JIGGING

Jigging

JIGGING

Jigging Yöntemi ile Balık Avı

Jigging genel anlamda dikey sırtı şeklidir. Tekne uygun merada durdurularak yapılır. Tekne durmuş vaziyette olduğundan jig dibe değene kadar bırakılır. Dibe değdiğinde makine açma-kapama kolu kapatılır. Sarsak hareketlerle, kaçan balık imajı yaratılmaya çalışılarak çekilir. Dipten bir miktar çekilip, tekrar geri bırakılarak devam edilir.

Akıntı, rüzgar veya başka bir etkenle teknenin sürüklenmesi fazlalaştığında, jig takımımız yatay duruma gelir. Jigging yapmak çok zorlaşır. Bu durumda jig takımı yukarı çekilir. Yeniden dikey olacak şekilde atılarak jig avına devam edilir.

JIGGING

Çok çeşitli formlarda jig’ler imal edildiğinden, bu formuna bağlı olarak sudaki hareketi farklılık gösterir. Bazı günler bir form iş yaparken, bazı günler başka bir form iş yapar. Ayrıca, her formdaki jig’in değişik renkleri de vardır. Balık avında renklerin önemi de çok fazladır. Derinlik, ışık, suyun berraklığı, ışığın kırılma açısı, akıntı, rüzgar, balığın o dönemde bulabildiği av ve bunun gibi faktörlere bağlı olarak balığın tercih ettiği renkler değişir. Bu sebeplerle jigging yöntemini kullanırken, belli aralıklarla elimizde bulunan jig’leri deneyerek jigging yapılır. Belli periyotlarda jig değiştirmek av verimliliğini arttırıcı bir etkendir.

Jigging

Jigging yaparken; hafif ve esnek bir kamış, seri ve hafif bir makine, ince ve sağlam bir ip, görünmez ve sağlam bir beden, çok miktarda jig, mücadele kemeri, balık bulucu, dengeli bir tekne, nispeten sakin bir deniz, hareketli bir müzik, balık avına istekli ve kondisyonlu arkadaşlar, iyi bir rehber olan kaptan, güzel bir ortam ve en önemlisi kısmet lazımdır. Bütün bunlara sahipseniz, balık avının çok verimli geçmesi muhtemeldir.

JIGGING

Balık Avı Kısmet İşidir

Kısmet, balık avında en önemli unsurdur. Kısmetin en önemli unsur olduğunu kabul etmekle beraber, o gün kısmetimizin olup olmadığını bilme olasılığımız olmadığından, bize düşen azim ve kararlılıkla rızkımızı aramak ve çok çalışmaktır. Bundan dolayı yorulmamıza rağmen balık gelmiyorsa, “balık yok” deyip balık avından vazgeçmek doğru değildir. Büyük balık avı sabır ve azim gerektirir. Umudunu hiç kesmeden azimle uğraşan herkes büyük balık avı yapabilir. İnsan ancak, azimle uğraşırken kendine devamlı sorular sorduğundan, bu sorulara bulduğu cevaplarla bilgisini arttırabilir.

JIGGING

Jigging Yöntemini İlk Defa Deneyeceklerin Durumu

Jigging yöntemine yeni başlayanlar; öncelikle kamışı nasıl tutacaklarını, makineyi nasıl kullanacaklarını öğrenmesi gerekir. Bu konuda biraz deneyimi olanlar için, jig yapmak daha kolaydır. Kamışın, hangi elimizle tutuyorsak, kamışın sapını o kolumuzun koltuğunun arasına sokup, hafifçe sıkıştırırız. Makinenin kamışa bağlantı kısmını, kamışı tutan elimizin işaret parmağı ile sonraki parmağı arasına alarak, kamışla beraber, yumuşak bir şekilde kavrarız. Bu bölümü sıkı tutarsak, bir süre sonra elimizin içi su toplar. Elimizin içinin su toplamasını önlemenin yolu; yumuşak bir şekilde tutmak, ya da eldiven kullanmaktır. Uzun süreler jigging yapacaksak, her zaman eldiven kullanılmasında, elimizin içinin sertleşmemesi açısından fayda vardır. Diğer elimizle, makinenin sarma kolunu tutup, sarma işlemini yaparız.

JIGGING

Jigging Yapılış Şekli

Jig’i denize bırakıp, serbest bir şekilde dibe inmesini bekleriz. Jig dibe indiğinde, hemen makinenin açma-kapama kolunu kapatıp, kamışı sarsak hareketlerle yukarı doğru kaldırıp, aşağı indirmeye başlarken, makineyi hızla sararak, ipin boşluğunu toplarız. Bu aşamada, kamışı biraz yavaş indirmekte fayda vardır. Kamışı yavaş indirerek, ipin kamışın başına sarılmasını önlemiş oluruz. Bu sarsak sarma hareketlerini, jig’i dipten bir miktar kaldırana kadar yaparız. Buna bir oran vermek gerekirse; 80m derinlikte jigging yapıyorsak, sarsak hareketlerle jig’i dipten 10 – 20 m. yükseltmek yeterli olacaktır. Sonra açma-kapama kolunu açarak jig’in dibe kadar serbest düşmesine izin veririz. Dibe ulaşınca, hemen açma-kapama kolunu kapatarak, jig’i dipten biraz kaldırıp, sarsak hareketlerle yukarı çekme hareketlerine başlarız. Jigging bu şekilde devam eder ta ki, balık asılana veya olta yatay pozisyona geçene kadar. Her iki durumda da olta yukarı çekilir.

JIGGING

Jigging yöntemini yeni deneyenler, ilk denemelerinde çok çabuk yorulurlar. Bu yüzden, ilk jig ile balık avlarında, tek oltayı birden fazla kişi sıra ile kullanırsa, her dinlenmeden sonra, sırası gelen bir önceki denemesinden daha iyi performans gösterir. Her deneme ve dinlenmeden sonra, daha iyi koordinasyonla geri dönen avcı, bu işten bir süre sonra zevk almaya başlar. Bir de balık avı yaparsa, artık kim tutar onu. Balık avı dönüşü, ilk işi kendine jig takımı düzmek olacaktır.

Jigging Yöntemi ile Balık Avı Yapıldığında

Jig sarsak hareketlerle yukarı alınırken balık oltaya yakalandığında, olta taşa takılmış gibi ağırlaşır. Hemen akabinde balığın basmasıyla kaloma akmaya başlar. İlk anlarda balığın gitmesine izin vermekten başka çare yoktur. Bu balığın gücünün en fazla olduğu andır. İlk anki enerjisini harcaması izin vermek gereklidir. Eğer, balığın taşa girme olasılığı varsa, tekneyi hemen taşlık bölgeden uzaklaştırmaya çalışmak ve kalomayı bir iki tık sıkmak yeterli olacaktır. İlk beş, on dakika balığın basmasına müsaade ederek balığı yorduktan sonra, aktif kaloma kullanımına geçilebilir.

JIGGING

Balığı Çekerken Karşılaşılabilecek Problemler

Balık Oltanın Üzerine Yüzerse Ne yapılmalıdır

Bazen balık anlamsız bir şekilde oltanın üzerine yüzebilir. Böyle bir durumda kalomayı hiç sıkmadan oltayı sarmalıyız. Balığın basmak için oltayı germeye başladığını hissettiğiniz anda, kamışın ucunu denize doğru indirmeliyiz. Böylece balığın ilk darbesini bertaraf edip kalomadan kolayca almasını sağlarız. Bu şekilde yorulmasını sağlarız. Balığın hırçın bir şekilde basmaya çalıştığı her an, bu yöntemi kullanırız. Bu sayede misinanın kopmasını engellediğiniz gibi, balığın yırtılmasına da izin vermemiş olursunuz. Balığı çekme işi karşılıklı gelgitlerle devam eder. Balıkla mücadele ederken geçen her dakika bizim lehimizedir. Her geçen dakikada balık biraz daha yorulur.

JIGGING

Balık Teknenin Yanına Geldiğinde Kancanın Geçtiği Yer Kontrol Edilir

Balığı teknenin yanına getirdiğinizde hiç acele etmeyin. Önce, kancanın nereden geçmiş olduğunu görmeye çalışın, eğer sağlam bir yerinde değilse, balığı tekneye almak için bir çözüm bulmanız gerekir. Aslında, bu olasılıkları önceden düşünerek hazırlıklı olmak, en iyisidir. Balık avında kepçe kullanırken, kepçeyi balığı alacağınız an suya sokup sabit tutun, alığı çeken, balığı kepçenin içine doğru getirsin. Balığı kepçelemeye çalışmayın. Bu esnada, kepçe balığa çarparsa, balık kendini kurtarmak için son bir gayretle basacaktır. Mümkün olduğu kadar seri hareketler yapın. Balığı, kepçe ile kaldırmaya çalışmayın. Balığı elle veya metal tutamaçla tutup kaldırır. Bu esnada kepçeyi balığın düşme ihtimaline karşı altında tutulur.

Balığı Tekneye Almak İçin Kullanılabilecek Malzemeler

Büyük balık avında en iyisi, kakıç kullanımıdır. Kakıç ve kepçe yoksa elinizle almayı deneyin. Küpeştesi suya yakın teknelerden balığı elle almak kolaydır. Küpeştesi yüksek teknelerde zordur. Küpeştesi yüksek teknelerde en doğru yöntem kakıçla almaktır. Balığı alırken en çok dikkat edilmesi gereken olta ile balığı sudan kaldırmamaktır. Bir de balık basmaya çalışırken misinayı gergin tutmamaktır. Balık kafa vururken, kolumuzu baskının geldiği yöne doğru uzatırken, gerekirse, elimizi gevşetiriz. Böylece elle de kaloma verebiliriz. Kısa mesafede balık her zaman avantajlıdır. Direnç gösterilmesi durumunda, misinayı koparabilir, kendini yırtarak kancadan kurtulabilir. Bu problemlerle uğraşmamanın yolu, balığı çekerken yormaktır. Bitkin gelen balığı tekneye almak kolay olur.

Jigging Makine ve Kamışının Temel Özellikleri

Jigging Yönteminde Kullanacağımız Kamış Temel Özellikleri

Jigging yönteminde kullanacağımız kamış; hafif, sağlam ve esnek, sapın yekpare sünger olmalıdır. Kamış sapının bir kısmı boş olanlar, koltuk altına zarar verebilmektedir. Uzun boylu olan kişilerin, kamışlarının sapının da, koltuk altlarının rahatsız olmaması için, biraz uzun olması gerekir. Kamışın esnek olması, jigging ritminin daha iyi olmasına büyük katkısı olacaktır. Esneklik, daha az yorulmanızı sağlayacaktır. Esnek olmayan kamışlar sizi daha çok yorar. Makine sabitleme somunlarının metal ve makineyi üstten sabitlemesi, kamışın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Plastik somunlar, geçen zamana ve güneş etkisine bağlı olarak, gevreyerek kırılganlaşmaktadır. Ayrıca, plastik somunların darbe dayanıklılığı, geçen zamana bağlı olarak, azalmaktadır.

Jigging Yönteminde Kullanacağımız Makinenin Temel Özellikleri

Jigging yönteminde kullanacağımız makine; hafif, seri, devir hızı yüksek, sağlam olmalıdır. Jigging yönteminin temel vazgeçilmezi, jig makinesidir. Jigging için ayırdığınız bütçenin büyük bölümünü, jig makinesi için harcayın. Balık avını keyifli kılacak temel malzeme makinedir. İyi bir makineyi, birkaç değişik kamış ile kullanarak, balık avı keyfinizi ve başarınızı arttırabilirsiniz. Derin sularda balık avı yapmak isteyenler, daha büyük balık avı düşünenler için, çıkrık tarzı jig makineleri daha uygun seçenektir. Bu makineler, klasik tarz makinelere göre, daha ucuzdur. Çıkrık tarzı jig makineleri ucuz olmakla beraber, daha üst düzey teknik özellikler sunabilmektedir. Dar bütçeler için, daha verimli çözüm olabilir. Sağ kol tercihi açısından da daha iyidir. Genellikle misine kılavuzu olmaması yeni başlayanlar açısından bir dezavantaj oluşturmaktadır. Alışınca bu özellik avantaja dönüşür.

Jigging Yönteminde Kanca Kullanımı

Jig kancası, jig’in eninden daha geniş ağızlı olmalıdır. 7, 8, 9 , 10 numara kancalar uygundur. Büyük ve kalın kancalar balığa geçtiğinde, geçtiği yeri iyi kavradığından, yırtılma problemlerini en aza indirerek, balığın kurtulmasına mani olacaktır. Jigging yöntemi, size bir çok kancayı kullanma imkanı vermektedir. Derin suda, dibe kadar jig’i indirmeden av yapıyorsanız, her türlü kanca seçeneğini kullanabilirsiniz. Eğer, dibe kadar jig’i indirecekseniz ve dip zemin kayalıksa, üst tarafta tek kanca kullanmak, takılmaları en aza indirmek açısından önemlidir. Takılma durumlarında, jig’i kurtarmakta kolay olur. Dip zemin kayalık değilse veya av miktarda kaya varsa, üst tarafta çift kanca kullanabilirsiniz.

Jigging Yönteminde Dibe Takılmalarda Yapılabilecekler

Dip zemindeki kayalara takılan jig’i, takıldığı yerin tam üzerine gelerek, ipi elle tutup hafif hafif sallayarak kurtarabilirsiniz. Bütün gayretinize rağmen kurtulmuyorsa, biraz ağır metal bir halkayı ip üzerinden aşağıya göndererek kurtarabilirsiniz. Hiç biri şekilde kurtulmuyorsa, tek seçenek çekerek kurtarmayı denemektir. İpi çekerken, elinize eldiven giyin, havluyu iki veya üçe katlayıp rulo yapın ve ipi havluya dolayıp çekin, ipi çekerken hiçbir yere sürtünmemesine özen gösterin. İp çok gerildiğinden, her hangi bir yere sürtündüğünde, yanarak kopar. İp bir yere sürtünmezse, jig’i kurtara bilirsiniz. Kurtaramazsanız, beden misinası kopacaktır. En azından ipi kurtarırsınız. Zararın neresinden dönseniz kardır.

Jigging

Jigging Yöntemiyle Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/RNlpEM5y–0

Jigging

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

JIGGING için 8 cevap

 1. Aykut Akyıldız der ki:

  Jigging takımlarının diğer olta takımlarından ne farkı vardır?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Jigging sportif içerikli bir avlanma yöntemi olduğu için takımların hafif olması gerekir. Jigging makine ve kamışı diğer olta takımlarına göre hafif olmalıdır. Ayrıca derin sularda av yapıldığı için ve istenen aksiyonu verebilmek için makinenin sarma hızı diğer olta takımlarına göre daha hızlı olmalıdır. Jigging makinesine 40 Kg çekeri olan en ince ipin sarılması gerekir. İnce ipler akıntıdan fazla etkilenmez ve uçurtma olmazlar. Ayrıca ince ipler suyla sürtünmesi az olduğundan daha hızlı derin sulara inmeyi sağlar. Kamış elastikiyeti fazla olmalıdır. Bu sayede aksiyon takıma daha kolay iletilir. Kamış sapı ya tam süngerle dolu, ya da büyük oranda boş olmalıdır. Yarım dolu veya yarım boş olan kamışların kullanımı sıkıntı yaratmaktadır. Makinenin bilye sayısı fazla, drag gücü yüksek, devri üst düzeyde olmalıdır.

 2. ali bağcı der ki:

  jigging yöntemi bana çok zor geldi. Bu yöntemi uygulamanın daha az yorucu olan bir şekli var mı?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Evet var. Slow jigging, Light jigging yöntemleri vardır. Bu yöntemlerde çok az sallama ve kısa aralıklarda çekme vardır. Bu hareketler avcıyı çok fazla yormaz. Bu şekilde uzun saatler boyunca av yapılabilir.

 3. Nihat Özçubukçu der ki:

  Merhaba; telefon görüşmemizden sonra sitenizi okudum.Sizden çok şeyler ögrenecegimi hissediyorum.Yakın zamanda görüşmek üzere.Rastgele

 4. Geri izleme: DİP SIRTISI | adrasanbalik.com

 5. Geri izleme: Jigging | adrasanbalik.com

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.