AKYA AVI TURKIYE REKORU

Akya Avı Türkiye Rekoru :

AKYA AVI TURKIYE REKORU

Bir Önceki Seneki Akya’dan Daha Büyüğünü Hedefliyoruz

İlhan ikinci gün balık avı turuna eşi Özge ile geldi. Hava sert olduğu için İlhan’a saat 16.30 da balık avı turuna çıkmayı önerdim. Saat 16.30 da Adrasan Sahilinde buluştuk. Balık avı yüzey takımlarını denize bırakıp “rastgele” diyerek başladık.

AKYA AVI TURKIYE REKORU

Adrasan Koyunun dışında tur atarak yemlik Palamut aradık. Yemlik balık oltamıza Hacivat Burnunu geçtikten sonra geldi. Yemlik Palamut’u görünce hepimizin yüzü güldü. Kendimi tutamayıp “Akya’nın anahtarı geldi” dedim.

Sulu Adaya yanaştığımızda Özge’nin oltasının kaloması boşalmaya başladı. 5 – 10 dakikalık mücadeleden sonra balık teknenin yanına geldi. İlhan uzanarak Yazılı Orkinosu tekneye aldı.

AKYA AVI TURKIYE REKORU

Yemimizin Başına Gelmedik Kalmadı

Sulu Adada birkaç tur attık. Sonra fazla oyalanmadan Akya avına geçmeye karar verdik. Hemen Akya oltasını hazırladık. Oltayı denize bırakarak İlhan’a uzattım. Sulu Adanın boğaz tarafından top taşa doğru ilerledik. Top taşın önünden geçerken olta taşa takıldı.

Tek yemimizle hazırladığımız oltamız taştaydı. Hemen geniş bir açıyla geri dönerek oltanın üzerine gittik. Bunu yaparken İlhan’dan oltayı devamlı sarmasını istedim. Bu tür bir kurtarma çabasında oltanın devamlı gergin olması gerekir.

Olta gergin olunca kurşunların ve ip misinanın taşa geçme ihtimali azalır. Oltanın üzerine geldiğimizde, ilhan’dan oltanın ipini tekrar istedim. İlk asıldığımda olta kolayca takıldığı yerden kurtuldu. Oltayı çekip yemi kontrol ettik. Yemde hiç bozulma olmamıştı. Bu durum bizim ne kadar kısmetli olduğumuzu gösteriyordu.

AKYA AVI TURKIYE REKORU

Kalomanın Boşalma Şiddetinden Gelen Balığın Büyük Olduğu Belli

Akya oltasını tekrar denize bıraktık. Boğaz kısmına doğru olta çekmeye başladık. Boğazdan top taşa doğru dönüşe geçtim. Dönerken oltayı biraz dibe indirdik. Hemen akabinde hızı arttırarak oltada cazibe yaratmaya çalıştık. Oltayı tekrar yükseltirken İlhan oltada hareket olduğunu söyledi. Tekrar hızı arttırdım. Tam bu esnada olta şiddetle gerildi. Şiddetle akmaya başladı. Oltayı kontrol ettiğimde Akya’nın yakalanmış olduğunu anladım.

Akya oltanın kalomasını boşaltmaya devam ediyordu. Hemen tekneyi taşlık bölgeden uzaklaştırmaya başladım. İlhan oltayı devamlı olarak sarmaya çalışıyordu. Ben de tekneyi Adrasan yönünde uzaklaştırmaya çalıştım.

Bir süre sonra oltayı İlhan’dan istedim. Amacım; tekne Sulu Adanın taşlık kısmından uzaklaşırken, Akya’yı dipten olabildiğince yükseltmekti. Tekne rölantide yol alırken nedense büyük balıklar bu gidişe razı olur. Pek fazla mücadele etmeden teknenin hızına ayak uydururlar.

Büyük balık oltaya yakalandığı ilk 10 dakikada tekneyle sürükleyerek yormak mümkündür.

AKYA AVI TURKIYE REKORU

Akya Avı Türkiye Rekoru

Sulu Adadan 1,5 km uzaklaştırdık. Sonra motoru durdurduk. İlhan’ın Akya ile mücadelesini seyre koyulduk. İlhan çektikçe Akya daha fazla asılıyordu. Tekneyi durdurunca Akya canlandı. İlhan yorulunca bir süre ben çektim.

Sırayla bir süre beraber çekmemize rağmen Akya basmaya devam ediyordu. Önce kalomayı biraz sıktık. Sonra elimle ipi yukarı doğru çekerken ilhan ipi makineye sardı. Balık basınca ipi bırakıp kalomadan yol almasına izin verdik. Bu şekilde Akya’yı epeyce yorduk. Teknenin altına kadar yükselttik.

Takımları görünce ipi çekmeyi bıraktım. İlhan çıkrık makineyle Akya’yı yukarı çekti. Video çekmek için fotoğraf makinesini elime aldım. Fotoğraf makinesini açıp video moduna getirdim. Bu esnada Akya oltayı tekrar derinlere indirmiş. Fotoğraf makinesini bırakıp Akya’yı tekrar yukarı çekmek için ipin başına geçtim.

Akya’yı tekrar teknenin altına getirdiğimizde video çekmeye başladım. İlhan kalomayı gevşeterek çıkrık makineli oltayı arkaya koydu. Takımı elle çekmeye başladı. İyice yorulan Akya döne döne teknenin altından yukarı doğru geliyordu.

Akya büyük gibi gözüküyordu. Teknenin altında ilk gördüğümde 20 kg civarı bir balık olarak algıladık. Ama balık suyun yüzünde gözükünce durumun vahameti ortaya çıktı. Bu Akya çok büyüktü. Muhtemelen, 30 – 40 kg arası bir balıktı. Ben içimden “34 – 35 kg” gibi bir tahminde bulunuyordum.

AKYA AVI TÜRKİYE REKORU

Büyük Balık Bekliyorduk Ama Bu kadarını Değil

Akya teknenin yanına gelir gelince solungaçlardan tutarak hemen yukarı aldım. Tekneye aldığımda son çırpınışla elinden kurtuldu. Teknenin içine düştü. Özge çığlık atarak teknede kaçak yer arıyordu. İlhan’la ikimiz tamamen Akya’nın endamına vurulmuştuk. Gözümüzü ondan ayıramıyorduk. Akya, eni 1,45 m olan tekneye sığmıyordu. Boyu 160 cm civarı vardı. Şimdiye kadar oltamıza takılan Akya’ların en büyüğünü avlamıştık. Akya REKORUmuzu kırmıştık.

Akya Avı Türkiye Rekoru

Oltaları toplayıp hızla Adrasan Sahilinin yolunu tutuk. Adrasan Sahiline Akya’yı indirdik. Kısa sürede sahilde büyük bir meraklı kitlesi oluştu. Balığın kaç kilo olduğu tartışmasına başladılar. 30 – 50 kg arası rakamlar telaffuz ediliyordu. Akya’yı, 15 Hp Mercury motorumuzu taşıdığımız dört tekerlekli arabaya koyduk.

Manavın terazisinde balığı tarttık. Kilosunun 36.8 den, 37 kg olduğunu resmen öğrendik. 37 kg bu Akya bizim rekorumuzdu.

37 kg Akya’yı taşırken yol boyunca her yerde insan kalabalıkları oluşuyordu. Kimisi fotoğraf çektirmek istiyor. Genel kitle ise balığın ismini ve kilosunu öğrenmek istiyordu. Bir kısmı da bu balığı neyle avladığımızı soruyordu. Yol boyunca Adrasan’ın reklamını yapmış olduk.

Yeni AKYA REKORUMUZUN 37 Kg olduğu herkese duyururuz.

Akya Avı Türkiye Rekoru

CIFTLERIN BIRBIRINE DESTEGI BUYUK BALIK AVINI OLAGAN KILAR

Çiftlerin Akya Avı Videosu: https://youtu.be/ZmtKROf3gUg

Akya Avı Türkiye Rekoru

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.