REKOR AKYA AVI

Rekor Akya Avı :

REKOR AKYA AVI

Gayrı resmi Dünya Rekoru olduğu belirtilen, 37 Kg Akya avı anlatmak istiyorum.

REKOR AKYA AVI

37 Kg Rekor Akya avına öğleden sonra çıktık. Güneyden şiddetli rüzgar vardı. Bu sebeple 16.30 kadar bekledik. 16.30 da Adrasan Sahilinde buluşup, denize açıldık. Yemlik Palamut için sırtı çekerek balık avına başladık. Adrasan Koyu içinde umduğumuzu bulamayınca, Sulu Ada istikametine yöneldik. İlhan ve Özge ile geçen sene 15 Kg Akya avını da Sulu Adada yapmıştık. Sulu Ada, onlarda verimli bir balık merası olarak yer etmişti.

REKOR AKYA AVI

Sulu Ada yolunda, güney rüzgarı ve dalgalarla boğuşarak ilerliyorduk. Mümkün olduğu kadar sahile yakın gitmeye çalışıyordum. Biz Sulu Adaya varana kadar, rüzgarın güney batıya döneceğini biliyordum. O yüzden çok da acele etmiyordum. Biran evvel yemlik Palamut avı yapmamız gerekiyordu. Bu kadar mücadelenin ödülü ancak bir yemlik Palamut olurdu. Sulu Adaya kadar 2 – 2,5 Kg yem olamayacak boylarda Yazılı Orkinos avları yaptık. Ama bize 300 – 500 arası yemlik balık lazımdı.

Bir Tane Yem Balığımız Vardı

Sulu Adaya vardığımızda bir tane yemlik balık avlamak kısmet oldu. Bir süre daha yemlik aradık. Akya avı için zaman azalıyordu. Akya oltasını hazırlayıp, Akya için yemli dip sırtısı çekmeye karar verdik. Oltanın hazırlayıp, dolaşmaya başladık. Akya oltasına önce Lambuka takıldı. Lambuka’yı tekneye aldık.

Tekrar sırtı çekmeye başladığımızda, olta taşlara takıldı. Taşlardan hasarsız olarak oltayı kurtarıp, tekrar Akya’nın peşine düştük. Artık güneş batmıştı. Dönme düşünceleri aklımızda belirmişken, kaloma hızla boşalmaya başladı. Kayalara çok yakın olduğumuz için Akya’yı da peşimize takıp derin suya çıktık. Tekneyi kıyıdan açarken Akya ile mücadele bütün şiddeti ile devam ediyordu. 10 – 15 dakika kadar, Akya peşimizde, kıyıdan rölanti hızıyla açıldık. Sonra İlhan’ın Akya’yı çekmesine, elle oltayı çekerek, yardımcı oldum. Arada oltayla çektim. Derken Akya aşağıda gözüktü. Bu ana kadar 20 Kg Akya beklentimiz, Akya’yı tekneye aldığımız o anda şoka dönüştü.

Olta ile Türkiye Rekoru ve Gayri Resmi Dünya Rekoru tarih olmuştu.

Arkadaşların Bir Sene Önceki Akya avı Videosu: https://youtu.be/ZmtKROf3gUg

Rekor Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.