AKYA AVI KEYFINI YASAMAYA COK ALISTIK

Akya Avı Keyfini Yaşamaya Çok Alıştık :

AKYA AVI KEYFINI YASAMAYA COK ALISTIK

Fatih bey Adrasan’da dördüncü balık avı turundaydı. İki sene önce üç gün boyunca balık avına çıkmıştık. Birinci gün, Pırasalı Ada ile Ceneviz Koyu arasında Lambuka ve Palamut avı yapmıştık. Fatih bey büyük balık avı yapmak istiyordu. İkinci gün balık avı turunda yönümüz Sulu Ada istikametiydi. Sulu Ada’da 7 – 11 kg. iki Akya ile döndük. Üçüncü gün; bir saat kırk üç dakika süren bir mücadeleden sonra 15 kg Akya ile döndük. Üç gün boyunca balık avlamaya doymuştuk.

AKYA AVI KEYFINI YASAMAYA COK ALISTIK

Aradan iki sene geçmiş, Fatih bey ile yine bir balık avı turunda buluşmuştuk. Hava çok güzeldi. Geçen senenin bereketinin verdiği hevesle sabah erkenden Adrasan Sahilinde buluşup tekneye bindik. Kıyıdan biraz açılır açılmaz Palamut için yüzey takımlarımızı denize bıraktık. İlk Palamutları koydan ayrılmadan almaya başladık. Sulu Ada’ya gidene kadar birkaç Palamut daha yakaladık. Sulu Ada’da  bir iki tur attıktan sonra, tekneyi biraz açığa alıp, Palamut’u yem yaptığımız yemli dip oltalarımızı hazırlayıp denize bıraktık. Yavaş yolla, Sulu Adanın bizden bereketini esirgemediği çevresinde dolaşmaya başladık. Öğlene kadar birkaç hareket oldu. Öğlen molasını Sulu Ada verdik. Dinlendik, geçen seneden bahsettik ve öğleden sonraki balık avında neler yapmamız gerektiğini konuştuk.

AKYA AVI KEYFINI YASAMAYA COK ALISTIK

Öğleden sonra saat 15.30 gibi, tekrar balık avına döndük. Sulu Adanın etrafından ayrılmak istemiyorduk. Geçen sene bize güzel Akya’lar vermişti. Akşam saat 17.30 da Sulu Ada’dan umudumuzu kesip Adrasan Koyuna yöneldik. Hacivat Burnunda bir süre Akya’ya baktık. Çok oyalanmadan ilerledik. Hacivat Burnundan sonra 500 metre ilerde kumsalların önüne geldiğimizde, umutlarımız gerçek oldu. Fatih beyin oltasının kaloması hızla boşalmaya başladı. Tekneyi en düşük yoluyla dışa doğru alırken, Fatih beye yardım etmek için oltamı hızla toplamaya başladım. Fatih bey geçen senenin tecrübesiyle ve internetten büyük balık avı videolarını seyrederek edindiği tecrübelerle, Akya’yı çekmeye çalışıyordu. Tekneyi yeterince dışa alınca motoru durdurdum. Taşlardan uzaklaşmış olmanın verdiği rahatlıkla Fatih beyle avımıza odaklandık. Yorulan oltayı diğerine veriyordu. Balığı yorup tekneye alma çabamız devam ediyordu. 35 – 40 dakika sonra Akya teknenin altına geldi. Teknenin altında daireler çizerek yukarı doğru gelirken çok güzel görünüyordu. Suyun yüzüne geldiğinde son bir tur atmasını bekleyip, Fatih beyin yardımıyla yanaklayarak tekneye aldım. İşte Akya teknedeydi. Balık avı turunda en güzel an buydu.

AKYA AVI KEYFINI YASAMAYA COK ALISTIK

Balık avı turunda en güzel anlar; Tekneye binip oltaları denize bırakma anı, ilk yem balığının tekneye alındığı an, Akya’nın vurmaya başladığı an, kalomanın hızla boşalmaya başladığı an, Akya ile olan mücadelede en fazla yorulmaya başladığımız an, büyük balığın teknenin altında gözüktüğü an, büyük balığın tekneye alındığı an. İşte, bütün bu anların yaşandığı bir avda insan tam anlamıyla hazzın tadına varıyor. AMA, bütün bu anların verdiği hazzın toplamından daha fazlasını veren O BALIĞI, GERİ BIRAKMA HAZZIDIR. Allah her amatör balıkçıya, bu hazzı yaşama fırsatı vermesi dileğiyle…

Akya Avı Keyfini Yaşamaya Çok Alıştık

AKYA AVI KEYFINI YASAMAYA COK ALISTIK

En güzel balık avları sizlerin olsun.

Bu avın video link’i: https://youtu.be/Z5I78kd3WTg

Akya Avı Keyfini Yaşamaya Çok Alıştık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.