MAVI ORKINOS AVI

Mavi Orkinos Avı :

MAVI ORKINOS AVI

Adrasan Koyunun 10 – 15 mil açığında deniz derinliği 2000 m üstündedir. Adrasan civarda her zaman büyük balıkların olmasının temel sebebi budur. Büyük balıklar kıyılara doğru yaklaşmaya başladığı dönemde 2 -10 Kg arası Orkinos ailesinin birçok bireyi sürüler halinde kıyılara doğru yaklaşmaktadır. Bu hareketin temel sebebi yumurtlama faaliyetinin başlaması ve buna bağlı olarak çok fazla güç harcamadan beslenme ihtiyacının karşılanması güdüsüdür. Bu hareketlenme mayıs – temmuz ayları boyunca devam etmektedir.

MAVI ORKINOS AVI

Mayıs – Temmuz aylarında çıktığımız balık avı turlarında hemen her gün 2 – 3 Kg Yazılı Orkinos avları yapılabilmektedir. Aynı dönemde bazı günler oltalarımıza 5 – 10 Kg arası büyük bireylerde takılabilmektedir. Böyle günlerde Yazılı Orkinosların yakınında, onları avlama çabası içinde olan Mavi Orkinoslarda oltalara takılabilmektedir.

MAVI ORKINOS AVI

Trofe Mavi Orkinoslar ve Yazılı Orkinoslar genellikle yemlik balık avı için çektiğimiz 7 cm rapalalara gelmektedir. Bu takımlarda kullandığımız beden misinaları 0,40 – 0,50 olduğu için balıkla mücadele uzun sürmektedir. Başlarda kalomaya hiç dokunmadan sabırla balığın kalomayı dilediği kadar boşaltmasına izin veririz. 5 -10 dakika geçtikten sonra kalomayı bir iki tık sıkıp mücadeleye devam ederiz. Böylece balığın yorulması daha kolay olur.

MAVI ORKINOS AVI

Büyük Balıkla Mücadele Tekniği

Mücadele 30 – 40 dakika kadar sürer. Mücadelenin en son kısmında balık tekneye doğru yaklaşırken kalomayı bir iki tık gevşetip, mücadelenin son kısmında balığın ani basmasına karşı tedbir alırız. Balık teknenin yanına geldiğinde, kafasını sudan çıkarmadan kuyruğundan tutarak tekneye alırız. Bu aşamada aklıma gelen çok önemli bir uyarı; bu boy bir balığı bir sebeple tekneye yormadan yaklaştırırsanız sakın hiçbir yerinden tutmaya kalkmayın. Balık son andaki mücadelesi hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar çok güçlü olacaktır. Ya basıp dalmasını bekleyin, sonra yorarak tekrar tekneye yaklaştırın, ya da kakıç kullanın. Bu aşamada kepçe de çok işe yaramaz. Her zaman en iyisi balığı yorarak teknenin yanına getirmektir. Böylece büyük balıkla mücadelenin keyfi çıkarılmış olur.

MAVI ORKINOS AVI

Mavi Orkinos Avı İçin Neler Yapılabilir:

Yüzey sırtısı veya dip sırtısı çekerken arada oltanın 40 – 60 m derinliklere inmesi için motor boşa alınıp oltanın dalması beklenebilir. Dibe indirilen olta önce yavaş, sonra biraz daha hızlanarak çekilir. Bu arada kamış hafifçe sallanarak rapalanın fazladan hareketlenmesini sağlamak faydalı olacaktır. Bu daldırma hareketini özellikle hızla derinleşen yerlerde, deniz içindeki yükseltilerin derin köşelerinde, dik inen derin duvarların yanında, keskin dönüşlerin olduğu derin burunlarda yapmakta fayda vardır.

Yem Seçiminde Dikkat Edilecekler

Rapala seçiminde o dönemde bu balıkların yeme ihtimali olan balıklara yakın olan ve hareket kabiliyeti fazla olan rapalaları tercih edersek doğru olacaktır. Unutmamak gerekir ki, bütün bu balıklar göçmen balıklardır. Her zaman ne yediklerini ve neyi daha çok sevdiklerini bilmek çok mümkün değildir. Bu sebeple suni yemlerde denemeler yapmak, doğru sonucu keşfetmek adına uygun olacaktır.

Balıkların Üreme Zamanında Dikkat Etmemiz Gerekenler:

Mavi Orkinos ve diğer Orkinos irilerinin avlanabildiği bu dönemin aynı zamanda yumurtlama dönemi olması dolayısıyla, kişi başı bir balık avı yapmayı tercih ederiz. 5 – 10 Kg olanların avının yapıldığı günler de ise tur başına sadece bir adet balık alırız. Çünkü avladığımız 5 – 10 Kg bir balık hem katılımcıların yeme ihtiyacını karşılarken, hem de gözlerimizin doyması için de yeterlidir. Hatta Bu balığı yemek istemeyen tur katılımcıları olursa, oltamıza takılan balıkları hiç vakit kaybetmeden geri salarız. Bu dönemde kişi başı bir adet 2 -3 Kg Yazılı Orkinos avı dışında, balığı alıp almama tasarrufu katılımcıya aittir. İsterse balık avına hiç balık almadan devam edebiliriz.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/4zjWJDkvYCo

Mavi Orkinos Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.