BUYUK BALIK AVI MUCADELESI

Büyük Balık Avı Mücadelesi :

BUYUK BALIK AVI MUCADELESI

Büyük balık avı yapmayı aklına koyan bir avcının ilk olarak KALOMA MANTIĞINI öğrenmesi gerekir. Kaloma bilgisi olmadan büyük balık hayali kurmanın hiçbir anlamı yoktur. Bu ayarı kullanmadan yapılmaya çalışılan büyük balık avı %97 ihtimalle hüsranla sonuçlanacaktır. Kaloma bilgisi varsa %50 ihtimalle o balık avı başarılı bir şekilde teknenin yanına kadar getirebilir. Büyük balık avında ustalaşmış birisi için bu oran %70 – 80 kadar yükselir. Büyük balık avında her zaman  %20 – 30 oranında kaçırma riski vardır. Bu balığın şansıdır.

Büyük Balık Avında Kaloma Mantığı

Öncelikle kaloma avlanması düşünülen balığa ve takımın çekme gücüne göre ayarlanır. Kaloma ayarının mantığında en çok dikkat edilecek şey, takımın en zayıf olduğu yerin kaloma gücünün üzerinde olmamasıdır. Bu takımın kopmasını engeller. Balık asıldığında kaloma en zayıf değerin gücüne ulaşmadan akmaya başlayacaktır. Kaloma akmaya başladığında takım üzerindeki baskı, kalomanın gücünün altına düşer. Kalomanın sıkılığını ancak balık yavaşladığında hissederiz. Zaten ancak o zaman sarmaya başlayabiliriz. Bu şekilde takım üzerindeki baskı kaloma çekme gücü kadar olur.

BUYUK BALIK AVI MUCADELESI

Büyük Balık Oltaya Takıldığında Ne yapılır

Kaloma şiddetle boşalırken balığın gücünü harcayıp durması beklenir. Bu aşamada kaloma kesinlikle sıkılmaz. Bu durumda yapılacak en büyük hata bu olur. Hatta gerekirse kaloma bir iki tık gevşetilebilir. Balık nefeslenmek için durduğunda biz çekmeye başlarız. Bu olay böylece devam eder.

BUYUK BALIK AVI MUCADELESI

Büyük balık çekerken kamış yukarı doğru kaldırılıp, aşağı doğru indirirken sararız. Kamış yukarı doğru kaldırıldığında, kamış ucundaki sürtünme miktarı artar. Bu kalomanın biraz daha sıkılaşması anlamına gelir. Yani kamışı kaldırarak kalomayı sıkmadan, kısa bir an için kalomayı daha sıkı hale getirebiliriz. Bu balığı durdurmak ve çekmek için iyi bir fırsattır. Kamışı indirirken de hızla sararak oluşan boşluğu alırız.

Kamışı indirme hızımızla, sarma hızımız eş zamanlı olmalıdır. Bu uygulamayı yaparken balık hızla basarsa, hiç sarmaya çalışmadan kamışı balığın çekme hızına uygun olarak hızla aşağıya indirip balığın uyguladığı gücü boşa çıkarmaya çalışırız. Bu şekilde balığın gücü savuşturulur. Kamışın yukarı kaldırıldığında ucunda oluşan sürtünme gücünün yaratacağı olumsuzluk giderilmiş olur.

Hiç akıldan çıkarılmaması gereken bir husus; amatör balıkçılıkta büyük balık yorulmadan tekneye alınamaz ve/ veya alınmaz. Zaten büyük balık avının keyfi bu mücadelenin uzunluğunda saklıdır. Mücadele ne kadar uzarsa, balık avı keyif de o kadar büyür.

Büyük Balık Avının Püf Noktaları

 • Büyük balıkla mücadele ederken asla boşluk verilmemesi gerekir. Boşluk, telefonla konuşurken hattın gitmesi durumunda karşınızdakini duyamamak gibidir. Boşluk olursa iletişim kopar. İletişim koparsa, aşağıda neler olduğunu bilemezsiniz. Boşluğu aldığınızda balığın gitmiş olduğunu görebilirsiniz. Ya da balığın gitmesi, boşluğun akabinde hızlı bir kaloma akışıyla olur. Balık öne doğru gelip, boşluğu fark ederek hızla basarak misinayı koparır veya kancaya takıldığı yeri yırtarak çekip gider.
BUYUK BALIK AVI MUCADELESI
 • Balık oltaya takılıp kalomayı hızla boşalttığı anda asla kaloma sıkılmaz. Gerekirse biraz açılır. Hatta kamışın ucu balığın çektiği yöne doğru indirilerek kolayca kalomadan alması sağlanır. Kaloma ancak mücadelenin ilerleyen aşamalarında gerek duyulursa bir iki tık sıkılabilir. Tabi her an tekrar açmak üzere.
BUYUK BALIK AVI MUCADELESI
 • Amatör balıkçılıkta balık tekneye yorulmadan getirilmemelidir. Büyük balıkla çok sık karşılaşılıp bir profesyonellik oluşmadığı için balık davranışları bilinmezlik içerir. Olaya da çok alışık olmadığımızdan hemen çözümleme yapmak zordur. Bu durum sorun yaratma potansiyeline sahip olduğundan, en doğrusu balığı yorarak tekneye yaklaştırmaktır. Yorgun balığın sorun yaratma potansiyeli kalmaz.
 • Amatör balıkçılık karın doyurmak ve keyif için yapılır. Keyfi en üst düzeye çıkarmanın yolu, balıkla uzun mücadeleden geçer. Amatör balıkçı ustalaştıkça takım misinaları incelterek balıkla mücadeleyi daha zor hale getirerek mücadele zamanını uzatır. Böylece balık avı keyfini en üst noktaya taşır. Bunun bize öğretmesi gereken; her türlü takımla aslında büyük balık avı yapılabileceğidir. Doğru karar alama süreci, doğru uygulama ve hızlı çözümleme yeteneği ustayı daha da usta yapar.
 • Amatör balıkçılıkta balık avı karın doyurmak ve keyif için yapılır. Eğer balığı yemeyi düşünmüyorsanız ve yeterince keyfinizi en üst düzeye çıkarmışsanız, bu keyfin de üstü vardır. O muhteşem canlıyı mavi derinliklerde ki özgür yaşantısına geri salmak…

Büyük Balık Avı Mücadelesi

Hayallerin Balığı Bize Kısmet Olduhttps://youtu.be/k8NUCMudNi4

Büyük Balık Avı Mücadelesi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVI MUCADELESI için 2 cevap

 1. Huseyin bacaksiz der ki:

  Usta neden teknenin motoru hep çalışır durumda ? Birde neden ava baslama anindan itibaren videounuz yok?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık oltaya takıldığında balığı taşlık bölgeden uzaklaştırırız. Bu arada mücadele devam ederken balığı belli bir kıvamda yormak için de en düşük hızda açık denize doğru çıkışımızı devam ettiririz. Balık belli oranda yorulunca tekneyi durdururuz. Bu şekilde balığı almak garanti olur.

   Çok uzun videoları insanlar seyretmiyor. Bu yüzden önemli kısımları paylaşırız.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.