TEKNEDE CIKRIK MAKINE KULLANIM VIDEOSU

Teknede Çıkrık Makine Kullanım Videosu :

Çıkrık Makineli Oltayı Doğru Kullanmanın Faydaları

Bu video çekmemizdeki temel amaç çıkrık makinelerinin nasıl kullanılması gerektiğini anlatarak, daha uzun süreli kullanımını sağlamaktır. Doğru kullanım masrafları en aza indirir. Trofe balık avında makinenin sağlıklı çalışmasını sağlar. İhtiyaç duyulduğunda ihtiyaçları karşılamaktan uzak takımlar hiç bir işimize yaramaz. Doğru ve sağlıklı çalışan takımlarla balık avı keyif vericidir.

TEKNEDE CIKRIK MAKINE KULLANIM VIDEOSU

Çıkrık Makineli Oltada Takımın Denize Salınması

Tekneye binildiğinde hangi balığın avı yapılacaksa, o balığa uygun takımlar çıkrık makineli oltaya takılır. Takımlar kontrollü bir şekilde denize bırakılır. Takımlar denize bırakıldığında kamış tekneye doksan derece, denize yakın tutulur. Bu birden fazla takımı çekerken oltaların karışmaması için gereklidir. Misine bırakma kolunu açmadan önce ipin sarılı olduğu makara, kamışı tutan elimizin baş parmağı ile geri doğru çekilerek dişlilerin boşa çıkması sağlanır ve misina serbest bırakma kolu açılır. Dişlileri serbest duruma getirmeden misina serbest bırakma kolu açılmaya çalışılırsa, ilk boşluğu alındıktan sonra tam ortalarda bir yerlerde takılma olur. Bu takılma, makinedeki yük arttıkça fazlalaşır ve bu durumda kol zorlanarak açılmaya çalışılırsa dişlilerin kısa sürede yıpranmasına sebep olur.

TEKNEDE CIKRIK MAKINE KULLANIM VIDEOSU

Ne Kadar Misina Saldığımızın Tespiti

Misine bırakma kolu, ipin sarılı olduğu makara geri çekilerek açıldıktan sonra serbest akışa geçtiğinde, misine kılavuzunun sonsuz dişli üzerinde sağa sola hareket ederken turları sayılır. Misine kılavuzunun bir yerden başlayıp gidip gelmesini bir tur olarak kabul ederiz. Her turda ne kadar misine bıraktığını önceden tespit etmişsek, ne kadar misine bırakacağımızın hesabını yapabiliriz. Örneğin videodaki makine her turda 7 m misina bırakır. 10 tur saldığımızda 70 m misine salmış oluruz. Bu her çıkrık makinede farklılık gösterebilir.

TEKNEDE CIKRIK MAKINE KULLANIM VIDEOSU

Misine salma işlemi bittiğinde misinanın sarılı olduğu makaraya, kamışı tutan elimizin baş parmağı ile bastırarak durdurup, misine serbest bırakma kolu kapatılır ve makara yavaşça bırakılır. Bu şekilde makaranın kontrollü durdurulması sağlanmış olur. Bunu yapmazsak, dişlilerin bir birine çarpma sesini teknede duymayan kalmaz.

Kaloma Ayarının Yapılması

Misine salma işlemi bittikten sonra ilk yapılması gereken kaloma ayrıdır. Kaloma ayarı avlanması planlanan balığa göre uygun bir şekilde yapıldıktan sonra balık avına hazırızdır.

Dev Akya Avı Videosu: https://youtu.be/yJfwUb49FRI

Büyük Balıkla Mücadele Ederken Çıkrık Makinenin Kullanım Şekli

Teknede Çıkrık Makine Kullanım Videosu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.