AKSEKI MAGARASI – ADRASANIN GIZLI SAKLI YERLERI

Akseki Mağarası – Adrasanın Gizli Saklı Yerleri :

Akseki Koyundan çıkıp Tuzla koyuna dönüldüğü noktada bulur. Adrasan‘ın gizli saklı köşelerinden biridir. Girişi uzaklardan dahi hemen fark edilir. Giriş kısmı uzaktan çok ufak gözüktüğünden girmeye çalışan pek olmaz. Ancak, daha önce bir vesile ile keşfetmiş kişiler tarafından ziyaret edilir. Adrasan’daki çok güzel yerlerden biridir. Dik bir yamaçta bulunduğu için sadece denizden tekne ile gelinerek girilebilmektedir. Ayrıca, Akseki Koyuna günlük tekne turu ile gelenler, koyun Tuzla çıkışına doğru uzun bir yolu yüzmeyi göze alırlarsa, bu mağaranın içini rahatça görebilirler.

Akseki Mağarasını Keşfediyoruz…

Mağara içinde, Tuzla Koyu tarafına su altından geçit veren bir delik vardır. Gün boyunca gün ışığı muhteşem bir şekilde bu delikten içeri dolarak, insanda çok değişik duygular uyandırmaktadır. Mağara içinde deniz çok berrak olduğundan su billur kıvamındadır. Bu hal insanda hemen denize girme arzusu uyandırmaktadır. Derinlik 10 – 12 m kadardır. Serbest dalış yapmak için de çok uygundur.

Mağaraya girdiğimizde delikten gelen ışığın etkisi ile o tarafa yöneldiğimizde, arkadaş deliğin ağzında bir büyük balık gördü. Biz balığı görmek umuduyla baktığımız esnada çoktan uzaklaşmıştı. Büyük bir ihtimalle içeri girerken bizi fark edip girmekten vazgeçmişti. Biz balığı görebilmek umudu ile o tarafa bakarken küçük balık sürüsü büyük balıktan ürkmüş olacak ki, içeri doğru girmeye başladı. Mağaranın tertemiz suyunda çok muhteşem gözüküyordu. Bu manzara mağaranın gizemli ortamını tamamlayan en önemli unsur olmuştu. Balıklar mağaranın güzelliğini en üst düzeye çıkararak, kafamızdaki kurguyu tam olarak tamamlamışlardı.

Mağaranın Büyüsüne Kapıldık

Mağaranın iç kubbesi oldukça yüksek olması dolayısıyla, girişin darlığının aksine ferah bir ortam yatmaktaydı. İnsan kendini mağaranın içinde çok huzurlu hissediyordu. Burada olduğumuz zaman diliminde, kendimizi periler diyarındaymış gibi ayrıcalıklı hissettik.

İçerdeki ışığın fazlalığı dolayısıyla dışarı çıkıldığında, bir mağara ortamından çıkıldığı zamandaki gibi insanın gözleri kamaşmadığından hiç bir rahatsızlık da duyulmamaktadır. Burayı görüp de “Adrasan cennet gibi bir yer” dememek mümkün değildir. Herkesin ömrünü uzatmak için bu güzellikleri keşfetmesi gerekir.

Tuzla Koyunun Videosuhttps://youtu.be/RkVJ5abPk7k

Akseki Mağarası – Adrasanın Gizli Saklı Yerleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.