UFACIK RAPALA ILE ORKINOS AVI YAPTILAR

Ufacık Rapala ile Orkinos Avı Yaptılar :

UFACIK RAPALA ILE ORKINOS AVI YAPTILAR

Balık avı turu, tur şekli; 7 cm yüzey rapalası ile yüzey oltası.

Balık avına Palamut avıyla başladık. Hava balık avı için çok müsaitti. Oltalarımızı denize bıraktık. Sonra ilk iş sandviçlerimizi yeyip, çay içtik. Karnımız doyunca balık avına odaklandık.

Bugünkü av meramız Pırasalı Adaydı. Pırasalı adaya kadar birkaç Palamut avladık. Yolda, bir çok Palamut oynağı gördük. Bazı Palamut oynaklarının üzerinde olta çektik. Sonra Pırasalı Adaya doğru gidişimize devam ettik.

Pırasalı Adaya vardığımızda orada da birkaç yerde Palamut oynağı vardı. Pırasalı Adanın boğaz kısmından geçip açık deniz kısmına doğru yol aldım. Özellikle açık kısma bakan burun çok iyi balık yapar. Burnu yalarcasına geçtim. Ama bir şey gelmedi.

UFACIK RAPALA ILE ORKINOS AVI YAPTILAR

Büyük Balık Avı İçin Yem Balığı Arayışımız Devam Ediyor

Biraz açılıp tekrar boğaza doğru yöneldik. Boğaza girince adaya doğru döndük. Bir tekne bizimle ada arasından geçiyordu. O tekneye yol verdik. Biraz da oltaları dibe doğru indirmek için iyice yavaşladım. Oltaların derinliği, 20 m civarını bulmuştu. “Belki biraz daha derine gitmiş olabilir” di. Motora hafif yol vererek adanın önünden döndüm. Tekrar adanın burunu çekmek niyetindeydim.

Motora hız verir vermez, arkadaşın kaloması şiddetle boşalmaya başladı. Kalomanın boşalma şiddetine bakılacak olursa bu büyük bir balıktı. Kalomanın bu kadar şiddetle akması arkadaşları ilk anda şok etti. Ne yapacaklarını bilemez haldeydiler. “Ne yapalım” diye soruyorlardı. Arkadaşlara “sakın kalomayı sıkmayın, bu büyük balık. Rapalanın bağlı olduğu beden 0.30 misina var. Güçlü bir misina. Ama sıkarsak bu balığa dayanmaz kopar” dedim.

Arkadaşlar bu sözleri duyunca birden irkilip kendilerine geldiler. Bende sabırlı davranmaları için telkinde bulunmaya başladım. “Bu balık büyük. Takımdaki misina ince. Sabırlı olup, balığı yormamız lazım. Bu balığı yormadan almak gibi bir şansımız yok. Ne kadar uğraşmamız gerekiyorsa, o kadar uğraşmalıyız. Mücadele iki saat bile sürebilir. Kendinizi bu duruma hazırlayın” dedim.

UFACIK RAPALA ILE ORKINOS AVI YAPTILAR

Yem Balığı Beklerken Ağa Babası Geldi

Arkadaşlar, Akya için yemlik balık yakalamaya çalışırken böyle bir mücadele beklemedikleri için çok şaşırmışlardı. Balığın büyük olduğunu nereden bildiğimi soruyorlardı. “Kalomanın çekiliş hızından, şiddetinden ve devamlılığından. Hiç bir küçük balık bu güçte oltaları, bu kadar şiddetle ve devamlı olarak çekemez.

UFACIK RAPALA ILE ORKINOS AVI YAPTILAR

Balıkla ve kendimizle olan mücadelemiz, devam ediyordu. Balık asılıp kalomadan onlarca metre boşaltıyordu. Biz on, on beş metre sarıyorduk. Bazen tersi oluyordu. Mücadele devam ediyordu.

En can sıkıcı nokta, rapalanın bağlı olduğu misinanın 0.30 olmasıydı. 0.50 veya 0.60 sufix misina olsa işimiz çok daha kolay olurdu. Ama bu sefer de rapala’daki kanca ve halkalar güçsüz kalırdı. Büyük balık avı yaparken bu tür dengeleri devamlı olarak düşünmek gerekir. Adeta kafamızda, takımın her noktasının analizini defalarca yaparız. Kalomanın sıkı olduğuna inanıyorsak, hemen kalomayı gevşetiriz.

Sonunda Kocaman Balığı Tekneye Almayı Başarıyoruz

Yazılı Orkinosla olan mücadelemiz bir saatten fazla sürmüştü. Balığı ancak çatlattıktan sonra alabildik. Daha önce almaya kalksaydık. Teknenin yakınındayken ufak bir kafa darbesi bile 0.30 misinayı koparmak için yeterli olacaktı. Neden teknenin yanındayken. Çünkü, mesafe kısaldıkça takımların üzerine uygulanacak baskıyı telöre edecek esneklik kalmıyor. Mesafe, uzunken takımın her noktası esneyerek gelen şoku azaltıyor. Kaloma da açık olduğundan balığın darbeleri boşa çıkmış oluyor. Yeter ki, kaloma ayarı doğru olsun.

Ufacık Rapala ile Orkinos Avı Yaptılar

UFACIK RAPALA ILE ORKINOS AVI YAPTILAR

Ufacık Rapala ile Orkinos Avı Yaptılar

Kocaman Yazılı Orkinos teknenin içinde yatıyordu. Arkadaşlar şaşkın, inanmaz gözlerle Yazılı Orkinos’a bakıyorlar. Dokunmaya çekiniyorlardı. Anıl elinden kamışı bile bırakmayı akıl edemiyordu.

YAZILI ORKINOS AVI

Yazılı Orkinos Avı Videosuhttps://youtu.be/gB9Jv4Grp7Q

Ufacık Rapala ile Orkinos Avı Yaptılar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.