YEMLIK BALIK PESINDE KOSARKEN OLTALARA HEP BUYUKLER TAKILDI

Yemlik Balık Peşinde Koşarken Oltalara Hep Büyükler Takıldı :

YEMLIK BALIK PESINDE KOSARKEN OLTALARA HEP BUYUKLER TAKILDI

Sabah erkenden Ali ve Taner ile buluşup Adrasan Sahilinin yolunu tuttuk. Bir kaç gündür sert olan hava ve deniz biraz yumuşamıştı. Denize açılınca yemlik Palamut için yüzey sırtısı çekmeye başladık. Koyun içinde bir kaç tur attık. Genellikle bu mevsimde koy içinde yemlik Palamut avı yapmak mümkün olur. Koy içinde hareket olmayınca koy dışına yöneldik.

YEMLIK BALIK PESINDE KOSARKEN OLTALARA HEP BUYUKLER TAKILDI

Adrasan Fenerinin açığına doğru çıkarken sırayla oltaların her ikisinin de kaloması boşalmaya başladı. Kalomanın çekiş hızına bakacak olursa, her iki Yazılı Orkinosta büyüktü. Taner’in çıkrık oltayla balık avı deneyimi az olduğu için biraz zorlanıyordu. Balıkları çekerken bir yandan da ona yardımcı olmaya çalışıyorduk. Mücadele keyifliydi. İlk balığı tekneye Ali aldı. Ali’nin balığından sonra diğer balığı da tekneye aldık. Taner’in oltaya takılan balık daha mücadeleci çıkmıştı. Balığı tekneye aldığımızda bunun sebebini açıkça gördük. Rapalanın kancası balığa yandan geçmişti. Bu sebeple balık her istediğinde dönüp basabiliyordu. Bu durumlarda kalomanın uygun açıklıkta olması, balığın kendini yırtarak oltadan kurtulmasını engelleyen bir faktördür.

YEMLIK BALIK PESINDE KOSARKEN OLTALARA HEP BUYUKLER TAKILDI

İki Oltaya da Balık Atladı

Aynı anda iki balığında oltaya takılması balık avı turunun keyifli ve umut dolu başlamasının temel sebebi oldu. Ama bize daha ufak Palamutlar lazımdı ki, yemli Akya oltası hazırlayarak Akya avı yapabilelim. Daha küçük Palamut avı yapmak için olta çekmeye devam ettik.

Yönümüz Sulu Ada istikametiydi. Sulu Adaya açık denize yönelerek gittim. Büyük Yazılı Orkinoslar kıyılara yanaştığına göre, yemlik Palamutlar açık sularda sıralarını bekliyor yada oralarda av yapıyor olabilirdi. Bu olasılı kontrol etmek için açık suya baktık. Sulu Adaya kadar bir sonuç alamadığımız gibi, Sulu Ada çevresinde bir çok oynak görüp oynaklardan bir kaç defa balık takılmasına karşılık, çekerken hep kurtuldu. Kurtulan balıklar, oynaklarda gördüğümüz kadarıyla tam yemlik boydaydı. Sulu adanın açık deniz tarafında güney – güney doğudan gelen 1,5 – 2 m dalgalar vardı. Bu bölgede bir tane daha 1,5 – 2 Kg civarı Yazılı Orkinos avladık.

Yumurtalı Balığı Bırakma Videosu: https://youtu.be/dl-uyEQ236Q

Yemlik Balık Peşinde Koşarken Oltalara Hep Büyükler Takıldı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.