AKYA AVI

Akya Avı :

YEMLİ DİP SIRTISI İLE AKYA AVI

AKYA AVI

Yemli dip sırtısı ile Akya avı yapabilmek için yemlik balık avı yapmamız gerekir. Yemlik balık ne kadar yeni avlanmış olursa o kadar iyidir. Canlı yem her zaman daha iyi sonuç verir. Canlı tutmakta zorlanılan yemleri en azından tazeyken kullanmak da çok önemlidir.

AKYA AVI

Balık Avı Tur Şeklimiz

Adrasan Koyu ve çevre adalar civarında Akya avı yaparken, kullandığımız yem balıkları; Palamut, Yazılı Orkinos, Tombik, Zargana, Sübye, Kalamar, Melanur, Kefal, Levrek dir.

Balık avı turu sabah 06.30 da yemlik balık için yüzey sırtısı çekerek başlar. Yüzey sırtısına genellikle Yazılı Orkinos ve Tombik gelir. İlk bahar aylarında gerçek Palamut avı yaptığımız da olur. Yüzey sırtısı ile yaptığımız bu av, av istikametlerimizden olan Pırasalı Ada veya Sulu Ada civarına kadar sürer. Adalar civarında birkaç tur attığımızda Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut avı yapabiliyorsak, bu bizim için bu bölgede “Akya avı yapılabilir” anlamına gelir. Her zaman avcı, avın olduğu yer civarında dolaşır ki, karnını doyurabilsin.

AKYA AVI

Akya avı yaptığımız Pırasalı Ada veya Sulu Adaya gidene kadar Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut avı yapamamışsak yüzey sırtı takımlarımızı toplarız. Zargana takımlarını oltalarımıza takarak Zargana avına başlarız. Zargana avı için ipek floş kullanırız. İpek floşları, 0.20 – 0.30 misinadan dört kulaç bedene bağlayarak Zargana takımı yaparız. Kamış oltalarda ki ip misinaya, fırdöndü kullanmadan, direkt olarak bağlarız. Bu şekilde hazırladığımız üç takımla aynı anda, birbirine karıştırmadan sırtı çekebiliriz. Takımda fırdöndünün olmayışı karışmayı da engellemiş olur. Eğer ip misina ile misinayı birbirine bağlamak zor gelirse en ufak boy yeni bir fırdöndü kullanılabilir.

AKYA AVI

Akya Avında Canlı Yem Kullanımı

Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut avı yapılamadığı durumlarda Zargana, Akya avı için çok makbul avlardandır. Zargana, Orkinos ailesindeki bu balıklara göre daha uzun süre canlı kalan bir yemdir. Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut canlı olarak yem yapılabilir. Akya avı için yemli dip sırtısı yavaş yollu çekildiğinden, bu yem balıkları kısa sürede ölür. Arada bir hızlanıp balığın nefes alması sağlanmalıdır. Akya takımlarının kancaları Zarganaya zarar vermeden takılmışsa, Zargana uzun süreler canlı kalır.

AKYA AVI

Yazılı Orkinos, Tombik veya Palamut cinsi balıklar, oksijeni kanlarında taşırlar. Bu yüzden hava keseleri olmadığından hareketleri kısıtlandığında yeterince oksijen alamadıkları için çabuk ölürler. Oysa bu balıklar oltaya bağlandıklarında 6 – 7 mil sür’atle çekilirse yeterince oksijen alabileceklerinden uzun süre yaşayabilirler. Akya avı için yavaş çekilerek sırtı yapıldığında canlı yem kullanmak istenirse, hava keseli balıklar yem balığı olarak seçilmesi daha uygun olur.

AKYA AVI

AKYA OLTASININ HAZIRLANMASI VE BIRAKILMASI

Akya Avı Başlıyor

Balık avı turu açışından yem balıklarını avladığımız birinci aşama bitmiştir. Akya oltası hazırlanınca Akya avı başlar. Bu şekilde asıl hedef olan ikinci aşamaya geçeriz.

AKYA AVI

Akya avı için tekne rölanti hızında hareket ederken sırtı çekilir. Yemi 20 – 60 m derinliklere indirerek dolaştırırız. Bu esnada Akya bazen yemle oynar. Yavaşça ağzına alıp yutmaya çalışır. Bu esnada sabırla kancaların takılmasını beklemek gerekir.

Kancalar takıldığında Akya hızla oltayı gerer. Bu aşamada kalomanın hızla boşalmasını beklemek daha doğru olacaktır. Eğer bu esnada aceleyle tasmalamayı denersek, kancalar iyi bir yere geçmeyebilir. Balık hemen yemi kusarak oltadan ayrılır. Bir daha oltaya vurmaz.

Çevrede başka Akya’lar varsa şansını denemek isteyebilir. Bu yüzden oltayı hemen çekmeyip bir süre daha beklemekte fayda vardır. Bu arada başka bir Akya oltadaki yeme saldırabilir. Bir süre sonra oltada bir hareket olmuyorsa, olta çekilerek yemin durumu kontrol edilir. Gerekiyorsa yem değiştirilir.

HER OLTAYA YAKALANAN BUYUK BALIK TEKNEYE ALINABILIR MI

Akya Oltaya Takıldığında Tekne Kayalık Bölgeden Uzaklaştırılmalıdır

Bazen, Akya yemi bir seferde alır. Vurma ile asılma aynı zamanda olabilir. Kaloma hızla boşalmaya başladığında, Akya ile mücadele başlar. Akya asılmaya başladığında altınızda oltanın takılabileceği tarzda kayalıklar varsa, tekneyi yavaş yavaş bu bölgeden uzaklaştırmak doğru olacaktır.

Bu tür uzaklaştırma çabalarında, Akya beklenenin aksine sorun çıkartmaz. Kayalıklardan yeterince uzaklaştıktan sonra motor durdurulur. Mücadeleye sessizlik içinde devam edilir. Akya asılır, kaloma boşalır. Siz her şartta oltayı sarmaya devam edersiniz. Akya yoruldukça sarma işlemi kolaylaşır. Daha az mücadele ederek gelmeye başlar.

Büyük Balığın Yorulduğunu Nasıl Anlarız

Çıkrık olta kullanarak Akya avı yapıyorsanız mücadele genellikle, 20 – 60 dakika arasında sürer. Avladığınız bir balık teknenin altında gözükmeye başladığında hangi yönde döndüğü kontrol edilmelidir. Saatin yelkovanının tersi yönde dönmeye başlamışsa artık teslim olmuştur. Bu aşamadan sonra mücadele çok sert olmaz. Her olasılığa karşı kamışı bırakıp takımı çekmeye başlamadan önce kalomayı gevşetmek gerekir. Sonra kamışı müsait bir yere koyun. Bu tedbir balığın son bir gayretle basması durumunda, takımın kopmasını ve onca uğraştan sonra balığı kaybetmenizi engelleyecektir.

Takımı toplarken misinaları ve kurşun ağırlıkları farklı yerlere koyun. Bu tedbir balığın son bir gayretle basması durumunda takımı karıştırmadan ve sorun yaşamadan salmanızı sağlar. Büyük balık avında düzenli ve tedbirli olmak sizi bir çok sıkıntılı durumdan kurtarır. Sağlıklı ve başarılı bir av düzenli ve tedbirli olmaktan geçer.

Denizcilikte sistematik olmak hayat kurtarır

Akya avı başlarken mutlaka keskin bir çakı açılarak, herkesin kolayca ulaşabileceği bir yere konur. “BIÇAK BURADA” uyarısı yapılır.  Özellikle ip misinalar üzerinde gam varsa ellerimize, parmaklarımıza dolanma potansiyeli çok yüksektir. Bu yüzdende ip misinaları gamsız kullanmak çok önemlidir. Balık oltaya geldiğinde veya takım bir zemine takıldığında ip misina elinize dolanırsa hiç vakit kaybetmeden bıçak kullanılmalıdır. Böyle bir durumda ipi, ele dolandığı yerle denize doğru uzandığı kısım arasından kesilir.

AKYA AVI (3)  AKYA AVI (4)  AKYA AVI (5)

Büyük Balığı Tekneye Nasıl Alırız

En son aşamada Akya teknenin yanına geldiğinde, genellikle çok yorulmuş olur. Akya’nın solungaçları ile yanağı arasına elinizi sokarak tekneye alabilirsiniz. Bu durumlarda hiç tereddüt etmeden, kararlı bir şekilde Akya’yı yakalayarak bir seferde tekneye almak doğru bir davranış olacaktır. Eğer, “bu şekilde ben alamam” diyorsanız. Kakıç veya balığın ağız kısmından tutabileceğiniz kıskaçlı balık tutamakları kullanabilirsiniz.

BALIK TEKNEYE NASIL ALINIR

BUYUK BALIGI TEKNEYE ALMA TEKNIKLERI

Akya’yı tekneye aldığınızda balığa takılan veya ortada duran kancalara dikkat edilmelidir. Balıkta takılı kancayı, balıktan hemen çıkarılması ve diğer kancalarla beraber sorun oluşturmayacak bir yere konması sağlıklı olacaktır. Fotoğraf faslına bundan sonra geçilmesi uygundur.

AKYA AVI

REKOR AKYA AVI

Rekor Akya Avı Videosu: https://www.dailymotion.com/embed/xwo3h3

Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA AVI için 4 cevap

 1. Necdet ALTINAY der ki:

  Gırgır teknelerinde kullanılan ağlar dip zemine zarar vermediği halde balığın hızla azalmasına nasıl sebep olur?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Gırgır ağları genelde dibe dokunmaz bile. Ama toplu olarak bir kıyım yaptığı için avın yapıldığı yerde görünmez bir iz bırakır. Balıklar uzun bir zaman bu meraya uğramaz. Benim takip edebildiğim kadarıyla bu süre en az 4 yıldır. Ancak 4 yıldan sonra o merada tekrar balıkları görmek mümkün olur. Bu açıklanması ve tarifi çok zor bir olaydır. Bence bu yüzden ağla avcılık yapılmamalıdır. Ağla avcılığın yapıldığı pek çok yerde benzer durumu görmek mümkündür. Ağ avcılığı balığı kaçırır.

 2. Umut YALÇIN-Aslı AVCI YALÇIN der ki:

  Merhaba Menderes Bey.

  Bu balıklar maalesef bizim oltamıza takılmadı. Ama harika bir turdu ağustos gibi görüşürüz umarım. Bizim fotoğraflarımızı da sitenizde görelim isteriz.

  Saygılarımızla.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.