BALIK AVI TURU – ORKINOS AVI

Balık Avı Turu – Orkinos Avı :

BALIK AVI TURU - ORKINOS AVI

Adrasanda Orkinos Avı Dönemi

Orkinos sürüleri mayıs-haziran aylarında Adrasan’a doğru akmaya başlar. Önce yavru Orkinoslarla başlayan akın ardından büyük Orkinos ve diğer büyük balıklarla devam eder. Onların ardından temmuz – ağustos aylarında daha küçük boyların büyük sürüleri gelmeye başlar. Bu Orkinos yavrularını Akya sürüleri takip eder. Akya sürüleri ufaklı büyüklü sürüler halinde geçerler. Ağustos ayında en yoğun zamanını yaşamaya başlar. Temmuz ve ağustos ayları aynı zamanda Lambuka ve Wahoo’ların da göç zamanıdır.

BALIK AVI TURU - ORKINOS AVI

Mayıs – haziran aylarında avlanan Orkinoslar 2,5 Kg – 10 Kg arasında değişirken, açık denizde yüzlerce kiloluk Orkinos ve Kılıç Balıkları dolaşmaktadır. 10 Kg civarı Orkinoslar sabah ve akşam suyunda daha iyi av vermektedir. Açık denizde 10 Kg üstü Orkinoslar saat 10.00 sularında daha iyi av vermektedir. Açık denize gitmek için havanın çok iyi olduğu günler tercih edilmesi gerekir. Rüzgarın sert olduğu günlerde açıkta ciddi dalgalar olmakta ve büyük balıkla mücadele edecek şartlar bulunmamaktadır.

BALIK AVI TURU - ORKINOS AVI

Rapalayla Dip Sırtısı Çekerek Orkinos Avı 

Akşam saatlerinde kurşunsuz dip rapalasıyla 10 Kg civarı Orkinos avı yapmak daha uygun bir yöntemdir. Takımda kullanılan beden 40 Kg çekere sahip olduğundan ve 9 -11 cm metal uzun gagalı dip rapalasının üçlü kancaları kalın olduğundan balıkla mücadele daha kolay olmaktadır. Gerektiğinde balığa güç uygulamak mümkün olmaktadır. Ama yinede her büyük balıkta olduğu gibi balığı n keyfini yaşayıp yorarak tekneye yaklaştırmak her zaman daha doğru bir yaklaşımdır. Balık yorulduğu için tekneye almaya çalışırken oluşabilecek risklerde en aza indirilmiş olur.

Büyük Orkinoslar yenmesi düşünülüyorsa hemen temizlenmesi ve kanı kurutulmadan etten arındırılması, etin lezzeti açısından çok önemlidir. Bu sebeple balık konusunda hemen karar verilmelidir. Yenmeyecek balıklar vakit geçirilmeden geri bırakılması gerekir. Orkinosların yüzmesi durdurulduğunda, solumaları da durdurulmuş olur. Bu sebeple hiç vakit geçirilmeden geri salınmalıdır. Orkinos geri bırakıldığında dalışınındaki serilik çok güzeldir. Bütün balık dostlarına bu manzarayı görmeleri tavsiye olunur.

Mavi Orkinos Avı Videosu:  https://www.dailymotion.com/embed/x23jgcw

Balık Avı Turu – Orkinos Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.