ADRASAN DOGA YURUYUSU

Adrasan Doğa Yürüyüşü :

ADRASAN DOGA YURUYUSU

Adrasan dağların yeşile bürünüp denizle kucaklaştığı bir beldedir. Bu beldede dağların yüksekliği, ormanın büyüklüğü, denizin temizliği göz alıcıdır. Dağların yüksekliğinden, ormanı sıklığından, deniz ancak yakınına gelindiğinde görebilir. Deniz hissedilir, ama görmek için kumsala kadar inmek gerekir. Şaşkınlık verecek derecede, Adrasan’ın neresinden bakarsan bak, çok güzeldir. Dağa baksan her türlü dağ manzarası, ormana baksan yeşilin her türlü rengi, denize baksan kocaman bir koy, tertemiz uçsuz bucaksız bir deniz görürsün. Birde içinde balıkların yüzdüğü, ördek ve kazların özgürce dolaştığı tertemiz bir deresi vardır.

ADRASAN DOGA YURUYUSU

O gün Adrasan Sahilinde başlayıp 10 km uzaktaki Sazak Koyuna giden orman yolunda, doğa yürüyüşü yapmaya karar verdik. Yaklaşık bir iki saatlik bir yürüyüş planladığımız için yanımıza hiç bir şey almadık. Sadece yürümeyi manzarayı seyredip rahatlamayı düşünüyorduk. Dere kenarındaki evimizden çıkıp, ördeklere birkaç gündür birikmiş olan ekmekleri verdikten sonra, yola koyulduk. Dere üzerindeki asma köprülerin birinin üzerinden geçerek, Musa Dağına doğru orman yoluna saptık. Yolu takip ederek yükselmeye başladık. Biraz sonra deniz seviyesinden 60 – 70 m yukarıdaydık. Yol önce dik bir eğimle yükseliyor. Sonra kıvrıla kıvrıla uzayıp gidiyordu.

ADRASAN DOGA YURUYUSU

Adrasan Her Yeriyle Güzel

Yol boyunca en güzel şey Adrasan Koyunun eşsiz güzelliğini seyrederek yürümekti. Koyların girinti çıkıntısı, döküntü kayaların ilham verici görüntüsü ve insanı alıp götüren uçsuz bucaksız uzanıp giden denizi çok güzeldi. Bu manzara karşısında yürümek insanda imtiyazlı olduğu hissini yaratıyor. Gerçekten buralarda yaşıyor olmak, şanlı olmakla eşdeğer olmalı. İnsan daha başka nerede yaşamak ister ki. Evet, burası benim görüp aşık olduğum yer.

İstanbul’da yaşadığım 40 yıl boyunca hayalimde kurduğum yerde olmasını istediğim bütün özellikler ve daha fazlası burada var. Umarım burası hep böyle güzel kalır. Artık ülkemizi maddi zorlukların baskısı ile çirkinleştirmekten kurtulalım. Akıllı turizm faaliyetleriyle daha fazla kazanalım. Artık ülkemizi güzel yaşanır yerler haline getirme zamanı. Akıllı olalım. Çok çalışalım. Çok kazanalım ve hep beraber çevremizi daha güzel hale getirelim.

Musa Dağının Eteklerinde Adrasan Sahilihttps://dai.ly/x25v78y

Adrasan Doğa Yürüyüşü

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ADRASAN DOGA YURUYUSU için 2 cevap

  1. Sarper der ki:

    Aynı parkurda ailecek yaptığımız yürüyüşler çok keyifliydi…Özellikle bahar aylarında..Yolun eğimi çok uygun, doğa inanılmaz, manzara muhteşem…

    • Menderes Yahşi der ki:

      Yaz aylarında bile, sabah ve akşam saatlerinde rahatça gezilebilir. Yolun her iki yanındaki ağaçların yüksekliği çoğu yerde 30 – 40 m buluyor. Bu yüzden yolu kubbe gibi örtüyor. Güneşten korunarak yürüş yapmak mümkün. Manzaranın keyfine varmışken, güneş kimin umurunda. Adrasan’a gelenlerin mutlaka yürümesi gereken bir yol.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.