KILIC BALIGI AILESI ISTOPHORIDAE

Kılıç Balığı Ailesi ıstophoridae :

Aile (Familya): ISTOPHORIDAE

Denizlerimizde familyanın seyrek olarak 2 türü görülür. Ağzı büyük, her iki çenesi uzunca sivri ve kesitleri yuvarlaktır. Genellikle çok seri hareketli değillerdir. Bu balıklar, beslenmek için sürüler oluşturan küçük balıklara saldırırlar. Bunların dışında karides, kalamar gibi pelajik omur­gasızlar ile de beslenmektedirler. Uzun mesafeler göç etmeden, bulundukları bölgede tek gezen veya küçük sürüler oluşturan bu balıklar açık sularda ve yüzeye yakın yaşarlar.

Genellikle yaz ayları başlarından itibaren açık sularda küçük sürüler oluşturarak sonbahara kadar üremelerini sürdürürler. Yaş durumlarına kadar 3-4 milyon yumurta bırakırlar. Yumurtalar pelajik olup kuluçka devreleri tamamen yüzey sularında geçer. Çıkan yavrular da pelajik olup, ilk dönemlerinde planktonik organizmalarla beslenirler.

 1. Istiophorus albicans (Latreille, 1804)
KILIC BALIGI AILESI ISTOPHORIDAE

İsim                            : Kılıç balığı (Atlantik sailfish)

Habitat                      : Pelajik

Maksimum Boy      : 315 cm.

Yaşam alanı             : 0-200 metre

Beslenme                 : Karnivor

Dağılım                     : Ege, Akdeniz

Orjin                           : Kozmopolit

 1. Tetrapturus betone Rafinesque, 1810
KILIC BALIGI AILESI ISTOPHORIDAE

İsim                            : Kılıçbalığı (Mediterranean spearfish)

Habitat                      : Batipelajik

Maksimum Boy      : 240 cm.

Yaşam alanı             : 0-200 metre

Beslenme                  : Karnivor

Dağılım                     : Ege, Akdeniz

Orjin                          : Endemik

Aile (Familya) : XIPHIIDAE

Bu balıklar, sürüler oluşturmadan, çift veya tek tek olarak denirler arasında mevsimse; göçlerini yaparlar. Vücutları silindirik olup, üst çene uzantısını oluşturan uzun kılıç tamamen yassı ve yanlan çok keskindir. Çoğunlukla. 15-16 C derecelen tercih eden bu balıklar, yaz aylarına doğru Karadeniz’e çıkış yaparlar. Havaların soğumasıyla da, Marmara ve Akdeniz’e geçerler. Marmara da kalanlar ise kış aylarını 25-30 metrenin altındaki sabit ısılı (14-15 C derece) sularda geçirirler. Çoğunlukla, ilkbahar ve yaz aylarında, denizin tamamen esintisiz ve düz okluğu günlerde, tam yüzeyde sırt ve kuyruk yüzgeçlerinin üst lob’unu suyun dışına çıkararak hiç kıpırdamadan saatler­ce hareketsiz dururlar. Bazı durumlarda da bir kaç boy suyun dışına fırlarlar. Sakin ve uysal olduklar kadar denizlerin en hızlı yüzen balıklarının başında gelirler. Başlıca besinlerim çoğun­lukla sürüler halinde olan Uskumru, Kolyoz, Torik, Sardalya, İstavrit gibi balıklar yanında ahtapot, mürekkep balığı gibi pelajik omurgasızla oluşturur.

Denizlerimizdeki üreme dönemleri genellikle Nisan ayı sonlarına doğru, yüzeysel su lam sıcak­lığı 22-23 C derelere yükselmesi ile başla ve bazen Ağustos ayına kadar devam eder. Öremeleri­ni yüzeysel sularda sürdürürler. Pelajik olan yumurtalardan 2-3 gün sonra larvalar çıka. Plankton ile beslenen yavruların boylan 10 cm’e ulaşınca da kılıçları da oluşmaya başlar.

 1. Xiphias gladius Linnaeus, 1758
KILIC BALIGI AILESI ISTOPHORIDAE

Kılıç Balığı Ailesi Istophoridae

İsim                                      : Kılıç balığı (Swordfish)

Habitat                      : Pelajik

Maksimum Boy      : 455 cm.

Yaşam alanı             : 0-800 metre

Beslenme                  : Karnivor

Dağılım                      : Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz

Orjin                           : Kozmopolit

Kılıç Balığı Ailesi Istophoridae

KAYNAK:

“FOTOĞRAFLARLA TÜRKİYE DENİZ BALIKLARI” Kitabı – Ateş EVİRGEN

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/8BnEvHANjIs

Kılıç Balığı Ailesi Istophoridae

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, DENIZ VE BALIK kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

KILIC BALIGI AILESI ISTOPHORIDAE için 2 cevap

 1. irfan unver der ki:

  Detay bilgiler çok güzel. Bu balığın yasal olarak avlanması serbest mi? Nasıl avlanabilir? Son olarak da, zıpkınla avlanabilen bir balık mı?

  Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Teşekkürler. Evet, yasal olarak avlanması serbest. Amatör balıkçılık tebliği göre “Kılıç – Xiphias gladius – 125 cm – 1 adet” olmak üzere serbest. Bizim ülkemizde genellikle parakete ve bırakma oltalarla avı yapılır. Amatör balıkçılık anlamında pek avı yok. Yelken kılıç balıkları yaz aylarında kıyılarda su üstü yaptığında zıpkınla avı yapılır. Olta ile avcı yok gibidir. Ama Amerika, Meksike, Panama da bu balığın avının yapıldığı balık avı turları var.

   Zıpkınla avı yapılabilir. Büyük balığı zıpkınla avlarken en önemli kural; ya bitirici yerine atış yaparsınız, ya da böyle bir olasılık yoksa sadece balığı seyredersiniz. Çok fazla tecrübe ve teçhisat yardımı gerektiren bir av olacaktır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.