AKYA AVINDA TURKIYE REKORUNU KIRDIK

Akya Avında Türkiye Rekorunu Kırdık :

Akya Avı Türkiye Rekoru Videosu- 

AKYA AVINDA TURKIYE REKORUNU KIRDIK

Bazı Kişiler Balık Avında Çok Kısmetlidir

İlhan ve Özge Toprak çifti Akya turunda hep kısmetli olmuşlardır. Bunu Akya avı rekorunu kırarak da göstermiş oldular.

AKYA AVINDA TURKIYE REKORUNU KIRDIK

İlhan ve Özge çifti o gün geçen seneki 15 Kg olan kendi Akya rekorunu kırmak amacıyla balık avı turuna çıktılar.

AKYA AVINDA TURKIYE REKORUNU KIRDIK

Hava Balık Avı İçin Çok Sert

Güneyden sert bir rüzgar esiyordu. Sulu Adaya kadar pek bir Palamut avlayamadan girmiştik. Tam Sulu Adaya girerken, Palamutlar oltalarımıza takılmaya başladı. Oltalara takılan Palamutlar 2 – 2,5 Kg olduğu için Akya avında pek yem olacak durumları yoktu. Akya avı için 300 – 500 gr arası ufak yemlik Palamutlara ihtiyaç vardı. Neyse ki, Sulu Adada bir tane yemlik palamut aldık. Akya avı turuna 16.30 gibi çıktığımızdan, zaman ilerlemiş akşam olmak üzereydi. Bu yüzdem bir ikinci yemlik Palamut’a bakmadan elimizdeki tek yemlik Palamutla, Akya avı yapmaya karar verdik.

AKYA AVINDA TURKIYE REKORUNU KIRDIK

Bir Tane Yemin Başına Gelmedik Kalmadı

Akya oltasını hazırlayıp, Akya avı için dolaşmaya başladık. Akya oltası bir ara ağırlaştı. Ufak ufak çekiştirmeler oldu. Oltayı çektiğimizde Akya oltasına Lambuka takılmıştı. Lambuka avı bu aşamada hiç aklımıza gelmeyen bir olasılıktı.

Lambuka yeme pek zarar verememişti. Akya oltasını tekrar mavi derinliklere bıraktık. Bir süre sonra olta tekrar gerildi. Bu sefer oltayı taşa takmıştık. Oltayı taştan kurtardığımızda, yemlik Palamut hala sağlam durumdaydı. Bu kadar olandan sonra tek yemimiz hala sağlam kalıyorsa sırada Akya avı var demekti.

Tekrar oltayı derinlere saldık. Aradan on dakika geçmeden kaloma hızla akmaya başladı. Oltayı kontrol ettiğimde çok güzel bir Akya avladığımızı anladım. İlhan mücadele kemerini takarken, tekneyi taşlık alandan uzaklaştırmaya başladım. Bir yandan da oltayı dipten kaldırabildiğim kadar kaldırmaya çabalıyordum. Bu esnada Akya’yı dipten oldukça yukarı kaldırdım.

Balığı Taşlık Bölgeden Uzaklaştırmamız Lazım

İlhan hazır olduğunda oltayı ona verdim. İlhan mücadele başladığında balık şoktan çıkmıştı. Şiddetle basmaya başladı. Durdurulacak gibi değildi. Bunun üzerine tekrar tekneye yol verdik. Akya’yı peşimizden sürüklemeye başladık. Akya, sürüklenmeye başlayınca, şiddetle sürdürdüğü mücadeleden vazgeçti. Bizim gittiğimiz yönde gelmeye razı oldu. Ama gücünü ve mücadele isteğini kaybetmemişti.

Bunun üzerine ipe elle müdahale ederek asıldığında bırakarak yormaya başladık. Artık Akya gelmeye başlamıştı. Teknenin altında parıldayarak dönüyordu. İlhan, kurşundan sonraki takımı elle çekerken, Akya’nın büyüklüğü ortaya çıktı. Bu çok büyük bir Akya olmalıydı. Sanki “Akya avı rekorunu” kırmak üzereydik. Akya teknenin yanına geldiğinde 30 Kg üzeri olduğunu gördük. Oysa biz hep 20 Kg bir Akya hayal ediyorduk. Balığı tekneye aldığımızda Akya avı rekorunu kırdığımızı anladık. İlhan ve Özge çifti ile Adrasanbalık.com olarak Akya rekorunu kırmıştık. Bu şekilde yeni Akya avı Türkiye rekoru 37 Kg. olarak ilan edildi.

Akya Avında Türkiye Rekorunu Kırdık

BUGUN BUYUK BALIK AVINA DOYDUGUMUZ GUN OLDU

Büyük Balık Avına Doyduğumuz Günün Videosu: https://youtu.be/r3o77-PwLiY

Akya Avında Türkiye Rekorunu Kırdık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA AVINDA TURKIYE REKORUNU KIRDIK için 2 cevap

 1. Murat Çimenli der ki:

  2 sene önce Kekova’da 44 Kilo tuttu bir balıkçı.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Keşke o balıkçı o avın video ve resimlerini yayınlasa, bizde zevkle izleyip o avı takdir etsek.

   Dikkat edilmesi gereken bir hususu belirtmek isterim. Yapılan avların aynı kategoride olması için aynı yöntemlerle avlanmış olması gerekir. Örneğin biz olta ile avlıyoruz ve sonuna kadar balıkla mücadele ediyoruz. Bizim rekordan üstün olması için bizim yaptığımız gibi sonuna kadar mücadele edilip, emek harcanması lazım. Yoksa parakete ve bırakma takımlarla yapılan avları bu rekor kapsamında değerlendirmek doğru değil. Kendi kategorisinde rekor saymak tabii ki mümkün.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.