AKYA AVIMIZIN MUCADELE GUCUNE CIFT DEVIRLI CIKRIK MAKINE DAYANAMADI

Akya Avımızın Mücadele Gücüne Çift Devirli Çıkrık Makine Dayanamadı :

Adrasan’da öğleden sonra saat 15.30 hava çok güzeldi. insanlar Adrasan denizinin tadını çıkarıyorlardı. Balık avı turu için sahilden açılıyorduk. Mustafa Örten sahilde bize el sallıyordu. Suat ile göz göze geldik. İkimizde “hadi Mustafa beyi de alalım” dedik. Mustafa Örten de teknedeki yerini aldı. Hemen oltalar hazırlandı. Deniz o gün bize çok cömert davrandı. Adrasan Koyundan çıkmadan Palamut vermeye başlamıştı.

AKYA AVIMIZIN MUCADELE GUCUNE CIFT DEVIRLI CIKRIK MAKINE DAYANAMADI

Hacivat Burnuna geldiğimizde Mustafa Örten, “burada Akya için olta atalım” önerisinde bulundu. Hemen Akya oltalarını hazırladık. Birazdan Hacivat Burnunda dolaşmaya başlamıştık. İlk geçişi Hacivat Burnuna yakındı. Orada sonuç alamazsak açıktaki yükseltiye bakacaktık.

AKYA AVIMIZIN MUCADELE GUCUNE CIFT DEVIRLI CIKRIK MAKINE DAYANAMADI

Hacivat Burnunu yakından geçtikten sonra, dışa doğru dönüşe geçmiştik. Mustafa Örten’in çıkrık makinenin kaloması hızla boşalmaya başladı. Akya çok sıkı basıyordu. Mücadele başlamıştı. Mustafa Örten biraz sıkı kalomayla Akya’yı yükseltmeye başlamıştı. Akya’nın rahat geliyordu. Suat’ın da Akya avından keyif alması için oltayı Suat’a verdi.

Büyük Balık İçin Alınan Çıkrık Makine Bozulur Mu

Suat bir iki sarmaya çalıştı. Ama Akya çok zorluyordu. Bir iki asıldı. Sonra makinenin dönmediğini fark etti. Olta sarmıyordu. Mustafa Örten oltayı alıp bir de kendi denedi. Olta bozulmuştu. Nasıl olduysa tam Suat’a oltayı verdiği aşamada Omoto GTR T30L-II çıkrık makine bozuldu. Üstelik bu çıkrıkları daha büyük balıklar için almıştık. Bu modelin böyle sorun çıkarması çok üzücüydü.

AKYA AVIMIZIN MUCADELE GUCUNE CIFT DEVIRLI CIKRIK MAKINE DAYANAMADI

Bu aşamadan sonra, Mustafa Örten balığı elle çekmeye başladı. Suat’ta yandan oltayı sararak ipi topluyordu. Usta balıkçılar için oltayı elle çekmek, makine ile çekmekten daha kolaydır. Balığı daha iyi hissedebildiği gibi, gerektiğinde elle de kaloma verebilir. Mustafa Örten’de bunu yapıyordu. Eğer büyük balık avına yeni başlıyorsanız, mutlaka iyi bir çıkrık makineli olta kullanın. Çıkrık makineli olta kaloma vermeye ve oltayı düzenli toplamaya alışık olmadığınız için sizi çok büyük sorunlardan kurtarır.

AKYA AVIMIZIN MUCADELE GUCUNE CIFT DEVIRLI CIKRIK MAKINE DAYANAMADI

Mustafa Örten elle çekerken kurşunlar göründü. Hepimiz rahatlamıştık. Akya avında kurşunlardan sonra av genellikle kolaylaşır. Akya iyice yorulduğu için mücadele edecek gücü kalmaz.

Akya Bizi Gafil Avladı

Artık, Akya gözükmek üzereydi. “Tamam. Akya’yı birazdan görürüz” derken, Akya aniden henüz oltaya takılmış gibi basmaya başladı. Hızla oltayı aşağıya doğru çekiyordu. Mustafa Örten, kurşunları başka tarafa, misinayı başka tarafa topladığı için oltayı kolayca salabiliyordu.

Balık bizi gafil avlamıştı. Hiç böyle mukavemet beklemiyorduk. Normalde, oltayı dışta tutmak gerekiyordu. Ama, Akya’nın bitkin olacağını düşünerek çok önemsememiştik. Akya’dan hiç beklemediğimiz bir güçte çekiş gelince, oltayı hemen dışa çıkardık. Ben, ikinci Akya’nın oltaya asılmış olabileceği olasılığı üzerinde yoğunlaşmıştım.

Oltayı tekrar yukarı almaya başlamadan önce, Mustafa Örten çantasından eldivenleri alarak giydi. Bunu, balığı elle çekmeye başladığı ilk anda yapması gerekirdi. Bu ihmal, Mustafa Örten’in elinin kesilmesine, pantolonunun yırtılmasına sebep oldu. Akya oltaya iyi geçmemiş olsa, mutlaka kurtulurdu. Bu durumda bir de balıktan olurduk.

AKYA AVIMIZIN MUCADELE GUCUNE CIFT DEVIRLI CIKRIK MAKINE DAYANAMADI

Eldiven Giymek Zorunlu Oldu

Mustafa Örten bir eline eldiven giymiş olarak daha güvenle, tekrar oltayı yukarı doğru çekmeye başladı. Akya, hala direnmeye devam ediyordu. Ya balık yandan geçmişti. Yada ikinci Akya gelmişti.

Yoksa bu kadar uğraşmadan sonra bu denli güçlü basamazdı. Onca mücadeleden sonra, nihayet teknenin altında gözükmüştü. Suyun yüzüne çıktığında, kancaların yandan takılmış olduğunu gördük. Bu mücadelenin nedeni, kancanın yandan geçmesiydi. Bu sayede balık istediği zaman rahatça dönerek, bütün gücüyle dalışa geçebiliyordu. Suyun yüzüne gelmesine rağmen, suyun yüzünde de mücadeleye devam etti. Kolayca teslim olmamaya çalışıyordu. Bu Akya çok dişli çıkmıştı. Böyle sıkı mücadele, tam bize göreydi. Çok keyifli, uğraşmalı, güzel bir av olmuştu.

Şunu da kişisel not olarak yazayım

Bu av benim kişisel avım olsaydı. Bu balığı hiç tereddüt etmeden geri salardım. Bu kadar yaşama isteği duyan balıkları tekneye almam.

Akya Avımızın Mücadele Gücüne Çift Devirli Çıkrık Makine Dayanamadı

AKYA AVIMIZIN MUCADELE GUCUNE CIFT DEVIRLI CIKRIK MAKINE DAYANAMADI

BALIK AVI TEKNIKLERI

Akya Oltası Hazırlık Videosuhttps://youtu.be/JY2C70iOkrY

Akya Avımızın Mücadele Gücüne Çift Devirli Çıkrık Makine Dayanamadı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.