Jig Avı Tekniği

Jig Avı Tekniği :

Jig Avı Tekniği

Dikey Jigging Tekniği –  Jigging yöntemi, genel anlamda dikey sırtı yöntemidir.

Önce jig suya bırakıldığında serbest düşmesi sağlanır. Jig, formuna bağlı olarak değişik şekillerde düşer. Orta suda dolaşan balıklar için cazibe yaratır. Bu yüzden balıklar jig serbest düşerken de atlayabilir. Serbest düşmeye bırakılan jig balık vurmadan dibe ulaşırsa, hemen 1 m dipten yükseltilir. Sonrasında sarsak hareketlerle, kaçan balık imajı verilerek, 10 – 20 m kadar dipten kaldır. Sonra tekrar dibe doğru serbest düşmeye bırakılır.

Genellikle akıntı, rüzgar ve/veya dalgalar tekneyi sürükler. jig her seferinde farklı bir noktaya iner. Bu durum balık avı yapma ihtimalimizi arttırır. Hafif sürüklenmeler büyük bir avantajdır. Hızlı sürüklenmeler jigging avını çekilmez hale getirebilir. Bazen, birbirine ters hareket eden akıntı, rüzgar ve dalga üçlüsü oltaların uçurtma olmasını engelleyebilir. Bu sayede kötü havalarda bile dikey jigging yapılması mümkün olur.

Jig Avı Tekniği

Balıklar Jig’e İlk Denemelerde Atlar

Genellikle bir bölgede balıklar, jig dibe ilk bırakıldığında atlar. Eğer, ilk birkaç bırakılışta jig’e balık atlamıyorsa, o bölgede başka jig denemek gerekir. Aynı jig ile defalarca deneme yapmak, çok anlamlı değildir. Sürüklenme durumunda, aynı jig ile devam etmekte bir sakınca yoktur. Yine de, belli süre iş yapmayan jig’ler, değiştirilmelidir.

Jig Avı Tekniği

Jigging yönteminde; değişik jig çeşitleri ve teknikleriyle, her türlü balık avı yapılabilmektedir.

Jig Avı Tekniği

Tekne açık suda jigging yapmak, en bilinen ve tercih edilen yöntem olmakla beraber, derinliğin uygun olduğu kıyılarda, tekneden karaya doğru jig’i atarak veya karadan denize doğru jig’i atarak da jigging yapılabilmektedir. Avlanmak istenilen balığa ve derinliğe bağlı olarak jig’lerin ağırlıkları da farklılaşır. Balık boyları ufaldıkça jig’lerin ağırlıklarını azaltırken, derinlikler azaldığında da jig’lerin ağırlıkları azaltılır.

Derin suda jigging yöntemi ile balık avı yaparken jig’ler uygun ağırlıkta değilse, 60 – 70 m den sonra düşüşü yavaşlamaya başlar. Düşmenin yavaşlamasına bir sebep de ipin kalın olmasıdır. Jigging makinesindeki ip kalınlığı 0,40 mm geçmemesi gerekir. 40 Kg çekeri olan 0,40 mm altı her ip en iyi ip misinadır.

Jigging ile Trança avı videosuhttps://www.dailymotion/embed/xl5y66

Jig Avı Tekniği

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.