AKLIMDA BUYUK BALIK OLTAMDA KUCUK HASRETIM BITMEZ

Aklımda Büyük Balık Oltamda Küçük Hasretim Bitmez :

AKLIMDA BUYUK BALIK OLTAMDA KUCUK HASRETIM BITMEZ

Aklımızda büyük balık avı yapmak var. Ama hala daha küçük balık avlayarak hasretimizi dindirmeye çalışıyoruz. Küçük balık avlayarak bitmez bu hasret. Ufak balıklar biter hasret bitmez. Eminim çoğu kişi avladığı balıklara bakıp “keşke şunları büyütmenin bir yolu olsa” diye düşünüyor. Evet, onları büyütmenin en doğru yolu büyümelerine fırsat vermektir. Bu söz üzerine bir çok kişi “ama biz öyle çok büyümeyecek türleri avlıyoruz. Örneğin Hamsi, İstavrit, Kolyoz vb gibi ufak balıklar nasıl büyüyecek ki” diye soruyorlardır. Arkadaşlar o balıklar büyük balıkların besin kaynaklarıdır. Büyük balığın yiyeceğini elinden alırsak onlarda başka diyarlara göçerler.

AKLIMDA BUYUK BALIK OLTAMDA KUCUK HASRETIM BITMEZ

Balığı Bitirmek Mi Göçe Zorlamak Mı Daha Tehlikelidir

Yanlış ve aşırı avcılık yaparak büyük balığı göçe zorlamak, balığı bitirmekten daha tehlikelidir. “Ama bu balıkların aşırı avcılığını biz yapmıyoruz ki, bu avları Gırgır ve Trol Tekneleri yapıyor” diyenleri duyar gibiyim. Evet, aşırı avcılığın sorumluluğu Gırgır ve Trol Teknelerine aittir. Ama o balıkları yine biz yemiyor muyuz? Biz yediğimiz ve talep ettiğimiz için onlar da avlamaya devam etmiyor mu? Ortada bir suç varsa, asıl suçlu her zaman azmettiricilerdir. Bu durumda azmettirici biz oluyoruz. Biz talep ettiğimiz sürece Gırgır ve Trol Tekneleri bu işi yapmaya devam eder. Talebin olmadığı yerde arz da olmaz. Sonunda hepimiz kültür balıkçılığının müşterisi olacağız. Şunu da bilelim; kültür balıkçılığı denize olan baskıyı azaltan en önemli kaynaktır. Kültür balıkçılığı sayesinde pek çok kişi balık yiyebiliyor.  Bu sayede denizdeki balık da üreme, çoğalma ve büyüme şansı buluyor. Bu açıdan bakıldığında, kültür balıkçılığı denizdeki yaşamı destekliyor.

AKLIMDA BUYUK BALIK OLTAMDA KUCUK HASRETIM BITMEZ

Denizdeki Balığı Çoğaltmanın Yolu

Gerçekten denizdeki balığı çoğaltmak istiyorsak büyük balık avı yapmalıyız. Yani balığın olgunlaşmasına izin verip olgunlaşınca avlayacağız. Olgunlaşmamış hiçbir balığın avını yapmayacağız. Yani ekonomik verimliliği göz önünde bulunduracağız. Bu yolu izlersek 3 – 5 sene içinde kıyılarımızda balığın çoğaldığını görürüz. Hatta deniz kenarına yaklaşan herkes kendi gözleriyle bunu görebilecek. Bu yüzden Profesyonel balıkçı da, amatör balıkçı da büyük balık avına yönelmelidir. Balık alacağımız zaman, büyük balığın ihtiyacımız olan kısmı kadarını alacağız. Bu şekilde balığın israf edilmesinin de önüne geçmiş olacağız. Ayrıca büyük balığın bir parçasını almak, paylaşma kültürü açısından mutluluk vericidir.

AKLIMDA BUYUK BALIK OLTAMDA KUCUK HASRETIM BITMEZ

Hatta Gırgır ve Trol Tekneleri amatör balıkçının büyük balık avı yapmasına ön ayak olabilir. Bu teknelerin teknolojik alt yapıları, personelin bilgi ve tecrübesi amatör balıkçının büyük balık avı yapmasını kolaylaştırabilir. Üstelik bu şekilde av Gırgır ve Trol Tekneleri için daha kazançlı olur. Bu yolla hem turdan, hemde balıktan para kazanabilirler. Yani tekneye gelen amatör balıkçılar bu teknelerin gönüllü tayfaları gibi çalışıp gün sonunda payına düşeni alır. Bu durum ülke kaynaklarının en akılcı ve verimli kullanımı açısından da doğru tercih olur.

Kendi Teknesiyle Büyük Balık Avlamak İsteyenler

Büyük balık avı çok fazla bilgi ve tecrübe isteyen bir iştir. Bilgi ve tecrübenin oluşması uzun zaman alır. Ayrıca çok maliyetlidir. Bir kişinin zamanı çok olsa bile bu maliyetin altından kalkması zordur. Bu yüzden bir bilenden eğitim alınması şarttır. Bu sayede zamandan ve maliyetten ciddi anlamda tasarruf sağlamış olur. Eğitim sonrasında kişiler kendi denemelerini edinirken, kendi yolunu ve yöntemini de belirleyebilir. Bu şekilde balıkçılık kültürümüz hızla gelişir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/m_PFe6m6vbc

Aklımda Büyük Balık Oltamda Küçük Hasretim Bitmez

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.