Balık Stoklarımıza En Çok Zarar Veren Yaklaşım Tarzları

Balık Stoklarımıza En Çok Zarar Veren Yaklaşım Tarzları :

Ben avlamazsam bir başkası avlayacak

Bu bizi sonsuz sınırsız ve hiç bir kurala uymadan avlama konusunda yetkin kılan bir yaklaşım tarzıdır. Kuralsızlık, balıksızlık anlamına gelmektedir. Ne zaman balığın bir canlı olduğunu ve yaşam hakkı olduğunu kabul ederiz, yaratanın emrine uyup yeyip içip israf etmeyiz, bizden sonra o bölgede balık avı yapacak avcının hakkını gözetiriz, meralarımızı belli periyotlarla nadasa bırakırız, işte o zaman balıkçılık anlam ve önem kazanır. Saygı duymadığımız canlı bizi beslemez. Saygı göreceği yere göçer. Şu an balıklarımız Yunanistan ve İsrail kıyılarında av veriyor. Evet, biz avlayamadık, başkaları avlıyor.

Balık Stoklarımıza En Çok Zarar Veren Yaklaşım Tarzları

Bu benim ekmek param

Bizim Nasrettin Hoca diye, sitemi okumayı bilen, bir büyüğümüz var. Bu zat öyle büyük bir zattı ki, sesi binlerce yıl gerilerden gelip milyonlarca yıl uzaklara kadar ulaşıyor. Ama nedense biz duymayı başaramıyoruz. Bu muhterem zat demiş ki, “bindiğiniz dalı kesmeyin”. Biz dalları çoktan kestik, milyonlarca kez o dallardan düştük. Ağaçta üzerine oturup kesip tekrar düşeceğimiz dal kalmadı. “Acaba nasıl yapsak da ağacıda kurutsak, acaba ağaca kendimizi sıkıca bağlayıp, kestiğimiz dalları da kullanarak kendimiz yaksak olmaz mı?” diye düşünüyoruz. İnsan yana yana pişermiş biz ne zaman pişeceğiz…?

Balık Stoklarımıza En Çok Zarar Veren Yaklaşım Tarzları

Amatör balıkçının avladığı balıkla balık mı biter?

Amatör balıkçılar kurallara uyup, balığın bir canlı olduğunu kabul edip ona göre yaklaşımda bulunup yiyeceği kadar avlanırsa, evet amatör balıkçının avlayacağı balıkla balık bitmez.

Bu ve buna benzer her türlü bahanenin vardığı nokta aynıdır. Bu işin kuralını yaratan koymuş; “yeyin, için israf etmeyin”. Yiyeceğin kadarının bence tanımı: Avlanan balığın buz dolabında bekletilebilecek süresi olan 3 – 5 gündür. Bu durumda bir avcının her avda, 3 – 5 gün içinde tüketebileceği en fazla 3 -5 Kg balık avlaması doğru olacaktır. Daha fazlasını avlaması anlamsızdır. Avlanan balık mutlaka yiyerek tüketilmelidir. Asla israf edilmemelidir. Avın israf olması avcıya büyük sorumluluk yükler. Bu sorumluluk yiyebileceği kadarını avlamak. Geri kalana dokunmamaktır.

Yakala Bırak Akya Avıhttps://youtu.be/_6xA3rI8ggM

Balık Stoklarımıza En Çok Zarar Veren Yaklaşım Tarzları

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.