JIGGING YONTEMIYLE TRANCA AVI

Jigging Yöntemiyle Trança Avı :

JIGGING YONTEMIYLE TRANCA AVI

TRANÇA AVI VIDEOSU – 

Trança avı her zaman hayallerimi süsleyen bir balık avı olmuştur. Hayal ederken bu avının yemli dip oltası ile sırtı çekerken olur diye düşünüyordum. Kısmette bu avı jigging yöntemiyle yapmak varmış. Aslında bu kadar değerli avların jigging yöntemiyle yapılması, av keyfi açısından çok daha iyi. Bu balığın yaşam alanları olan 300 m gibi derin suları düşündüğümüzde, bizim av skalamızda en uygun yöntemin jigging olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor. Yemli takımlarla en fazla 80 m de av yapabilirken, jigging yönteminde 160 ve çok daha zorlarsak 200 m jigging yapılabilir. Bu da bizi, bu balığın yaşam ortamına en fazla yaklaştıran yol olur. Tabii bu yorum, Trança’nın yemli takımlarla avlanamayacağı anlamına gelmez. Yemli sarkıtma takımlarla da avı mümkün. Balık işi kısmet işi. Yarın yemli takımla Trança avlayamayacağımızın bir garantisi yok. Kısmette varsa bir daha ki Trança avını yemli takımla yapabiliriz.

JIGGING YONTEMIYLE TRANCA AVI

Bugünkü balık avı turunda balıklar bize pek yüz vermemişti. Sulu Adada o kadar dolaşmamıza rağmen oltalarımıza yemlik Palamut vurmadı. Günü balık avlamak yerine, balık ve diğer konularda sohbet ederek geçirmiştik. Saat 11.30 olmuştu. Sabah turunun son dakikalarına gelmiştik. Hala Sulu Adaydık. İçimde, 15 – 20 dakika kadar bir jigging yapma isteği vardı. Gökhan bey ve eşinden müsaade isteyerek jigging yapmaya henüz yeni başlamıştım. Üçüncü çekişim de kaloma boşalmaya başladı.

JIGGING YONTEMIYLE TRANCA AVI

Bütün sabah dolaşıp balık avı yapamayınca, teknede doğal olarak av isteği düşük seviyedeydi. Kaloma akmaya başlayınca teknede enerji patlaması oldu. Gelen büyük bir balıktı. Benim ilk tahminim “Sinarit avı yaptık” olmuştu. Avımız suyun altında gözükmeye başlayınca Sinarit olduğu konusundaki düşüncem daha da artmıştı. Balığı tekneye alıp Trança olduğunu gördüğümüz zaman hepimiz çok sevindik. Böylesine değerli bir avı nasıl oluyor da bu kadar kolay avlaya biliyorduk? Adrasan’a geldiğim günden beri Trança hayali kuruyordum. İşte Trança, oltamızdaydı. Bana göre şimdiye kadar yaptığımız en değerli av ellerimizin arasındaydı.

JIGGING YONTEMIYLE TRANCA AVI

Bu avdan sonra bizden daha mutlusu var mıydı?

JIGGING YONTEMIYLE TRANCA AVI

Adrasan’da yaptığımız bütün avlar içinde bence en değeri olan av bu oldu. Çünkü bu av yıllarca beklendi.

JIGGING YONTEMIYLE TRANCA AVI

JIGGING

Jigging Yöntemiyle Akya Avı Videosuhttps://dai.ly/xoj8ei

Jigging Yöntemiyle Trança Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

JIGGING YONTEMIYLE TRANCA AVI için 2 cevap

 1. Evrim Eroğlu der ki:

  Menderes bey müthiş bir balık fakat trança değil güzel bir sinarit. Bir de resimlerden gördüğüm kadarıyla balığı yakalayan assist iğne yanlış halkaya takılmış o yüzden halka açma yapmış ve jig gitmiş. Allahtan balık gitmemiş. Yazılarınızdan çok şeyler öğrenmiş biri olarak gözüme takıldı ukalalık gibi anlamayın lütfen.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Yüzlerce Sinarit avı yaptım. Zıpkınla yaptığım avlarda daha fazlasını izleme şansım oldu. Sinarit her zaman hedef balığım olmuştur. Sinarit ile Trança’yı ayırt edemeyeceğimi düşünebiliyor musunuz. Ama şu bir gerçek ki, resimlerde balık Sinarit gibi gözüküyor. Bu yüzden sizi anlayabiliyorum.

   Muhtemelen balık helezonik halkayı ısırıp açmış. Yoksa aynı jig ile her türlü büyük balığın avını yaptık. Hemde jigler kullanılamaz hale gelince atmak zorunda kalıncaya kadar. Hani balık öyle çok büyük bir mücadele de etmedi. Ama jig düştükten sonra boşluk versek balık da gidebilirdi. Kısmet işte. Nasipte almak varmış.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.