AKYA BIZI ADRASAN KOYUNDA DOLASTIRDI

Akya Bizi Adrasan Koyunda Dolaştırdı :

Bu sene oğlumla ilk balık avı turumuzu yaptık. Sabah erkenden kalkıp Pırasalı Ada istikametine doğru yol aldık. Yol boyunca yem balığı için yüzey sırtısı çektik. Adaya kadar ne bir oynak gördük, ne de oltamıza vuruş oldu. Adanın açık denize bakan kısmında büyük bir oynak vardı. Bizim yemlikler sabah kahvaltılarını yapmakla meşguldü. Bizde yanlarından geçtik. Hemen kaloma akmaya başladı. Mücadelemiz sonucunda biraz irice bir yemlik Tombik aldık. Tombik, yem balığı olarak Kalamardan sonra gelen en iyi tercihtir. Yemimiz biraz büyük gibiydi. Ama en nihayetinde Balon Balıkları bize severek yardımcı olurdu. Yemin yarısını yeseler Akya veya diğer büyük balıklarda elimizde kalan yarısına bayılarak atlardı.

AKYA BIZI ADRASAN KOYUNDA DOLASTIRDI

Aynı yerde birkaç tur daha attık. Her seferinde balık atladı. Ama biz her seferinde kaçırmayı başardık. Sonra Çoban Limanına doğru yol aldık. Bir tane daha yem alıp, büyük balık avı için canlı yem çekmek istiyorduk. Çoban Limanında da güzel oynaklar vardı. Orada da bir balık oltamıza atladı. Tekneye kadar çektik. Tam tekneye alacakken kancanın takıldığı yer yırtılıp kaçtı. Balık büyük bir sevinçle mavi derinliklerde kayboldu. Doğrusu onun adına çok sevindik. Ama bizim elimiz boş kaldı. Daha sonraki denemelerimizde başka balık oltamıza atlamadı. Her halde kaçan balık diğer hepsini uyardı.

AKYA BIZI ADRASAN KOYUNDA DOLASTIRDI

Büyük Balık Avımız Başladı

Elimizdeki Tombik ile büyük balık avına başlamaya karar verdik. Oltayı hazırlayıp denize saldık. Dip sırtısı çekerek Pırasalı Ada ve çevresinde büyük balık arayışına başladık. Bu merada hiç bir hareket olmadı. Oğlum yorulmaya başlayınca koy içine yöneldik. Bu şekilde büyük balık arayışımızı sürdürerek dönüş yoluna geçtik.

AKYA BIZI ADRASAN KOYUNDA DOLASTIRDI

Yolumuz üzerindeki her merada özenle olta çekmeye devam ettik. Bir merada balonlar yemimizin yarısını yediler. Yem bu haliyle büyük balık avına daha uygun hale gelmiş oldu. Bu şekilde kıyıya iyice yaklaştık. Artık son meraya geldik. Son mera derken “umutların tükendiği yere geldik” gibi algılanmasın. Son mera dediğimiz yer son 6 – 7 senedir en verimli av mekanımız olmaya devam ediyor. Yani umutların zirve yaptığı yere vardık. Çok dikkatli bir şekilde bu merayı da çektik. Artık meradan çıkmak üzereyken ve dikkatimizin tamamen dağılmış bir şekilde sohbet ederken kaloma şiddetle boşalmaya başladı.

AKYA BIZI ADRASAN KOYUNDA DOLASTIRDI

Olta Taşa Takılacakken Akya İmdadımıza Yetişti

Dönüp konumumuza baktım. Oltanın taşlara takılma ihtimali çok fazlaydı. O kadar ki, kıyıya yanaşmıştım. Buna rağmen tekne yol alırken olta bizimle geliyordu. Hemen oltayı kontrol ettim. Oltadaki büyük bir balıktı. Ama tam bu esnada kurşun ağırlıkların taşlara da sürttüğünü hissedebiliyordum. Hemen dümeni açık suya kırıp yol verdim. Kurşun ağırlık hemen taşlatdan kurtuldu. Rölanti hızına düşüp açığa doğru yol almaya devam ettik. Bu aşamada oğlum balıkla mücadeleye başladı.

AKYA BIZI ADRASAN KOYUNDA DOLASTIRDI

Akya ile Adrasan Turu

Yeterince açık suya çıkınca motoru kapatıp sessiz bir ortamda balıkla mücadeleye devam ettik. Balık çok sıkı mücadele ediyordu. Oğlum yorulmasına rağmen mücadeleyi sürdürmek konusunda ısrarlıydı. Bende bu arada kameramanlık yaptım. Bir ara konumumuzu kontrol ettiğimizde kıyıya çok yaklaştığımızı fark ettim. Balık tekneyi kıyıya doğru çekmişti. Yeniden motoru çalıştırıp balığı açığa doğru aldık. Bu sefer balık da bizimle açığa doğru geldi. Motoru tekrar kapatıp mücadeleye döndüğümüzde de bizi Adrasan Sahiline doğru çekmeye başladı. Bu arada oltaya kısa süreliğine müdahale edip takıma kadar çektim. Takımı oğlum çekti. Balığı böylece tekneye aldık. Balık, tahmin ettiğimiz gibi 14.1 Kg geldi. Çok güzel bir av oldu. Oğlum bu sezona bu av ile başlamış oldu.

AKYA BIZI ADRASAN KOYUNDA DOLASTIRDI

Oğlumun bu sezonki hedefi zıpkınla balık avına başlamak. Geçen sene 14 – 18 m arası serbest dalış antrenmanları yapmıştık. Bu sene yine serbest dalış antrenmanlarını takiben zıpkınla balık avı denemelerine başlarız. Bizim için önemli olan serbest dalış yapmak. Zıpkınla balık avı daha fazla serbest dalış yapmak için bir bahane. Yoksa balık avı konusunda zaten sıkıntımız yok. Allah’a çok şükür ki, her şekilde av yapma imkanımız var. Bu yüzden de sadece yiyeceğimiz kadar av yapıp fazlasını geri salıyoruz.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/4tmGBn7ZpUk

Akya Bizi Adrasan Koyunda Dolaştırdı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.