AKDENIZ ACIKLARINDA ALBAKOR AVI

Akdeniz Açıklarında Albakor Avı :

AKDENIZ-ACIKLARINDA-ALBAKOR-AVI

Bir sene boyunca bekleyip bir balığın avına çıktık. Aynı zamanda bu deneysel bir balık avı olacaktı. Öncelikle açık denize çıkmak çok heyecan verici bir aktivitedir. Bunun için uzun bir süre havanın açık denize çıkmaya uygun olmasını bekledik. Deniz ısınma sürecinde olduğundan, bu dönemde hava her zaman açık denize çıkmaya izin vermez. Hava izin verdiğinde sakin bir denizde açıklarda olmak çok keyiflidir. Birde buna deneysel bir balık avı yapmanın heyecanı eklenince daha da keyifli olur.

AKDENIZ-ACIKLARINDA-ALBAKOR-AVI

Hedef Açık Denizde Büyük Gözlü Orkinos Avı

Büyük Gözlü Orkinosun “1000 – 2000 m. suyundan geçişini yapıp avlandığı” bilgisini edinince peşine düşmek farz oldu. Daha önceden bir kere Pırasalı Adada yem balığı ararken denk gelmişti. Bu av bizim için büyük sürpriz olmuştu. İşte bu süreçte araştırınca bu balığın 1000 – 2000 m suyundan geçiş yaptığını öğrendim. Hemen Akdenizin mera yapısını inceledim. Balığı nerede bulabileceğimi tahmin ettim. Geçen sene havanın iyi olduğu ve balık avı turumun olmadığı bir günü bekledim. Bu şekilde ilk denemeyi yaptığımda ilk balığı avlamak kısmet oldu. Bir hedef belirleyip, onun için çabalayıp başarılı olmak kadar insanı yükselten bir şey yoktur. Böylece yeni şeyler denemek için cesaret depolamış oluruz.

AKDENIZ-ACIKLARINDA-ALBAKOR-AVI

Bugünkü Balık Avı Hikayemiz

Bugün Dilan ile bu tecrübeyi yaşamak için açık denize açıldık. Bir senedir bu günü bekliyordum. Geçen sene olduğu gibi bu sene de Büyük Gözlü Orkinos avı yapmak kısmet olacak mıydı?

AKDENIZ-ACIKLARINDA-ALBAKOR-AVI

Yemli Dip Oltası İçin Yem Balığı Arayışı

Açık denize doğru yol alırken 400 m suyuna kadar yem balığı için olta çekmeye karar verdik. Yolda oltamıza bir tane çok güzel Tombik takıldı. Eğer açık denizde Albakor avı yapamazsak dönüş yolunda 400 m suyunda yemli dip avı deneyerek büyük balığa bakacaktık. Tombik bu av deneyimimiz için ulaşabileceğimiz en güzel yem balığıydı.

AKDENIZ-ACIKLARINDA-ALBAKOR-AVI

Büyük Rapalalar ile Dev Orkinos Denemesi

400 m suyunda büyük Orkinos ve diğer dev balıklar için takımları değiştirdik. Artık heyecan tavan yapmıştı. Bu aşamadan sonra bir heyecan kaynağı da etrafımızdaki sayısız balık oynaklarıydı. Hemen her yerde balıklar karın doyurma telaşındaydı. Denizde hiç bu kadar martı sürüsünü bir arada görmemiştim. Sanki denizin yüzeyi kuşların dinlenme istasyonu gibiydi. Zaten açık denizde büyük balığın yerini tespit etmenin en kolay yolu kuşları izlemekten geçmektedir. Böyle olunca her an otamızın kalomasının akma olasılığı vardı.

Albakor Avı Zamanı

800 m suyuna geldiğimizde tekrar rapalaları değiştirdik. Artık Albakor için av vaktimiz gelmişti. Balık oynakları bizi kuzeye doğru yöneltti. Ama içimden bir ses “mera incelemendeki bilgiye uy” diyordu. Son bir oynağa daha baktıktan sonra oynaklarla çok ilgilenmeden güney yönüne döndüm. Artık hedef meraya doğru yol almaya başladık. Bu arada Dilan açıkta bir büyük balığın su yüzüne atladığını gördüğünü söyledi. İşte hedef balığımız oradaydı. Dümeni o tarafa doğru kırdım. Az sonra Dilan’ın kaloma akmaya başladı.

İlk anda kaloma hareketinden balık çok da büyük değilmiş gibi geldi. Sonra kaloma boşaltma şiddeti arttı. İşte bu aşamada oltadakinin Albakor olduğuna kanaat getirdik. Dilan’ın heyecan içinde balıkla olan mücadelesine devam etti. Mücadele uzadıkça Dilan yorulmaya başladı. Bu arada balık da iyice tekneye yaklaşmıştı. Bunu bildiğimiz için Dilan dayanıyordu. Sonunda Albakor teknenin altında gözüktü. Deniz suyu, bir süredir olmadığı kadar berraktı. Bu aşamada Dilan’a bir süre balığı bu seviyede tutmasını söyledim. Hem böylece onun için dinlenme fırsatı da olacaktı.

Balığı aşağıda bekleterek yormaya çalışırken, bir başka Albakor onun altında ve etrafında dolaşmaya başladı. Manzara muhteşem olmuştu. Adeta bir belgesel seyrediyorduk. Bu keyfi de yaşadıktan sonra balığı tekneye aldık. Balığın kaçma ihtimaline karşılık hayatımda ilk defa kakıç kullandım… Her zaman balığı elle tekneye almayı tercih etmişimdir.

Büyük balık Avı Videosu: https://youtu.be/u4gDOOo

Akdeniz Açıklarında Albakor Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.