TUZLA KOYUNUN GIZEMI – ADRASANIN GIZLI SAKLI YERLERI

Tuzla Koyunun Gizemi – Adrasanın Gizli Saklı Yerleri :

TUZLA KOYUNUN GIZEMI - ADRASANIN GIZLI SAKLI YERLERI

Tuzla Koyu ismi nereden geliyor?

Tuzla Koyu bu ismi, Adrasan‘a ulaşımın çok zor olduğu, seracılık ve turizm gibi çok önemli geçim faaliyetinin henüz başlamadığı dönemde, koyun başındaki iki küçük adacığın üzerinde biriken deniz suyunun ağustos ayının nemsiz kuru havasında hızla kuruması sonucu biriken tuzları yöre halkının günlük ihtiyaçları için toplamasından almaktadır.

Bu ihtiyaç buraya devamlı gelinip gidilmesini gerektirdiğinden, Adrasan’dan Tuzla Koyuna yolu olmasını zorunlu kılmıştır. Günümüzde toprak yoldan Tuzla Koyuna araba ile gidilebilmektedir. Tuzla Koyu ağaçlarla kaplı mesire yeri olma özelliklerini fazlasıyla karşılayan, üzerinde doğal olmayan hiçbir şeyin bulunmadığı, her yeri rahatça görebilir bir konumda harika bir yerdir.

TUZLA KOYUNUN GIZEMI - ADRASANIN GIZLI SAKLI YERLERI

Tuzla Koyunun Gizeminin Keşfi

Koyun denizden ve karadan gelenlerin kolaylıkla keşfedemeyecekleri bir yerde, çok önemli bir gizemi vardır. Burası Tuzla Koyunun ortasında bulunur. Denizden gelindiğinde dahi karaya çok yaklaşılmadan ve çok dikkatli bakılmadan gözükmeyen bir yerdedir. Bu özelliği buranın gizemini oluşturmaktadır.

Koyun Büyülü ve Gizemli Yapısı

Doğal yapı içinde fark edilmesi çok zor bir yerdir. Bu özelliğiyle de içine gireni hemen büyüsü altına alarak başka bir aleme götürür. Suyun berraklığı, doğal bir havuz oluşu, gizli saklı olması dolayısıyla insanı içine çeker. Kendinizi berrak suların kucağında bulursunuz. İçinizi çok büyük bir huzur kaplar. Bu ne güzelliktir. Böyle bir yer burada nasıl olabilir? nasıl burayı fark etmedik? gibi bir çok soru akılları zorlarken, insan iç huzuru ile dolmaktadır. Yeşillerin içindeki mavilikle bütünleşen gizem bir doğa parçası. İnsan uzun süre şaşkınlığını üzerinden atamaz. “Nasıl yani”… “Allah bütün güzellikleri Adrasan’a mı vermiş?” Bunları düşünürken kaptanın sesi duyulur. “Bunun gibi Adrasan’da daha bir çok yer var.” Kimisi suyun altında, kimisi de suyun üstünde.

TUZLA KOYUNUN GIZEMI - ADRASANIN GIZLI SAKLI YERLERI

Yunan Mitolojisi Nerede Yaşandı?

İnsanların binlerce yıldır bu bölgeyi yaşam alanı olarak tercih etmesi boşuna değildir. Tahminim o dur ki, Yunan Mitolojisinin yaşandığı yer de Musa Dağının kapladığı alan ve çevresidir. Denizde yapılacak arkeolojik kazılar bunu ispat etmek için yerli olacaktır.

Akseki Mağarası Videosuhttps://youtu.be/uR1SMJ6Njvk

Video Link’i: http://youtu.be/RkVJ5abPk7k

Tuzla Koyunun Gizemi – Adrasanın Gizli Saklı Yerleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.