DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ

Devasa Balıkların Nasıl Avlanacağını Öğreten Avlarımız :

DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ

Devasa balıklar çok güçlü olurlar. Çok mücadele ederler. Asla güçlerini sonuna kadar tüketmeden teslim olmazlar. Bu avlara uygun olmayan bir takımla mücadele etmek zorunda kalırsanız başarılı olma şansınız olmaz. En ufak hatanızda kolayca takımı koparıp kaçarlar. Zaten kaloma bilgisi olmadan devasa balığı çekmeye gücümüz de yetmez. Ama aklımızı kullanırsak her türlü güçlükle mücadele edebilecek çözümler bulabiliriz. Takımımız güçlü de olsa, yetersiz de olsa aklımızı kullanmak zorunda kalırız. Sahip olduğumuz en güçlü silah aklımızdır.

DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ

Büyük Balıklarla Genelde Nasıl Mücadele Ederiz

Büyük balık oltaya atladığında önce kancaya geçene kadar kalomayı gevşek tutarız. Balık kancaya geçtiğinden emin olunca kaloma ayarını yapıp mücadeleye başlarız. Ama bütün bu geçen sürede tekne oltada boşluk olmayacak bir hızla açık suya doğru yol alır. Oltada boşluk yoksa en düşük hıza düşeriz. Hatta kanca geçip kaloma ayarını uygun seviyeye getirdikten sonra da derin suya çıkana kadar tekne gitmeye devam eder. Ancak altı kumluk derin suya gelince tekneyi durdurup mücadeleye devam ederiz.

DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ

Tekneyi açık suya doğru sürerek, balığı avladığımız meranın taşlık zemininden uzaklaştırırız. Bu şekilde dibi kumluk açık suya çıkana kadar geçen süre boyunca balığı yormuş oluruz. Bu yöntem balık oltaya takıldığında durarak mücadele etmekten daha fazla balığı yorar. Bu sayede büyük balığı daha kısa sürede alma şansımız olur. Bu yöntemi 40 Kg kadar olan balıklarda ve 50 – 130 m derinliği olan sularda uygulamak kolaydır.

DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ

Sığ ve Derin Suda Devasa Balıklarla Mücadele Şekli

Ama 10 – 30 m gibi sığ sularda ve 100 – 300+ m gibi sularda uygulamak çok mümkün olmaz. Sığ sularda balıklar yatay olarak açık suya doğru gitme eğiliminde olurlar. Derin sularda da belli bir derinlikten sonra balık yine yatay gitmeye çalışacaktır. Her iki durumda da ip misinanın yetmeme ihtimali olur. Bu yüzden en güzeli balığın üzerinde kalmaya çalışmaktır. Devasa balıkla mücadeleye devam edebilmek için ip misinaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden ipi boşaltıp gitmesine izin vermemek gerekir. Yani tekneden uzaklaşmaya çalışan balıktan uzak düşmemek gerekir.

DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ

Tekneden Hızla Uzaklaşan Balığa Yaklaşma Çabası

Önce motor geri vitese takılır. Kaloma biraz sıkılıp motor boşa alınır. Balık bu şekilde tekneyi çekebiliyorsa çıkrık makine sarılarak balığa yaklaşılmaya çalışılır. Bir süre sonra balığın üzerine gelir. Bu esnada balık bir miktar dipten de yükseltilmiş olur. Bu sayede balıkla uzun süre mücadele edecek ip misinaya kavuşulmuş olur. Şimdi bunu örnek iki avla anlatalım.

DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ

1) Örnek avımız:

Sabah erkenden zıpkınla balık avına giderken yolda bir tane yemlik balık avladım. Zıpkınla balık avına başladıktan bir süre sonra kabza zıpkın tahtasına bağlantı yerden kırıldı. Tekneye dönüp olta ile büyük balık avı yapmaya karar verdim. Teknede 110 cm kamış üzerinde Banax Traker 50 eski bir çıkrık makine vardı. Yıllar önce bu makineyi miadı dolduğu için kullanımdan kaldırmıştım. Ama yem balığı avı yaparken kullanmak için tekneye koymuştum. Böyle acil durumlarda büyük balık avı için de kullandığım oluyordu. Ama artık kamışı, ip misinası ve makinesi iyice eskimişti.

DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ

Adrasan Koyunun ortasındaki şamandırayı geçtiğimde hala bir büyük balık vurmamıştı. “Keşke bundan sonraki mesafede bir av ihtimali olsa” diye düşünerek biraz hızımı arttırmış şekilde ilerliyordum. Aniden kaloma akmaya başladı. Kamış zayıf olduğu için kaloma çok sıkı değildi. Önce tekneyi yavaşlatarak balığı peşimden gelmeye ikna etmeye çalıştım. Ama kaloma o kadar hızlı boşalıyordu ki, bu pek mümkün gözükmüyordu. Hatta bu gidişle bir dakika içinde makinede ip misina kalmayacaktı. Makinede ip misina bittiği an dipteki düğümden kopması çok kolay oluyordu. Bu tecrübeyi daha önceki Orkinos avlarında bir kaç defa yaşamıştık. Orkinos 6 – 7 saniye içinde misinayı bitirip düğümü kopardığı gibi gözden kaybolmuştu. Biz bu zaman diliminde sadece kalomayı biraz sıkma teşebbüsünde bulunabilmiştik.

Hemen motoru geri vitese takıp kalomayı biraz sıkıp sarmaya başladım. Tekne hızla açığa doğru gidiyordu. Sonra motoru boşa aldım. Bu şekilde ne olacağını merak ediyordum. Balık hızlanmış olan tekneyi çekmeye devam ediyordu. Teknenin arkası suya sürtünerek bir direnç oluşturuyordu. Ama bu balığın çekmesine mani olmuyordu. İp misina ve kalış kalomanın etkisi ile dayanmaya devam ediyordu. Çok dikkatli bir şekilde çıkrık makineyi sarmaya devam ettim. Biran evvel boşalan ip misinayı toplamak ve ikinci sefer balığın kaloma boşaltma ihtimaline hazır olmak istiyordum. Artık balığın üstüne iyice yaklaşmıştım. Tam bu sırada Adrasan Koyunun ortasındaki şamandıranın yanına kadar gelmiştik. Artık balık teknenin altındaydı ve yukarı doğru yükseltmeye başlamıştım. Balık tekneyi çekmekten ve kalomayı boşaltmaktan iyice yorulmaya başlamış gibiydi. Çünkü bu takımla bile balığı rahatça yukarı alabiliyordum. Ya da o adrenalinle bana kolay geliyordu. Kendimi o kadar zorlu bir mücadele için motive etmiştim ki, saatlerce mücadeleye hazırdım.

DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ

Balık suyun yüzünde görüldü. Devasa bir balıktı. Muhtemelen 40 Kg üstü bir Akyaydı. İlk aklıma gelen bu kadar büyük balık koyun içine bu kadar sokulduysa mutlaka yumurta dökmeye gelmişti. Bu balığı biran evvel geri bırakmam gerekiyordu. Balığı teknenin yanına yaklaştırdığımda balığın o kadar da yorulmadığını gördüm. Ama balık şimdiye kadar hiç görmediğim kadar sakin duruyordu. Bunu bir avantaj olarak düşünüp kancayı balıktan çıkardım. Rahatça dalması için döndürüp kuyruğundan dikleştirmeye çalıştığımda dalışa geçti. Sanki balık onu bırakacağımı biliyor gibiydi.

DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ

2) Örnek Avımız:

Üç hafta sonra Apnea tarafından yeni kabza takılan zıpkın yapılıp gelmişti. Hemen zıpkınla ava çıkmak için zıpkının lastiklerini takıp denize açıldım. Yine zıpkınla Sinaritlerin peşindeyken bu seferde lastiğin iki ucunu iple bağlamak için kullandığım metal parçalardan biri yerinden çıkmış ipi de koparmış ve kim bilir nerelerde denize düşmüştü. Benim zıpkınla Sinarit avı yapma hayallerim suya düşmüştü. Bereket teknede sabah yakaladığım bir yemlik balığım vardı.

Tekneye dönüp Akya Oltasını hazırladım. Bu sefer Adrasan Koyunda sahile yaklaşırken “geçen seferki gibi büyük bir balık avı yapabilir miyim” diye düşüncelere dalmıştım. Düşüncelerden sıyrıldığımda derinliğin, tekne hızlı da olsa Akya Oltası çekmeye hiç uygun olmadığını fark ettim. Tekne hızını düşürüp çıkrık makineyi hızlıca sarmaya başladım. Ama oltada bir çekilme oldu ve kaloma çılgınlar gibi boşalmaya başladı. Yine büyük bir Akya oltadaki yemi kapmış açık denize doğru kaloma boşaltmaya başlamıştı. Bu sefer artık ne yapmam gerektiğini çok iyi biliyordum. Motoru hemen geri vitese takıp kalomayı sıkılaştırdım. Tekne belli bir hıza ulaşınca motoru boşa aldım. Balıkla mücadelemiz başladı. Tekneyi hızla balığa doğru yaklaştırmaya çalışırken balık arada bir çok hızlı şekilde kaloma boşaltabiliyordu. Balık kaloma boşalttıkça benim mücadele isteğim de artıyordu. Bu şekilde mücadele etmek beni sarmaya başlamıştı. Bu mücadele şekli bana çok şey öğretmişti.

Balık Onu Bırakacağımı Biliyor Gibi Davranıyordu

Balıkla mücadele etmeye başlayalı 15 dakika olmuştu ve balık teknenin yanındaydı. İlk başta bana yorulmuş gibi gözüken balığın, teknenin yanına yaklaştırdığımda ne kadar dinç olduğunu gördüm. Bu balık kesinlikle geri gitmek istiyordu. Bu çok açık bir şekilde gözüküyordu. Bu durum benim içindeki balığı alma isteğini tamamen silmişti. Artık balığı almayı hiç istemiyordum. Bu balığı vakit kaybetmeden geri salmalıydım.

Kancayı çıkarırken balık sanki bana yardımcı oluyordu. Kancayı çıkardığımda o dalışa geçmişti bile. Güzelce kuyruk vurarak dalıyordu. Arkasından hayranlıkla baktım. Onunla beraber binlerce yavrunun da hayata gözlerini açtığını hayal ediyordum. İçimi güzel bir huzur kaplamıştı. Kendime “işte balık avı bu” diyordum. Ne zaman yumurtalı balıkları geri salsam oltamın peşini büyük balıklar bırakmaz oluyordu.

Bu iki av bana daha büyük balıklar ile nasıl mücadele edeceğimi öğretmişti. Hatta bu mücadele şekliyle çok güçlü takımlara bile çok ihtiyaç yoktu. Yeter ki mücadele için gerekli ip misinam olsun kafiydi. Sonrası teknik ve sabırla mücadeleye kalıyordu. Bu mücadele şeklini bir de çok ince takımlarla yapılan mücadele tekniği ile birleştirdiğimizde büyük balık mücadelesinin ne kadar keyifli hale geleceği ortaya çıkıyordu. Bunlar çok büyük tecrübelerdi.

Devasa Balıkların Nasıl Avlanacağını Öğreten Avlarımız

INCE TAKIMLA BUYUK BALIK MUCADELESI OLGUNLASTIRIR

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/LutIgJbW-yY

Devasa Balıkların Nasıl Avlanacağını Öğreten Avlarımız

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

DEVASA BALIKLARIN NASIL AVLANACAGINI OGRETEN AVLARIMIZ için 2 cevap

 1. Irfan unver der ki:

  Bu tür avları yapabilmek için tecrübeye ihtiyaç yok mu? Teorik olarak öğrenmek ile uygulama yapmak farklı aşamalardır. Bu makalenin bize öğrenmek açısından nasıl bir faydası olacak?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Çok doğru düşünüyorsun. Teorik bilgi ile uygulama yapmak farklı aşamalardır. Ama teorik bilgi olmadan uygulamada neyi, nasıl yapacağın konusunda ön hazırlığın olamaz. Bilgisiz, hazırlıksız uygulama başarısız olmaya mahkumdur. Bu yüzden teorik bilgi çok önemlidir. Ama kısa sürede uygulamaya dönüştürülmezse çabuk unutulur.

   Ayrıca bu makalede kendi tecrübelerimizi aktararak izleyicilere nelerin yapılabileceği konusunda fikir vermiş oluyoruz. Bu sayede takipçilerin hayal edebilecekleri seviyeyi yukarılara çekmiş oluyoruz. Amaç insanları büyük balık avına yönelterek ufaklara büyüme ve çoğalma fırsatı vermek. Büyük balık avlamaya alışmış avcı ufak balık avından zevk alamaz oluyor.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.