SUAT YIGITIN RUYASI ADRASANDA GERCEK OLDU

Suat Yiğitin Rüyası Adrasanda Gerçek Oldu :

SUAT YIGITIN RUYASI ADRASANDA GERCEK OLDU

Suat’ın rüyasını sitede yayınlamayı nasıl olmuş da unutmuşum. Bir sürü işin arasında mu avı atlamışım. Muhtemelen “yayınladım” diye rahat davranmışım. Kısmet şimdiymiş.

SUAT YIGITIN RUYASI ADRASANDA GERCEK OLDU

Suat, Bodrum’da düzenlenen balık avı yarışmasından sonra rüyasına giren büyük balığın peşinden Adrasan’a geldi. Beni arayıp müsait olup olmadığımı sordu. Ben de o günlerde müsaittim. Hemen bir organizasyon yapıp balığın peşine düştük. Amacımız 30 – 50 Kg arası bir Akya avlayıp geri salmaktı. Bu turda avladığımız hiçbir balığı alıkoymak gibi bir niyetimiz yoktu. Bu düşüncelerle sabah suyuna çıkmaya karar verdik.

SUAT YIGITIN RUYASI ADRASANDA GERCEK OLDU

Sabah Erkenden Balık Avı

Sabah erkenden Suat, Oğuzhan ile birlikte Adrasan Sahilinin sol tarafındaydı. Tekne ile kıyıya yanaşıp onları aldım. Böylece balık avı maceramız başladı. Önce yem balığı için oltalarımızı suya saldık. Bu şekilde Pırasalı Ada istikametine doğru yol almaya başladık. Yol boyunca sohbet edip hasret giderdik. Suat kendine tekne yaptırdığı için bir senedir beraber balığa çıkamamıştık. Bu günlerde tekneyi satmayı düşündüğü için beraber balığa çıkmak için fırsat doğdu. Bizde şimdi bu fırsatı değerlendirdik.

SUAT YIGITIN RUYASI ADRASANDA GERCEK OLDU

Adrasan Koyu içinde çok oyalanmadan adaya doğru hızlıca yol aldık. Canlı yem ile av yapmayı düşünüyorduk. Bu yüzden yemi, büyük balık avı yapacağımız yere yakın almak istiyorduk. Bu sayede olabildiğince diri bir şekilde kullanma şansımız olacaktı. Canlı yemi Pırasalı Adanın boğaz kısmına girmek üzereyken aldık. Hemen büyük balık için canlı yem takımı hazırladık. Sonra oltayı suya salıp hızlı bir şekilde Çoban Limanına doğru yol aldık.

SUAT YIGITIN RUYASI ADRASANDA GERCEK OLDU

Balıkla Rüyada Randevulaşmak

Sanki büyük balıkla buluşma yerimizi önceden randevulaşmış gibi oltayı dibe saldık. Daha olta dibe inip bir kaç tur sarmadan balık kaloma boşaltmaya başlamıştı. Bir randevu ancak bu kadar iyi ayarlanabilirdi. Suat, büyük bir mutluluk içinde balıkla mücadeleye başladı. Daha ilk anda balık hayal edilen kadar büyük olmadığı belliydi. Ama ufak tefek bir balık da değildi. En azından güzel bir mücadele verip hepimizi tatmin edeceği ilk andan belliydi. Suat’ın elindeki makine ve kamış çok güçlü olmasına rağmen balık çok sıkı mücadele ediyordu.

SUAT YIGITIN RUYASI ADRASANDA GERCEK OLDU

Büyük Balık Mücadelesi Eğiticidir

Balık mücadele esnasında devamlı bizi açık suya doğru çekti. Bizde ona uyup açık suya çıkınca balık gücünü boşuna harcamış oldu. Devamlı tekne ile ona göre pozisyon aldığımız için mücadelemiz kolaylaşıyordu. Sonunda balık teknenin altında gözüktü. Hemen balığı tekneye alıp kancaları çıkarma faslına giriştik. Bu aşama biraz problemliydi. Çünkü yem balığının kuyruk kısmına taktığımız hırsız üçlü kanca balığın solungaçlarına çok yakın geçmişti. Solungaçlara zarar verme durumunda balığı geri salma ihtimalinin kalmayacağını hepimiz tecrübe etmiştik. Şimdi hassas bir operasyon zamanıydı. El birliği ile bu işinde üstesinden gelip balığı sağlıklı bir şekilde geri saldık.

SUAT YIGITIN RUYASI ADRASANDA GERCEK OLDU

Balığı Yakalamak Tekneye Almak Geri Salma Aşamaları

Balığı yakalamak başarıdır. Avcının hedefi öncelikle balığı yakalamaktır. Balık oltaya yakalandıktan sonra balığı çekip tekneye alma mücadelesi başlar. Balığı yakalamak da, mücadeleyi başarılı bir şekilde devam ettirip tekneye almak da kısmettir. Kısmette yoksa ne balık yakalamak mümkün olur, ne de balığı tekneye almak mümkün olur. Bir şekilde balık kaçar. Bu aşamalar tecrübeye tabi olsaydı. İlk balık avından itibaren yapılan hiçbir avı kaçırmamak gerekirdi. Oysa ki, en tecrübeli avcı bile en iyi zamanında pek çok balığı kaçırır. Kendine fazla güvenmek, acele etmek, işe gereken ciddiyetle yaklaşmamak ve bunun gibi pek çok sebepten dolayı balık kaçar. Bu durumları göz önüne aldığımızda balığı tekneye alabilmek büyük başarıdır. Ama tekneye alınan balığı geri salabilmek bu işin nirvanasıdır. Avcılığın en üst aşaması bu seviyedir.

Balığı Geri Salan Avlanmayı Hak Eder

Ne hikmettir bilinmez “Allah’da balığı geri salabilenin kısmetini arttırır”. Bu cümleyi çok fazla deneyimlediğim için gönül rahatlığı ile yazabiliyorum. Unutmayın balık avına yeni başlayanlar balık yakalayabilecekse, bu balığı geri salabilenler sayesinde olacak. “Neden mi?” Çünkü geri salınan her balık birkaç sene içinde avcısının ömür boyu avlayabileceği balıktan daha fazlasını üreme yoluyla deniz ile buluşturur. Yani sadece bir balığı geri salan her avcının balık avı yapması haktır.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/I8STVYqQBMA

Suat Yiğitin Rüyası Adrasanda Gerçek Oldu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.