ORKINOS AVINDA BALIGIN HEMEN TEMIZLENMESI ETIN LEZZETINI ARTTIRIR

Orkinos Avında Balığın Hemen Temizlenmesi Etin Lezzetini Arttırır :

Yazılı Orkinos Avı –

Sabah erkenden Adrasan Koyunda açılmaya başladığımızda dünden karar verdiğimiz gibi, dip rapalası ile dip sırtısı yaptık. Takımların birini ortadan bıraktık. Ara sıra motoru boşa alarak takımı daldırıp yukarı alarak derindeki büyük balıkları cezp etmeye çalışacaktık.

ORKINOS AVINDA BALIGIN HEMEN TEMIZLENMESI ETIN LEZZETINI ARTTIRIR

Sahilden biraz açıldıktan sonra sırayla takımları mavi derinliklere saldık. Kahvaltı yaparak açılmaya başladık. Hava güzel deniz çok sakindi. Keyifle Sulu Ada istikametine doğru yol alıyorduk. Arada durarak takımları daldırıp balığı daha fazla cezp etmeye çalışıyorduk. Fenerin önüne geldiğimizde yine takımları daldırıp biraz bekledikten sonra motora yol verdiğimde. Dip takımının bağlı olduğu takımın kaloması hızla boşalmaya başladı. Tekne rölanti hızında yol alırken biz de diğer oltaları toplamaya başladık.

Oltalar toplandıktan sonra dip takımının olduğu takımı sarmaya başladık. Bir sardıkça ara sıra kaloma boşalmaya devam ediyordu. Kalomanın çekiş hızından balığın büyük olduğu belliydi. Özenle ilk avladığımız balığı çekmeye çalışıyorduk. Yorularak teknenin yanına gelmesi için hiç acele etmiyorduk. Teknenin yanına kadar geldiğinde bir süre daha mücadele ettikten sonra tekneye aldık. Avladığımız Yazılı Orkinos üç kilo civarı bir balık olmasına rağmen, oltaya ilk takıldığında daha büyük bir balık gibi güçlü çekmişti. Ben daha büyük bir balık beklemiştim. Sabahın erken saatlerinde güzel bir av ile güne başlamak güzel olmuştu.

ORKINOS AVINDA BALIGIN HEMEN TEMIZLENMESI ETIN LEZZETINI ARTTIRIR

Yiyeceğin Balığı Hemen Temizle

Yazılı Orkinoslar oksijeni kanlarında taşıdıklarından çok kanlı balıklardır. Bu yüzden yenmek niyetiyle avı yapıldığında tekneye alınır alınmaz temizlenerek kanın etten ayrılmasın sağlamak gerekir. Kanın etten ayrılması balığın daha lezzetli olması için çok önemlidir. Kan hiç bir zaman lezzetli bir şey değildir. Mutlaka etten ayrıştırılması gerekir.

Sulu Adaya kadar oltalarımıza başka balık vurmadı. Sulu Adanın çevresinde ufak tefek oynaklar olmasına rağmen balık vurmadı. Bir süre sonra yemlik Palamut avından vazgeçip, jigging yöntemiyle büyük balık avı yapmaya çalıştık. Jigging yönteminde de sonuç alamayınca Adrasan Koyuna doğru dönüşe geçtik.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/8_DHR3HF_rI

Orkinos Avında Balığın Hemen Temizlenmesi Etin Lezzetini Arttırır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.