PALAMUT CAPARISI ILE YEMLIK PALAMUT AVI

Palamut Çaparisi ile Yemlik Palamut Avı :

Palamut çaparisi, Palamut’un bollaşmaya başladığı dönemlerde kullanılması gereken bir av aracıdır. Profesyonel balıkçılar balık avını para kazanmak için yaptığı için 30 – 50 iğneli çapariler kullanması anlaşılırdır. Amatör balıkçı 5 – 6 iğneden fazla kullanmaması balık etiği açısından önemlidir. İhtiyaç fazlası balıkların geri bırakılmasında sürdürülebilir balık avcılığı açısından çok önemlidir.

PALAMUT CAPARISI ILE YEMLIK PALAMUT AVI

Palamut Çaparisinin Yapısı

Palamut çaparisi, 5 – 6 adet üzerinde kaz veya martı tüyü bulunan iğneden oluşur. Bu iğneler 15 – 20 cm köstekle bedene 30 -35 cm aralıklarla bağlanır. Beden uzunluğu 150 – 180 cm civarıdır. Bu bedenin bir ucuna fırdöndü ve fırdöndüye 0,40 mm – 40 cm görünmez misina bağlanır ve ucuna 7 cm hızlı hareket yapan, bulunulan yere uygun olduğu düşünülen bir yüzey rapalası bağlanır. Bedenin diğer ucuna ağırlık takılabileceği gibi, ağırlık kullanmadan da çekilebilir. Takımın en sonunda fırdöndü vardır.

Palamut Çaparisi ile Yemlik Palamut Avı

PALAMUT CAPARISI ILE YEMLIK PALAMUT AVI

Palamut Çaparisinin Kullanılışı

Hazırlığı tamamlanan palamut çaparisi, çıkrık veya düz makine kullanılan kamış oltasında bulunan klipsli fırdöndünün klipsi açılarak takılar ve klips itina ile kapatılıp kontrol edilir. Artık Palamut çaparisi kullanıma hazırdır. Tekne 3 – 7 mil arası hızla giderken önce rapala motordan uzak tutulacak şekilde kontrol bir şekilde denize bırakılır. Rapala denize bırakılırken misinanın kancalara takılı olmaması ve her hangi bir aksilik olmadığı çok iyi kontrol edilmelidir. Rapalada ki en ufak problem olta çekilirken rapalanın dönmesine sebep olacağından, çapari takımının zayi olmasına ve balık avı yapılamamasına sebep olur.

PALAMUT CAPARISI ILE YEMLIK PALAMUT AVI

Rapala düzgün bir şekilde suya bırakıldıktan sonra iğnelerde kontrollü bir şekilde salınır. Oltada kullanılan makineden ip misina salınmadan önce Palamut çaparisinin son durumu kontrol edilip, ip misinanın salınması bu aşamadan sonra başlar. İp misina da kontrollü salınmalıdır. Teknenin hızına bağlı olarak zaman zaman salma yavaşlatılmalı veya durdurularak oltanın düzgün hale gelmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde kontrollü salınan takımla Palamut avına başlanabilir. Çapariyi salarken yapılacak hata oltayı tekrar kontrol etmek için çekilecek zaman dilimine kadar zamanın boşuna geçmesine ve balık avı yapılamamasına sebep olur.

PALAMUT CAPARISI ILE YEMLIK PALAMUT AVI

Palamut Çaparisi ile Balık Avı

Çapari çekilirken genellikle önce rapalaya balık atlar, hemen ardından kısa aralı bir hız verilirse kancaların da dolması sağlanabilir. Ama bu hız bazen rapalaya yumuşak bir yerinden takılan balığın yırtılmasına sebep olabilir. Tekneyi durdurup balık çekilmeye başlandığında acele etmeden balığın yorulması sağlanacak şekilde çekilmelidir. Bu şekilde balıkların kancadan kurtulmadan, yırtılmadan gelmesi sağlanmış olur.

Tekneye alırken balıkların sıra ile alınmasında fayda vardır. Yorgun balık kafası sudan çıkarılmadığı süre sakin kalır. Kafa sudan çıkarken son bir gayretle kafa vurmaya çalışır. Seri hareketlerle balık tekneye alınmalıdır. Unutmayın balık yakalamak ne kadar kısmetse, kaçırmakta o kadar kısmettir. Yakalanacak balığa da, kaçacak balığa da bir engel yoktur. Kaçan kaçar, kalan sağlar bizimdir.

Palamut Çaparisinin Saklanması

Palamut Çaparisinin kullanımı bittikten sonra tatlı su ile yıkanıp kuruttuktan sonra düzgünce sarıp bir kitap arasında veya kuru bir kap içinde saklanmalıdır. Bu şekilde saklanan Palamut çaparisi yıllar sonra bile paslanmadan kullanıma hazır bekler.

Palamut Çaparisi ile Yemlik Palamut Avı

Palamut Avı Videosuhttps://youtu.be/vqvso62jGgU

Palamut Çaparisi ile Yemlik Palamut Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

PALAMUT CAPARISI ILE YEMLIK PALAMUT AVI için 9 cevap

  1. VEGATÜRK der ki:

    Hayırlı günler, balıklar çapariden kurtarılırken itina gösterilmeli hayvanların canı yanmamalı, ayrıca balıklarla fotoğraf çektirlmesini hayvan hakları açısından doğru bula madım 🙁

    • Menderes Yahşi der ki:

      Avlanılan bir canlıya saygılı davranılması fikrine gönülden katılıyorum. Ama “balığın acı duyduğu görüşü” henüz karara varılmış bir araştırma konusu değildir. Bu konuda çok farklı görüşlerin dile getirildiği araştırmalar ve gözlemler vardır. Benimde kişisel gözlemlerime göre balıklar acı duygusundan ziyade, kurtulma ve özgür kalma güdüsü ile çırpınmaktadır. Birçok durumlarda aldıkları ciddi gözüken yaralanmalara karşılık, sanki hiç o yara onun üzerinde değilmiş gibi hareket ederek normal hayatına devam edebilmektedir.

      Amatör balıkçılığın gelişimi ve insanların deniz ve onun altındaki canlılığı tanımaları ve bu yaşantıya ilgi duymaları adına fotoğraf çektirilmesinde hiçbir sakınca görmemekteyim. Aksi bir görüş dünya üzerinde yapılan uygulamalar karşınında marjinal bir görüş olarak kalmaktadır. Ayrıca bir görüş ortaya konulurken “NET” olmak adına fikirlerin olabildiğince açıklanarak ortaya konulması, hangi görüşün savunulduğunun anlaşılmasını sağlayacağından daha sağlıklı olacaktır. Ben sizin hayvan haklarından ne anladığınızı ve bu konu ile nasıl bir bağlantı kurduğunuzu varsaymak durumunda değilim. Eğer bunu karşınızdaki kişinin dünya görüşüne ve sembollemesine bırakırsanız, muhtemelen sizi çok yanlış anlayabilir. Dünyada kabul gören balık hakları açısından balıkla fotoğraf çekilmesi kabul gören ve çok makbul kabul edilen bir durumdur. Bunu google da “balık avı” yazarak görsellere bakarak anlayabilirsiniz. Google da bu konuda kayıt altına alınmış milyarlarca resim var.

  2. rıdvan kerem der ki:

    Merhabalar ustalar.Sizden ben bu c.tesi tarabya palamut burnuna gideceğim.Nasıl bir yöntem izlemeliyim.Yada kıyıdan avlanacağım için 10’lu çapari alacağım fakat nasıl bir çapari almamı uygun bulursunuz.Tüy tipi çapari köstek ve beden kalınlığı v.s. Şimdiden teşekkür eder bol av dolu yaşam dilerim.

    • Menderes Yahşi der ki:

      Biz Antalya – Adrasanda balık avı turları düzenliyoruz. İstanbul’dan 12 senedir uzak olduğum için bu konuda bilgi veremeyeceğim için üzgünüm. İnternette ilgili arkadaşlara ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Tarabya Fishin Team olatak araştırabilirsiniz.

  3. çevreci der ki:

    ya siz ne cahil insanlarsınız. hem orkinos yavrularına kıymış hem de şöyle tuttum böyle tuttum diye ballandıra ballandıra anlatmış. o tuttukların palamut değil yazılı orkinostur. ağırlıkları 1 tona varabilen orkinos yavrularıdır. yazıklar olsun size katilsiniz.

    • Menderes Yahşi der ki:

      İNSAN HAYATINDA EN BÜYÜK CEHALET “BİLMEDİĞİNİ BİLMEMEKTİR”. BİLMEDİĞİNİ BİLMEYENDEN DAHA TEHLİKELİ BİR İNSAN YOKTUR. BİLİYORMUŞ GİBİ AHKAM KESER VE İNSANLARI YANLIŞ YÖNE SEVK EDER. BU TÜR İNSANLARA İNANARAK HAREKET EDENLERİN, ÇEVRELERİNE VERECEKLERİ ZARARIN SORUMLUSU KİMDİR? TAM BU AŞAMADA BU İNSANLAR “HEM SUÇLU, HEMDE GÜÇLÜ” POZİSYONUNA GEÇMEYE HAZIRLANIRLAR.

      YER YÜZÜNDE HİÇ BİR İNSAN YOKTUR Kİ, ELEŞTİRİLDİĞİNDE TEPKİ GÖSTERMESİN. BİRDE BU ELEŞTİRİ HESAPSIZCA YAPILIRSA, NE SONUÇ VERECEĞİNİ VARIN SİZ DÜŞÜNÜN. HAKARET BOYUTUNA ULAŞMIŞ ELEŞTİRİ İÇİN NE YAPILIR? ALLAH BİLİR.

      BİR İNSANA HATASINI SÖYLEMENİN YOLU; HATAYI GENELLEYEREK VE TOPLULUĞA HİTAP EDEREK SÖYLEMEKTEN GEÇER. SÖYLENEN SÖZLER İÇİNDE KIRICI, RENCİDE EDİCİ, HAKARET VE İFTİRA İÇEREN AŞAĞILAYICI CÜMLELER KESİNLİKLE BULUNMAMASI GEREKİR. AKSİ HALDE BİR ÇATIŞMA ORTAMININ FİTİLİ YAKILMIŞ OLUR.

      BAZI İNSANLAR ELEŞTİRİYİ NE KADAR HESAPSIZCA YAPARSA, O KADAR ETKİLEYİCİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜRLER. BURADA AMAÇLARI KENDİ EGOLARINI TATMİN ETMEK OLSA GEREK. ÇÜNKÜ BAŞKA BİR OLUMLU SONUCU OLAMAZ. AKSİNE BİR SÜRÜ OLUMSUZ SONUCU KAPILARINA TAŞIR. BU “KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR VERİR” HESABI, ÖNCELİKLE ELEŞTİRİYİ YAPANI GÜÇ DURUMDA BIRAKIR.
      EVET, BİZ CAHİLİZ. ÇÜNKÜ DENİZİ VE ORADAKİ YAŞAMI ÖĞRENDİKÇE, NE KADAR CAHİL OLDUĞUMUZU ÖĞRENİYORUZ. DENİZ VE İÇİNDE BARINDIRDIĞI YAŞAM O KADAR OLAĞAN ÜSTÜLÜKLERE SAHİP Kİ, HER AN ŞAŞIRMAMAK ÇOK MÜMKÜN. DENİZE ÇIKILAN HER GÜN, BİR ÇOK ŞEY ÖĞRENİYORUZ.

      YAZILI ORKİNOSLAR EN FAZLA 20 KG CİVARINDA BÜYÜR. BİR TON VE ÜZERİNDE BÜYÜYEN BALIK TON BALIĞI, MAVİ ORKİNOS VE BİR KAÇ TÜR DAHA. BİR ELEŞTİRİ YAPMADAN ÖNCE İNTERNET ÜZERİNDE BİRAZ ARAŞTIRMA YAPMAK DAHA FAYDALI OLABİLİRDİ. AMA AMAÇ KİNİNİ KUSMAK OLUNCA NE DENİLDİĞİNİN, KİME HİTAP EDİLDİĞİNİN HİÇ ÖNEMİ YOK. KUS İÇİNDEKİNİ OLSUN BİTSİN.

      BİR TOPLUMDA SÖZ SAHİBİ OLMAK İÇİN ÖNCE BİR KONUDA İNSANLARI HEVESLENDİRMEK GEREKİR. BÖYLECE BİR KAMU OYU OLUŞTURDUKTAN SONRA O TOPLULUKLA HER TÜRLÜ DÜZELTMEYİ GÖNÜLLÜLÜK ESASINA BAĞLI OLARAK YAPMAK MÜMKÜNDÜR. YOKSA İNSANLARI KÜSTÜREREK, KIZDIRARAK, KAVGA EDEREK BİR ADIM İLERİ GİDİLEMEYECEĞİ GİBİ, İLETİŞİM KURMANIN DA BİR İMKANI KALMAZ.

      KATİL SÖZÜNÜ, KENDİNİ ERKEKÇE ORTAYA KOYACAK CESARETİ OLMAYAN ELEŞTİRİ SAHİBİNE İADE EDİYORUM. UMARIM BİR DAHA KULLANMAMAK ÜZERE BİR YERE KALDIRIR.

  4. Süleyman şahin der ki:

    Abi gerçekten hemen hemen tüm yazılarınızı dikkatlice okudum o kadar emek verilmiş ki gerçekten çok tşk ederim…

    • Menderes Yahşi der ki:

      İşe ilk başladığımız seneler internetten ve kitaplardan balık avı ve balıkçılık konularında araştırma yaparken, o bilgileri kaleme alan insanlara gıpta ile bakardım. Hem benim arzuladığım hayatı yaşadıkları için, hem de bildiklerini insanlarla paylaştıkları için. Bir gün bizde büyük balıklar avlar bu bilgi düzeyine gelirsek, kimseden hiç bir şeyi saklamadan olanca açıklığı ile bilgiyi paylaşacağıma söz vermiştim. Umarım faydam dokunuyordur.

      • Süleyman Şahin der ki:

        Değerli Ustam… İnanın size nasıl teşekkür etsem azdır. sizinle ava çıkmadık nasipse çıkarız. ne zaman yazdıysam (facebook )cevap aldım sizden yukarıda söylediğiniz gibi paylaştınız yazılarınızı okudukça keyif aldım ve hala bu yoğunlukta cevap yazıyorsunuz çok teşekkür ederim…

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.