuhttps://youtu.be/k_vmpjIn0PE

Adrasan – Antalya

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, BALIK AVI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.