ADRASAN KOYUNDA SEZONUN AKYA AVI REKORUNU KIRDIK

Adrasan Koyunda Sezonun Akya Avı Rekorunu Kırdık :

ADRASAN KOYUNDA SEZONUN AKYA AVI REKORUNU KIRDIK

İki saat içinde; 10 Kg ve 20 Kg iki Akya avı.

ADRASAN KOYUNDA SEZONUN AKYA AVI REKORUNU KIRDIK

Barış’ın balık avı turuna ikinci gelişiydi.. İlk tura altı kişilik arkadaş grubu ile gelmişti. O turda 10 Kg Akya avlamıştık. Bugün sahilden biraz açılınca Palamut oltalarını suya bıraktık. Adrasan Fenerinin daha yeni geçiyorduk. 10 adet yemlik Yazılı Orkinos yakalamıştık.

ADRASAN KOYUNDA SEZONUN AKYA AVI REKORUNU KIRDIK

“Bütün Yazılı Orkinoslar buradaysa Akya’larda buradadır” deyip Akya oltasını hazırlayıp suya indirdik. Büyük bir umutla dolaşmaya başladık. Her an oltamıza büyük balıkların asılmasını bekledik. Hava çok güzeldi. Balık avı için her şey çok güzel gözüküyordu.

On beş dakika olmamıştı. İlk Akya oltaya asıldı. Kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Yarım saat kadar uğraştıktan sonra 10 kg Akya teknedeydi. Fotoğraf ve video çektikten sonra, tekrar oltaları hazırlayıp suya bıraktık. Aradan on dakika geçmemişti. Bu sefer olta kaloması çok şiddetle boşalmaya başladı. Akya çok sıkı mücadele ediyordu. Tekneye bir trofe Akya almış olmanın rahatlığıyla kalomayı biraz daha sıkı tutup, Akya’yı zorlamaya karar verdim. Avladığımız Akya’nın kaçma ihtimalini hiç umursamıyordum. Tek düşüncem, mücadelenin olabildiğince karşılıklı güçler şeklinde geçmesiydi. Balığın gerçek gücünü hissetmek istiyordum.

ADRASAN KOYUNDA SEZONUN AKYA AVI REKORUNU KIRDIK

Yirmi dakikalık uğraştan sonra Akya pes etmeye başlamıştı. Son aşamada 20 kg Akya suyun yüzüne doğru yaklaştı. Ne kadar büyük olduğunu görmek, hareketlerini seyretmek çok güzel. Hep bu aşamada “balığı geri bıraksak, ne güzel olur” düşüncesi içimi kaplar. Bu balıkları suda görmek, onları alıkoymaktan daha güzel. Bu yüzden 2012 senesinde balık avı turlarında artık sade tek büyük balık avlayacağız. Hatta ilerleyen yıllarda yakala bırak avını özendireceğiz. Bu sayede balık stoklarımızın artmasını sağlarken daha üst düzey balıkçılık kültürüne geçiş yapacağız.

Bir büyük balık aldıktan sonra ava devam edersek, yakaladığımız balıkları ne olduğuna bakmazsızın geri bırakacağız. Amatör balıkçı olarak amacımız yemek için bir büyük balık yakalamak. Ama sadece bir trofe balık almak. Gerisini serbest bırakmak. Deniz balıklarla daha güzel.

ADRASAN KOYUNDA SEZONUN AKYA AVI REKORUNU KIRDIK

HAYALLERIN BALIK AVI BIZE KISMET OLDU

Video Link’i:  http://youtu.be/k8NUCMudNi4

Adrasan Koyunda Sezonun Akya Avı Rekorunu Kırdık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.