BALIK AVINDA IMKANSIZI BASARMANIN KEYFI DOYUMSUZDUR

Balık Avında İmkansızı Başarmanın Keyfi Doyumsuzdur :

BALIK AVINDA IMKANSIZI BASARMANIN KEYFI DOYUMSUZDUR

Pek çok amatör balıkçı için büyük balık avı, bu ava çıkmadan önce imkansız bir şeydir. Ama hiç bir insan bir şeylere başlamadan önce o yolda ilerleme kaydedemez. Bir şeye başlamadan önce hayaller devreye girer. Sonra onu yapabilmek adına araştırmalar başlar. Bu aşama belli bir olgunluğa ulaşınca eyleme geçilir. Hayaller ve araştırmalar, ancak eylemle buluştuğu zaman ne yapılabileceği ortaya çıkmaya başlar. Bu aşamada bazen hayal kırıklıkları yaşanabilir. Ama insan başaracağına inandığı sürece hayallerinin peşinden koşar. Bazı insanlar başarıya, ancak belli bir olgunluk seviyesine ulaştığında erişir. 

BALIK AVINDA IMKANSIZI BASARMANIN KEYFI DOYUMSUZDUR

Başarıya Ulaşmanın İki Yolu

Kolay Yol: Bazı insanlar hayalleri ile daha ilk tecrübelerinde tanışırlar. Bir şekilde normalde olmayacak pek çok şey sırayla gerçekleşir. Sanki bir sihir onların hayallerini gerçek yapar. Ama sonra bunu sürdürmekte zorlandıkları gözlenir. Çünkü bir anda olup biteni kavramak zordur. Neyin nasıl olduğunu bilmek, çok fazla deneme gerektirebilir. Bilginin olgunlaşması, tecrübenin kalıcı olması emek ve zaman ister. Yani ilk başarıdan sonra bir bocalama süreci yaşanır. Ama ilerleyen deneme süreçlerinde bilgi ve tecrübe oluşur.

BALIK AVINDA IMKANSIZI BASARMANIN KEYFI DOYUMSUZDUR

Zor Yol: Bazı insanlar belli olgunluk seviyesine ulaşana kadar pek çok zorluk yaşarlar. Bu zorluklar onları yıldırmazsa, nihayetinde başarıya kademe kademe ulaşırlar. Bu sayede gerekli bilgi ve tecrübe onlarda kalıcı şekilde oluşur. Sonrasında resmin genelini gördükleri için artık sorunları halletmek kolaylaşır.

BALIK AVINDA IMKANSIZI BASARMANIN KEYFI DOYUMSUZDUR

Eğitim Kavrama Sürecini Kısaltır

Her iki durumda yaşanan sıkıntıları baştan halletmenin yolu eğitimdir. Eğitim bize belli bir kavrama yeteneği kazandırır. Bu sayede karşımıza çıkan problemleri daha hızlı çözüp sonuca gidebiliriz.

BALIK AVINDA IMKANSIZI BASARMANIN KEYFI DOYUMSUZDUR

İmkansızı Başarmanın Keyfi

Büyük balık pek çok unsurun bir araya gelmesi ve bunların belli bir kombinasyon içerisinde uygulanmasıyla yapılabilir. Ama burada avlanan balık nasip kavramına tabi olduğu için kısmet devreye girer. Kısmet devreye girdiğinde yukarıda bahsettiğimiz iki yoldan biri gerçekleşir. Bazen büyük balık daha ilk avda oltamız takılır. İşte bu durum imkansızın gerçekleşmesidir.

BALIK AVINDA IMKANSIZI BASARMANIN KEYFI DOYUMSUZDUR

Birinci durumda imkansız gerçekleşmiştir, ama neyin nasıl olduğunu anlayamayız. Çünkü olay olurken sanki bir rüyayı yaşıyormuş gibi zaman gelip geçer. Biz daha ne olduğunu kavrayamadan her şey kendiliğinden olup biter. Sonrasında oturup olan biteni düşündüğümüzde pek çok şey silik ve anlaşılmazdır. Tekrar aynı süreci yaşamaya kalktığımızda pek çok başarısızlıkla karşılaşabiliriz. İşte bu aşama bilgi ve tecrübe edinme aşamasıdır. Bu aşama ancak eğitim ile kısalabilir. Ancak bir bilen, ilk yaşadığımız başarıyı kavrayabilmemizi sağlayabilir. Ama her şekilde kavramayı tecrübeye dönüştürmek için uygulama yapmak şarttır.

İkinci aşama olan zor yoldan büyük balık avı yapmaya çalışan için ise, pek çok başarısız denemeden sonra ulaşılan başarı imkansızın gerçekleşmesidir. Ama bu aşamanın kolay yoldan farkı; kademeli olarak başarıya ulaşıldığı için tecrübenin oluşmasıdır. Bu durumda da başarısızlıklara katlanmak kader değildir. Bunu kısaltmanın yolu eğitimden geçer. İnsan, elinde eğitim alma imkanı varsa bunu mutlaka kullanmalıdır. Eğitim zaman kazandırır. Öğrenme maliyetlerini azaltır. En önemlisi psikolojik anlamda korkuların oluşmasını önler. Korku, insanın gelişimini etkileyen en büyük engelleyicidir. İnsan hayatını, korku savaşını yenmek için harcar. Oysa eğitim korkularımızı azaltır. Korkunun ilacı, eğitimdir.

İnanılmazı Başarmanın Sevinci

İlk defa büyük balık avı yapan bir insanın sevincini tarif etmek imkansızdır. Kendini Nirvana’ya ulaşmış hisseder. Her şeyden önce bu devamlı başarabilirse, artık hiç aç kalmayacağını hisseder. Sonra çevresini de besleyebileceğini düşünür. Çünkü o artık bir avcı olmuştur. Zor zamanların en büyük yeteneği avcılıktır.

Gerçek avcı sürdürülebilir avcılığın anlamını çok iyi bilendir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/m_PFe6m6vbc

Balık Avında İmkansızı Başarmanın Keyfi Doyumsuzdur

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.