BALIK AVI VIDEOLARI – TUT BIRAK BALIK AVLARI

Balık Avı Videoları – Tut Bırak Balık Avları :

Akif Cengiz – Elif Ceylandag – TUT BIRAK YONTEMI Akya Avı

Cengiz ve Elif ile dün avladığımız 30 Kg REKOR Akya avından sonra, bugün avlayacağımız büyük balık, ne olursa olsun geri bırakmaya kara verdik. Bugünkü avın, tut bırak yöntemine güzel bir örnek olması ve diğer amatör balıkçıların da bu yolda devam etmesi dilekleriyle, ava başladık.

BALIK AVI VIDEOLARI - TUT BIRAK BALIK AVLARI

Sabah koydan çıkmadan balık avı turu, Barakuda avı ile başladı. Bugün balıklar, tut bırak yöntemi ile balık avı yapacağımızı anlamışlar gibi, sıraya girmişlerdi. Hiç ara vermeden Palamutlar da oltamıza takıldı. Artık avladığımız Palamutları da bırakır hale gelince, Sulu Adanın yolunu tuttuk. Sulu Adanın açığında Akya oltasını hazırlayıp, yemli Akya oltasını suya bırakarak, Akya avına başladık.

Çok geçmeden, Cengiz’in elindeki çıkrık oltanın kaloması boşalmaya başladı. Akya oltadaydı ve kaloma hızla boşalıyordu. Tekneyi hemen açığa alarak, Akya mücadelemizi zevkle sürdürdük. Elif, dünkü 30 Kg REKOR Akya avından sonra, kolları çok yorulduğu için, Akya avı mücadelesine katılmak istemiyordu. “Ben ön tarafta video çekerim” deyip, teknenin önüne geçti. Bunun üzerine Cengiz, “kendi oltama takılan Akya’yı kendim çekerim” diyerek. Oltayı çekmeye başladı. Akya avının keyfini, sonuna kadar kendi uğraşarak, yaşadı. Akya’yı tekneye aldığımız da, hiç vakit kaybetmeden, kancaları çıkarıp denizdeki özgür yaşantısına geri iade ettik.

BALIK AVI VIDEOLARI - TUT BIRAK BALIK AVLARI

Geri Bırakılan Balığın Bizde Yarattığı Hisler

Akya’nın süzülerek mavi derinliklerde uzaklaşmaya başlaması bizde, doğru av yönteminin bu olduğu hissini yaratıyor. Burada duyumsanan his, balık avlamakla elde edilenin çok ötesinde. Çünkü, bu hissi yaşayabilmek için, önce bırakacağınız balığı avlayarak, avlamış olmanın verdiği hissi yaşamış olmanız gerekiyor. Ancak bu hissi yaşadıktan sonra, o balığı bırakabilirsiniz. Bıraktığınız zaman da, ne demek istediğimi anlaya bilirsiniz.

TUT BIRAK YONTEMI ile Akya Avı yapıp, onca yorulup terledikten sonra, büyük bir gönül rahatlığı ile avını geri bırakan avcılarımıza gönülden sevgilerimi iletiyorum. Türkiye balıkçılığı sizinle en üst seviyelere gelecek ve Türkiye, balık avı turizmi en üst seviyeye gelecek. Balık avı turizminin üst seviyeye gelmesiyle, turizm gelirlerimiz, hiç kimsenin hayalini kuramayacağı düzeylere ulaşacak.

Balık Avı Videoları – Tut Bırak Balık Avları

TUT BIRAK YÖNTEMİ – Okan Ergin – Umit Solmaz

Çok bereketli bir günün başlangıcında, ilk yarım saate Palamutları avladıktan sonra, Akya avı için yemli dip sırtısına başladık. On dakika içinde, ilk Akya kalomayı boşaltmaya başlamıştı. Akya’yı tekneye aldığımızda, saat 09.30 ‘u gösteriyordu. Oltamıza takılan hangi balık olursa olsun, geri bırakmak üzere, balık avına devam etmeye karar verdik.

BALIK AVI VIDEOLARI - TUT BIRAK BALIK AVLARI

TUT BIRAK YÖNTEMİ

Bu yöntemi uygulamak için ikinci Akya avına başladık. Akya oltasını hazırlayıp denize bıraktık. Az önce Akya avını yaptığımız rotaya benzer bir rota izleyerek, 40 -60 m suyunda dolaşmaya başladık. Hava çok güzeldi. Teknede çok güzel bir Akya vardı. Büyük balık avını yapmış olmanın tatminiyle balık avına devam etmenin nasıl bir duygu olduğunu anlatmak çok mümkün değildir. Ancak yaşamak gerekir.

Akya oltasını mavi derinliklere bırakalı on beş dakika henüz olmuştu ki, ikinci Akya, oltanın kalomasını şiddetle boşaltmaya başlamıştı. Keyifle ikinci Akya avının mücadelesine başladık. Bir önceki Akya avında yorulduğumuz için, şimdi yorgunluğu çıkmaya başlamıştı. Ama olsun böyle yorgunluğa can kurban. 20 dakikalık mücadeleden sonra, Akya aşağıda gözükmeye başladı. Aşağıda geniş daireler çizerek geliyordu. Suyun altındaki kurşuni parıltısı insanı mest ediyordu. Akya teknenin yanına geldiğinde, hemen kancaları çıkararak, tut bırak yöntemine uygun bırakılacak hale gelmişti. İkinci Akya’nın videosunu çekip, geri bırakarak, TUT BIRAK YÖNTEMİ‘ne güzel bir örnek olmasını istedik.

Umarım 2013 senesinde, bıraktığımız bu Akyalar çoğalmış olarak geri dönecekler. 2013 senesinde daha çok Akya’yı tut bırak yöntemine uygun bir şekilde bırakmak kısmet olur. Akya, bırakma alışkanlığını insanlara ne kadar fazla kazandıra bilirsek, o kadar çok bu balıktan yakalama ve bu şekilde balık avı turizmini geliştirme şansımız olur.

Gelecek yıllarda, büyük balık avı turizminin ülke turizmine büyük gelirler kazandıracağını umut etmekteyim. Tabi balığımızı koruyarak, arttırmak koşuluyla…

Yakala Bırak Avı Videosuhttps://dai.ly/x25tnhe

Balık Avı Videoları – Tut Bırak Balık Avları

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.