BALIK AVI VIDEOLARI – BUYUK AKYA AVI

Balık Avı Videoları – Büyük Akya Avı :

Bir baba ve oğul’un hayatları boyunca hafızalarından silinmeyecek en önemli anılardan biri, beraberce yaptıkları büyük balık avı olsa gerek.

BALIK AVI VIDEOLARI - BUYUK AKYA AVI

Büyük balık avı yapma hayali onları da Adrasan’ın bereketli sularında av yapmaya yönetmişti. Sabahın erken saatinde Adrasan Sahilinde buluşup denize açıldık. Gün doğarken Adrasan Koyunda avladığımız Palamutlarla, o gün Akya avı için mera olarak belirlediğimiz Sulu Adaya doğru yol almaya başladık. Yolda boyunca sohbet edip sabah çayını yudumlarken bir kaç Palamut avı daha yaptık. Güzel ve keyifli bir av günüydü. Yusuf beyin tek hedefi oğlu Efe ile büyük balık avı yaparak bu günü ölümsüzleştirmekti.

BALIK AVI VIDEOLARI - BUYUK AKYA AVI

Sulu Adanın etrafında balık durumunu görmek için bir tur attıktan sonra açığa çıkarak Akya oltalarının hazırlığına başladık. Yemlik Palamutları itina ile Akya oltasına taktıktan sonra, sıra ile denize bırakarak yavaş yolla Akya avı için dip sırtısı çekmeye başladık. Hedef balığın büyümüş olması ve oltaların ucundaki Palamutlarla daha ağır basması, avın ağırlığını içimizde hissetmemizi sağlıyordu. “Böylesi iri yem balıklarına vuracak büyük balık nasıl çeker?” düşüncesi akılları meşgul ederken, kaloma hızla boşalmaya başladı.

Balığı Açık Denize Doğru Çekiyoruz

Akya kalomayı boşaltırken bizde taşlık zeminden uzaklaşmak için adanın açığına doğru dümen kırmıştık. Ağır yolla tekne ilerlerken balıkla olan mücadelemiz devam ediyordu. İlk iş, diğer takımı biran evvel sudan çıkararak Akya ile olan mücadelemize odaklanmaktı. Heyecan son haddindeydi. Teknede adrenalin seviyesi tepe yapmıştı. Balık ilk şokunu attıktan sonra daha şiddetli basıyordu. Sıra ile oltayı çekerek balığı yormaya çalışıyorduk.

BALIK AVI VIDEOLARI - BUYUK AKYA AVI

Balık avının en güzel anı, balık oltaya takılıp tekneye alana kadar geçen mücadele zamanıdır. Bu zaman dilimini ne kadar özümseyerek yaşarsak, avın keyfini o kadar fazla çıkarmış oluruz. İşte bizde bu avda bunu yapmaya çalışıyorduk. Yarım saat sonra Akya teknenin altında dönerek yükselmeye başladığında hem oltayı çekiyor, hem de balığın gelişini seyrediyorduk. Balığı tekneye aldığımızda baba ve oğlun keyfine diyecek yoktu. Unutulmayacak bir hayal gerçek olmuştu.

– Balık Avı Videoları – Büyük Akya Avı –

AKYA AVI VIDEOSU – Cengiz – Elif Ceylandag

Geçen sene önce 30 Kg, bir gün sonra da 10 Kg olmak üzere iki tane Akya avı yaptık. 30 Kg olanı hep beraber yedik. 10 Kg Akya’yı mavi derinliklerdeki özgürlüğüne geri bıraktık. Bırakırken de “büyüde gel” dedik. Geçen sene Cengiz ve Elif avlamak istedikleri balıkların listesi ile gelmişlerdi ve her istedikleri balığı fazlası ile avlamışlardı. Alışkanlık o ya, bu sene de yine bir listeleri vardı. Liste şöyleydi: Trofe bir Akya 10 Kg kadar, Barakuda ve 15 Kg Lambuka.

BALIK AVI VIDEOLARI - BUYUK AKYA AVI

Sabah erkenden Adrasan Sahilinde buluşup denize açıldık. Elif konuşmaya listede olanları zikretmekle başladı. Lambuka dışındakiler bana olabilir gelmişti. Elif’in kısmetini geçen seneden gördüğüm için “olabilir kısmet, belki 15 Kg Lambuka’ya da denk gelebiliriz” dedim.

Balık avı yemlik Palamut avı ile başladı. Adrasan Fenerinin önünde listenin ilk unsurunu karşılayarak devam etti. Elifin oltasına bir Barakuda takılmıştı. Daha çekiş şeklini gördüğümüz ilk anda “bu Barakuda” dedik. Barakuda avı bize, avın nasıl geçeceği konusunda ip ucu vermişti. Artık Akya avına daha inançlı bakıyorduk.

Yönümüzü, geçen sene 30 ve 10 Kg Akya avladığımız, Sulu Adaya çevirmiştik. Her sene yaptığımız gibi yol boyunca sohbete daldık. Sulu Adaya nasıl geldiğimizi fark etmedik. Avladığımız yemlik Palamutlar yeterli sayıya ulaşmamış olsa da, saatin ilerlemiş olması sebebiyle Akya avına başlamaya karar verdik.

Sulu Adada saat 12.00 ye kadar dolaşmamıza rağmen bir hareket olmayınca hem yer değişikliği olsun, hem de mola yerine yaklaşalım diye Amerikan Koyuna çevirdik. Kelleci Burnunun önünü gözüme kestirmiştim. Önce Kelleci Burnunu açığını çektik. Sonra oltaların biraz sarıp kıyıya yaklaştık. Daha kıyıyı yeni çekmeye başlamıştık ki, Elif’in kaloma hızla boşalmaya başladı. Elif yine Akya’yı almıştı. Hemen tekneyi açık suya çevirip kıyıdaki taşlardan uzaklaştırdım. Sonra Elif mücadeleye başladı. Cengiz oltayı takımlar gözükmeye başladığında almıştı. O takımı çekip Akya’yı teknenin yanına getirdiğinde bende tekneye almıştım. Yine Akya teknedeydi. Kısmet…

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/cKqFkKQVl4M

Balık Avı Videoları – Büyük Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.