ORKINOS RESIMLERI

Orkinos Resimleri :

Öğleden sonra balık avına çıkmak için hazırlık yapıyorduk. Saat 15.30 olduğunda tekneye binip, Adrasan Sahilinden açıldık. Amacımız, hiç yemlik Palamut avı ile uğraşmadan büyük balık avı yapmaktı. Kıyıdan 300 -400 m açıldığımızda, iki takım dip sırtısı hazırlayıp, denize bırakarak Pırasalı Ada istikametine doğru, 3 – 4 mille yol almaya başladık. Bazı bölgelerde yavaşlayarak, takımları biraz daha taşlara yaklaştırarak, çekiyorduk. Taşlara yakın çekerek, Sinarit ve Lagos avı yapma ihtimalimiz vardı.

Orkinos Resimleri

Genellikle balık avı turuna katılanlar, büyük balık avı yapmanın yanında daha çok, balık avı konusunda bilgilerini arttırmak için gelirler. Bu sebeple, her balık avı turunda, yüzlerce soru ile karşı karşıya kalırım. Yine sorulara cevap verirken, balık avına devam ediyorduk. Çoğunlukla sorular uygulamalı olarak cevaplandırıldığı için, insanlar her turda büyük balık avı konusundaki bilgilerini geliştirirler.

Onlara cevap vermeye çalışırken, bilgilerimi başka bir bakış açısı ile yeniden gözden geçirme fırsatı bulurum. Böylece katılımcıların da daha üst düzey bilgilenmesine katkıda bulunurum. Bu durum, her katılımcıyı çok memnun eder. Bazı katılımcılar, aldıkları balık avı bilgisinden o kadar memnun olurlar ki, balık avını boş verip, bilgi edinmenin peşine düşerler. Bazı zamanlar bende sorulan soruların yoğunluğundan, güzergah dışına çıkabilirim veya gerektiğinden fazla hızlı gidebilirim. Bazen sohbetin koyuluğundan, ortamı ve yaptığımız işi unuttuğumuz bile olur. Bu şekilde balık avı, çok keyifli ve ilham verici olur.

Orkinos Resimleri

Devasa Yazılı Orkinos Avı

Sohbet ederken Yarasalı Mağara yakınlarına gelmiştik. Bulunduğumuz yer duvar şeklinde 40 – 60 m derinliğe iniyor ve hızla derinleşerek 110 m kadar düşüyordu. Tekneyi boşa alarak dip rapalasından oluşan dip sırtısının 40 m civarına kadar inmesini bekliyordum. Sonra kısa süreliğine yavaş yolla ilerleyip oltayı düzeltiyordum.

Tekne Rüzgarın Etkisiyle Duvara Yaklaşıyor

Tam bu hareketleri yaparken, kaloma hızla boşalmaya başladı. Duvara çok yakındım. Dalga ve rüzgar bizi duvara doğru itiyordu. Bu şartlar altında balıkla mücadele etmek için durmam mümkün değildi. Oltanın ip misinasını elimle, çıkrık makinenin hemen önünden tutarak, tekneyi açığa doğru almaya başladım.

Bu işleme, balık kalomayı boşalttığında başlamıştım. Nedendir bilinmez. Bu hareketime balık, bizi takip ederek karşılık verdi. O an balıktan bu hareketi hiç beklemiyordum. Ama bizimle beraber direnç göstermeden geliyordu.

Orkinos Resimleri

Balıkla Mücadele Öğreticidir

Tekneyi duvardan 200 m kadar açtıktan sonra durdurdum. Balıkla mücadeleye 200 m açıkta başladık. Balık kolayca yukarı geldi. Balığın büyük bir Orkinos olduğunu aşağıdaki parıldayan siluetinden görebiliyordum. Bu kadar büyük balığın kolayca gelmesi pek aklıma yatmamıştı. Bir sorun çıkması çok muhtemeldi. Bu düşüncelerle hemen takımı alarak çekmeye başladım. Bu balık hata affeder bir balık değildi. Arkadaşlar için tehlike arz eder bir durum sezinliyordum. Bu duruma mutlaka müdahale etmeliydim.

Balık yüzeye geldiğinde tekneden sevinç çığlıkları yükselmeye başlamıştı. Bu ses balığı rahatsız etmiş olmalıydı ki, balık hızla dalışa geçti. Dalarken öyle bir kuyruk vurmuştu ki, sular fıskiye gibi 2 – 3 m yukarı fışkırıyordu. Takımı bu ihtimali düşünerek düzgün topladığım için hemen salmaya başladım. Balık bir anda 40 – 50 m de dip yapmıştı.

Balığı çekme işlemi yeniden başlamıştı. Başlangıçta uysal olan balık teknenin yanında sevinç çığlıklarıyla karşılanınca çıldırmıştı. Sanki başına gelecekleri kavramış gibi, mücadeleye başlamıştı.

Orkinos Resimleri

Arkadaşların balığı tekrar tekneye çekmemiz 10 dakikamızı aldı. Balığın aşırı mücadeleci çıkması balık avını daha da keyifli hale getirmişti.

Bu mücadele şekilde arkadaşlar büyük balığı çekerken yeterince tedbirli ve düzenli olunması durumunda problemlerin nasıl bertaraf edildiğini, uygulamalı olarak görmüş oldular. Tedbirli ve düzenli olmasak hem balıktan olacaktık, hem de …

Balık avına başlamadan önce çok keskin bir bıçağı kullanıma hazır vaziyette yakınınızda bir yerlere koyun. Bu tedbir pek çok olumsuz problemi çözer.

Büyük balıkla mücadele esnasında balığın beklenmedik ani çekmelerinde, genellikle ip misina parmaklara, kola ve bacağa sarılabilir. Tam bu olduğunda hiç tereddüt etmeden kullanıma hazır vaziyette olan bıçakla misinayı, ipi dolandığı yerin hemen önünden kesin. Bunu yapmak için hiç tereddüt etmeyin. Her geçen an, geri dönüşü zor problemlere sebep olur.

Orkinos Avı Videosuhttps://youtu.be/gB9Jv4Grp7Q

Orkinos Resimleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.