BALIGI YORMADAN ALMAYA KALKMAK

Balığı Yormadan Almaya Kalkmak :

BALIGI YORMADAN ALMAYA KALKMAK

Balık oltadan daha güçlüyse, yormadan almaya kalkmak genellikle kaçırmayla sonuçlanır. Balığı yormak için de onun mücadele gücüne uygun bir kaloma ayarı yapmak gerekir. Uygun kaloma ayarı ile hemen her balığı çekmek mümkündür. Tabii ki, oltamızda mücadele için yeterince misinamız varsa. Olta makinesine daha fazla misina sarmanın yolu ip misina kullanımından geçer. İp misina ezilerek sıkışma özelliğine sahip olduğundan makinede daha az yer kaplar. Üstelik ip misinalar misinaya göre daha güçlüdür. Esnemesi az olduğundan balığı hissetmek daha kolaydır. Balığı ne kadar çabuk hissedersek, mücadele için strateji belirlemek de o kadar çabuk olur.

BALIGI YORMADAN ALMAYA KALKMAK

Balığın Büyüklüğünü ve Gücünü Anlamak

Balığın kaloma boşaltma şiddeti balığın büyüklüğü ve gücü hakkında bize bilgi verir. Büyük ve güçlü bir balığın kaloma boşaltma şiddeti çok belirgindir. Neredeyse fark edilmemesi mümkün değildir. Bir anda her şeyin değiştiğini hissederiz. Bu aşamada balıkla nasıl mücadele edeceğimize karar vermek gerekir. Biz genellikle tekne hızını düşürüp açık denize doğru yol almaya başlarız. Bu şekilde balığı dibi taşlık olan meradan uzaklaşmış oluruz. Bu sayede balığın dalarak olta takımını dibe takma riskinden kurtulmuş oluruz. Ayrıca açık denize doğru giderken oltadaki balığın daha hızlı yorulmasını da sağlamış oluruz.

BALIGI YORMADAN ALMAYA KALKMAK

Büyük Balıkla Mücadele

Balık oltaya takılıp kaloma boşaltmaya başladığında, ilk refleks kalomayı sıkmak ve balığı durdurmaya çalışmak şeklinde olur. Bu refleks ancak balığın kaçması ile sonuçlanır. Takımdan güçlü olan balık kaloma sıkıldığında takımı koparıp kaçar. Avcıya sadece hayal kırıklığı kalır. Oysa uygun kaloma ayarı avcının sigortasıdır. Uygun kaloma ayarı sayesinde balıkla mücadele edip balığı alma şansımız vardır.

BALIGI YORMADAN ALMAYA KALKMAK

Balığı Biran Evvel Alma Çabası

Bu çaba %70 ihtimalle hüsranla sonuçlanır. Balığı biran evvel alma çabası ustalık ister. En ufak hatayı kabul etmez. En ufak hatada balık kaçmayı başarır. Bu yüzden bu tarz mücadele profesyonel balıkçının yaklaşım tarzıdır. Çünkü en kısa zamanda mümkün olan en fazla balığı alma mantığı vardır. Bu sayede daha çok kazanma şansı olur. Oysa amatör balıkçı için önemli olan oltadaki balığı keyfini yaşayarak garantili bir şekilde almaktır. Çünkü kaçan her balığa karşılık yenisini avlamak için daha fazla zaman harcamak gerekir. Oysa bu zamanın ufak bir kısmını harcayarak balığı garantili bir şekilde almak mümkündür. Bunun için yapılması gereken balığı yormaya çalışmaktır. Bu da uygun kaloma ayarı ve bolca sabırla olur. Keyifle yapılan mücadele balığı bize taşır. Ayrıca amatör balıkçının hedefi kendine yetecek kadar balık avlamaktır. Başkasına balık tedariki profesyonel balıkçının işidir.

BALIGI YORMADAN ALMAYA KALKMAK

Kendimizi Yormadan Balığı Yormak

Büyük bir balık oltaya takıldığında, kalomayı sıkarak mücadele etmeye çalışmak çok yorucudur. Çok kısa zamanda yoruluruz. Balık avında yorgunluk çok ciddi hata sebebidir. Yorulan avcı büyük balıkla olan mücadelesini sürdüremez. Bu yüzden de büyük balık karşısında kalomayı sıkıp mücadele etmeye çalışmak doğru değildir. Uzun süre mücadeleyi sürdürecek bir kaloma ayarı en doğru ayar olacaktır. Ancak bu şekilde balığı tekneye almak mümkün olur.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/0CJc69UA30c

Balığı Yormadan Almaya Kalkmak

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.