Balık Avı Hikayeleri – Lagos Avı

Balık Avı Hikayeleri – Lagos Avı :

Sait Ocaktan – Kerem Aksakal – Lagos Avı –

Son baharın, ilerleyen günleriydi. Sait ve Kerem balık avı turu için gelmişlerdi. Bizim pansiyonda kaldılar. Sabah erkenden pansiyondan hareketle, Adrasan Sahilinden tekneye binerek, Sulu Adada jigging avı yapmak için yol almaya başladık.

Balık Avı Hikayeleri - Lagos Avı

Adrasan Koyundayken, Palamut avı için yüzey rapalası ile yüzey sırtısı çekmeye başlamıştık. Bu dönemde sular soğumaya başladığı için, Yazılı Orkinoslar genellikle, daha sıcak denizlere göçmüş olur. Henüz göçmemiş olanlar, orta suda kalmayı tercih ettiğinden, zaman zaman avlanmak için su üstü yapanları avlama şansı olur. Bu şartlar altında, Yazılı Orkinos avı zor olsa da, bu dönemde, azda olsa Palamut avı yapabiliriz. Bir de yemlik balık olarak, Sulu Ada civarında, Zargana avı yapma ihtimalimiz vardır. Biz bugün, jigging yöntemiyle balık avı düşündüğümüz için, yüzey sırtısını, Sulu Adaya kadar boş boş gitmemek için atmış ve kendimize yemli Akya oltası çekebilmek için alternatif yaratmaya çalışmıştık.

Balık Avı Hikayeleri - Lagos Avı

Sulu Ada yolunda, sadece bir Palamut avı yapabilmiştik. Avladığımız Palamut da büyük olduğu için yem olacak gibi değildi. Sulu Adaya vardığımızda, açığa çıkarak jigging yapmaya başlamıştık. Öğlene doğru rüzgarın artmasıyla, kademeli olarak Sulu Adaya yaklaşmaya başladık. Bir ara, kaloma akmaya başladı. Sonunda, bir büyük balık avı yapmıştık. Balık asıldıkça biz sarıyor, mücadeleye devam ediyorduk. Kalomanın sesi, kulaklarımızın pasını aldığı gibi, yorgunluğumuzu da siliyordu. Keyifle devam eden mücadele 10 -15 dakika kadar sürdü. Bir süre sonra balık çekmeyi bırakınca, Lagos yakaladığımızı anladık. Biraz sonra, jigging yöntemi ile avladığımız Lagos – Kum Gridası teknenin altında gözükmeye başlamıştı. Tekneye aldığımda, herkes sevinç içindeydi. Bu kadar büyük bir Lagosu, daha önce hiç avlamamışlardı. Bu, Jigging yöntemi ile Lagos Avı, onların hayatında küçük balık avından, büyük balık avına geçiş anlamında, milat olması dileğiyle…

Balık Avı Hikayeleri – Lagos Avı

Menderes – Gönül – Eren Yahşi – Lagos Avı

Balık avı turları çok yoğun bir şekilde devam ettiği için, aileme vakit ayırmak her zaman mümkün olmuyordu. Balık avı tur rezervasyonunun olmadığı bir gündü. Hemen bir deniz ve mangal programı hazırladık. Gidip marketten sucuk ve diğer mangal malzemeleri aldım. Sabah erkenden tekneye binerek, Sulu Adanın yolunu tuttuk.

Balık Avı Hikayeleri - Lagos Avı

Adrasan Sahilinden tekneye binip, koyun ortalarına doğru gelmeye başladığımızda,Palamut avı için yüzey sırtılarını denize bırakmıştık. Oltalar denizde, biz sohbette Sulu Adaya doğru yol almaya başlamıştık. Güzel bir gündü. Gökyüzü masmavi ve deniz sakindi. Bir süre sonra, Eren erken kalktığı için, teknenin ufak salınımlarıyla, uykuya dalmıştı. Sulu Adaya kadar, birkaç Palamut avı yapmıştık.

Sulu Adaya vardığımızda, balık avı modundan sıyrılarak, mangal ve deniz moduna girdik. Bizimkiler denize girip, keyif yaparken ben de mangal hazırlıklarına başladım. Bir süre sonra sucuklar pişmeye başladığında, Gönül sofrayı kurmuş, sucuk ekmek keyfi başlamıştı. Biz piknik yaparken, günlük tur tekneleri Sulu Adaya yanaşmaya başlamıştı. Piknik faslı bittikten sonra, biraz deniz ve güneşlenme faslından sonra, şeytan beni dürtmeye başladı. Bizimkilere biraz jigging yapmayı önerdim. Gönül “sen git jigging yap, bizde denize girelim” dedi.

Balık Avı Hikayeleri - Lagos Avı

Tekneye atlayıp, kıyıdan 100 – 150 m kadar açılıp, 40 – 60 m sularında jigging yapmaya başladım. Ben jigging yöntemi ile balık avı yapmaya çalışırken, bizimkiler de hemen önümde denize girip, eğleniyorlardı. Onları seyrederek jigging yaparken, birden kaloma boşalmaya başladı. Keyfim tam yerine gelmişti. Bir yandan çocuklarımı seyrederken, bir yandan da balık avlıyordum. Balık başlarda iyi bastı. “Lagos mu, Sinarit mi?” diye düşünürken, balığın basması azalınca, Lagos olduğunu anladım. Birazdan Lagos, teknenin altından dönerek yukarı gelmeye başlamıştı. Lagos’u tekneye aldığım gibi, kıyının yolunu tuttum. Bizimkiler, Lagos avı yaptığımı görünce, çok sevindiler. Piknik ve balık avı keyfini bir arada yaşayarak, Adrasan’ın yolunu tuttuk.

Balık Avı Hikayeleri – Lagos Avı

Nazim Akbilek-Mesut Akin – Lagos Avı

2011 senesinde, Adrasan’da düzenlemekte olduğumuz balık avı turlarına, en fazla Nazım katıldı. Balık avı turlarına, Nazım bazen yalnız, bazende arkadaşlarıyla katıldı. Katıldıkları balık avı turlarında, bir çok balık avladılar. Bu balık avı turunda, Nazım ile Mesut, jigging yöntemiyle Lagos (Kum Gridası) avladılar.

Nazım ve Mesutla sabah sahilde buluşup, tekneye bindik. Sulu Ada’ya giderken yolda, Palamut için, yüzey rapalasıyla sırtı yaptık. Sulu Ada’ya kadar  Palamut avlayamayınca,  jigging yapmaya karar verdik. Jigging yapmaya, Sulu Adanın açığında başladık. Yavaş yavaş adaya yaklaşarak, balık avına devam ettik. Bugünkü balık avı turunda hedefimiz güzel bir büyük balık yakalamaktı. Öğlene doğru bir kum gridası,  jig’e takıldı. Kum Gridası balık avı turunda avlanabilecek en değerli balıklardan biri.

Şimdiye kadar, en fazla Kum Grida’sını, 2011 senesinde avladık. Kum gridaları, en fazla paraketeler ile avlanırdı. Balon Balıklarının paraketeleri kesmesi, profesyonel balıkçının paraketeyle avlanmaktan vazgeçmesine sebep oldu. Böyle olması, Kum gridalarında bir artışa sebep oldu. Paraketelerde en büyük olumsuzluk; değerli balıkların küçük boyları yakalandığında, en iyi şartta bile balığı bırakma ihtimalinin olmayışı. Çünkü, balık paraketeyi toplayana kadar, ya bırakılamayacak kadar kendinden geçmiş, ya da ölmüş oluyor. Bu durumda, balık yavaş yavaş azalıyordu. Jigging yönteminde ise, ufak balığı salma ihtimali her zaman var. Biz, 40 – 45 cm. balıkları geri bırakıyoruz. Şimdiye kadar, 40 cm altı hiçbir Lagosu tekneye almadık. Orfoz da ise, boy ne olursa olsun, suya geri bıraktık. Orfoz‘un, bir çok taş balığının yuvalanma ihtiyacını karşılayarak, çoğalmasına büyük katkıda bulunduğunu, bir çok dalışta gözlemledik. Bir yerdeki Orfozlar sürekli avlandığında büyük yuvaların bile, birkaç yıl içinde kumla dolduğunu, yuva vasfını kaybettiğini, üzülerek gözlemledik. Özellikle, Karagöz türü yatsı taş balıklarının ve benzerlerinin azalmasını istemiyorsak, Orfozdan vazgeçmeyi öneriyorum. En azından, bu balıklar çoğalana kadar.

Balık Avı Hikayeleri – Lagos Avı

BUYUK BIR INANCLA HAZIRLANDIKLARI JIGGING TURUNDA LAGOS AVI YAPTILAR

Jigging Yöntemiyle Lagos Avı Videosu: https://youtu.be/sSAZFO5iG_Y

Balık Avı Hikayeleri – Lagos Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.