Adrasan Deresi

Adrasan Deresi :

Adrasan Deresinin Doğal Yapısı

Dere balıkların, ördek ve kazların yaşadığı bir doğal yaşam alanıdır. Temel kaynağını, Adrasan‘dan yaklaşık 1000 m yukarıda bulunan Ulupınar’dan alır. Adrasan Deresini besleyen başka kaynaklarda vardır. Bütün bu kaynakların dereyi beslemesi neticesinde, yazların en sıcak zamanında dahi derede su eksilmez. Kışın yağmurun çok yağdığı bazı günlerde taşma riski vardır. Bu risk derenin yatağı genişletilerek ve derinleştirilerek giderilmeye çalışılmıştır. Ama yinede Akdeniz bölgesinde bazı günlerde metre kareye düşen yağış çok olabilmektedir. Bu günlerde denizden gelen fırtına derenin ağzını kapadığında, taşma riski bulunmaktadır.

Adrasan Deresi

Derenin Yanındaki Otellerin Dereyi Kullanımı

Derenin yolla bakan kenarı yüksek ağaçlarla kaplıdır. Ağaçların bazılarının boyu 30 – 40 m bulmaktadır. Bu kadar yüksek ağaçların olması, dere ortamının devamlı serin ve rüzgar alan ortam olmasını sağlamaktadır. Derenin diğer tarafında oteller yan yana konuşlanmıştır. Dere kenarındaki oteller, derenin doğal ortamını misafirlerinin en iyi şekilde kullanacakları alanlar haline getirmek için her sene bir çok yenilikler yapmaktadır. Ama müşterileri en çok etkileyen derenin doğal güzelliğidir. Derenin temizliği, içinde kefal ve levreklerin serbestçe dolaşması, bu güzelliği kaz ve ördeklerin şenlendirmesi, stresle bunalmış insanlar için doğal bir rehabilitasyon ortamı yaratmaktadır.

Adrasan Deresi

Derenin Keyifli Ortamında Tatilin Tadı

Yaz aylarında derenin debisi çok düşer. Bu yüzden dere kenarında konuşlanmış bulunan oteller kendi sınırlarına 30 – 40 cm yüksekliğinde taş döşeyerek bentler yapar. Bu sayede bu alanlarda her zaman 30 – 40 cm su birikmesini sağlarlar. Böylece derede misafirleri için serin bir dinlenme alanı oluştururlar. Bu dinlenme alanları 5 – 6 kişinin rahatça oturup dinleneceği, yemek yiyebileceği köşk denilen, tahtadan yapılmış oturma alanlarıyla dizayn edilir. Misafirler bu köşklerde otururken dereyle iç içe olmanın keyfini yaşarken, aynı zamanda su senin sakinleştirici ortamında dinlenerek tatilin keyfini doyasıya çıkarırlar. Bu ortam, insanı Akdeniz’in meşhur sıcağından alıp yayla ortamının serinliğine götürür.

Adrasan Deresi

Adrasan bir çok keyfin bir arada yaşanabileceği, hayallerde yaşatılan büyülü bir ortamdır. Doğaya yönelmek isteyen insanların hayallerinin ötesinde, bir çok güzelliği bulabileceği, doğa harikası bir cennettir.

Adrasan Sahil Videosuhttps://www.dailymotion.com/embed/x25v78y

Adrasan Deresi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Adrasan Deresi için 6 cevap

 1. Cem Baykara der ki:

  Bu derede veya Adrasan çevresinde spor amaçlı Levrek ve Alabalık avı mümkün müdür acaba?

  Ben “Mepps” türü (at çek / Spin) ya da “Fly” (Fly Fishing) gibi yalanci yemler kullanıyorum.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Derede Kefal, zaman zaman Levrek ve bazı kışlar fırtınalarda Adrasanın rakım olarak 800 – 1000 m yukarısında bulunan Ulupınar’daki Alabalık çiftliklerinden kaçıp Adrasan Deresine ulaşan Alabalıkları sportif amaçlı olarak avlamak mümkün olabilmektedir. Derede Kefal her zaman olmasına karşılık Levrek ve Alabalık nadiren bulunmaktadır.

 2. Cem Baykara der ki:

  Bu derede veya Adrasan çevresinde spor amaçlı Levrek ve Alabalık avı mümkün müdür acaba?
  Ben spin ya da fly kullanıyorum.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Derede bazen, denizden giren Levrekler ve Ulupınardan fırtına sebebi ile kaçan Alabalıklar bulunabilmektedir. Alabalık bulunma ihtimali Levreğin bulunma ihtimaline karşılık biraz daha azdır.

 3. Cem der ki:

  Adrasan çevresinde spor amaçlı spin ya da fly avı mümkün müdür?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Adrasan Koyunda ve çevresinde tekneyle dolaşıp balık oynaklar takip edilerek, bu oynakların yanına yaklaşarak spin ve fly avı yapılabilir. Üstelik bu avların başarı ile sonuçlanma ihtimali de çok yüksektir.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.