PALAMUT AVI

Palamut Avı :

PALAMUT AVI

Palamut, Akdeniz’de bahar aylarında görülen bir balıktır. Bu aylarda güzel av verir. Balıkların yoğunlaşmaya başladığı son bahar aylarında Toriklere denk gelinebilir. Genellikle avı yüzey sırtısıyla yapılır. Jigging yöntemiyle de avlanabilmektedir.

PALAMUT (10)
PALAMUT (11)
PALAMUT (8)

Takım

7 – 13 cm yüzey rapalası + 4 – 6 kulaç 0,50 – 0,70 misina beden + hafif bir kurşun ağırlık. Dip rapalası ile takım hazırlayacaksanız. Rapalanın yerine kaşık kullanmakta mümkündür. Yeni teknoloji silikon yemlerde iyi iş yapabilir. Hafifte olsa kurşun ağırlık veya daldırıcı aparata gerek yoktur. Sadece, 5 – 7 kulaç 0,50 – 0,70 misina beden kullanmak yeterli olur.
Palamut çaparisi kullanıldığında uç kısmına rapala, kaşık veya silikon yem takılabilir.

PALAMUT AVI

Yöntem

Yemlik olarak kullanılacak boylarını avlamak için kıyıya paralel dolaşırken, kıyıya yaklaşıp uzaklaşarak, değişik derinliklere bakmakta fayda vardır. Çok seri hareket ettikleri ve çok hızlı avlandıkları için 4 – 8 mil aralığında değişken hızları denemekte fayda vardır. Bazen 4 mille giderken güzel av verirken, bazen 8 mile yaklaşan hızlarda güzel av verir. 2 – 5 Kg ve üstü boylar yüksek hızlarda av verirler. Düşük hızlara nadiren gelirler. Çok iştahlı olduğu dönemlerde, çok hızlı giderken bile av verdiği olur. Bu yüzden mavi turlarda, teken yüksek süratle seyrederken bile balık avı yapılabilir.

Mücadele

Palamut avına, 200 m üstü ip veya misina sarımı olan çıkrık makineli olta veya jigging oltası ile çıkmakta fayda vardır. Zaman zaman büyük boylar av verebilmektedir. Balık oltaya atladığında, kalomanın uygun ayarda olması çok önemlidir. Balık oltaya ilk takıldığında çok büyük bir hızla kaçmaya çalışır. Bu esnada kalomadan alarak yorulması sağlanmaya çalışılmalıdır. Sonrasında hiç acele etmeden, avın keyfini yaşayarak çekilmelidir. Bu tür avlarda, geçen her saniye avcının lehinedir. Bırakın balığı hemen görmeyi, hazır avlamışken avın ve mücadelenin keyfini yaşayın. Bazen balık ilk basıştan sonra oltaya doğru yüzer. Bu durumda “balık küçük, biran evvel alalım” moduna girmeyin. Özellikle bunu büyükler yapar. Tekne yanında, mücadeleye hazır olun. Balık yaklaştıkça, kalomayı bir çıt gevşetin.

Tekneye Alma

Kepçe, kakıç, balık tutacağı kullanılabilir. Kuyruğundan tutarak da alabilirsiniz. Tekneye aldıktan sonra, etrafın kan olmasını istemiyorsanız, balığın başını bir bezle kapamanızda fayda vardır. Görüşü engellenen balıklar sakinleşirler.

Yemeği

Palamut türü balıklar, nispeten kuru balıklar olduğundan, pişirirken suyunun gitmemesine dikkat edilmelidir. Suyu gidince, et lezzeti kalmaz, saman gibi olur. En iyisi bu balıkları az pişirmektir. Son senelerde avladığımız Palamut ve Yazılı Orkinosların yağ oranında ciddi artış gözlenmektedir. Bu durum, balığın daha lezzetli olmasını sağlayan en önemli etkendir. Balığın bu kadar yağlanmasını, son yıllarda hızla azalan büyük balıklar dolayısıyla, hızla miktarı artan Aterina – Gümüş Balığı miktarındaki

Palamut Avı Videosuhttps://youtu.be/gaw1XMK_n8g

Palamut Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.