AKYA AVINDA JIGGING YONTEMI

Akya Avında Jigging Yöntemi :

AKYA AVINDA JIGGING YONTEMI

Nazım Akbilek Akya Avı

Nazım son birkaç balık avı turuna özellikle Akya avlamak için geliyordu. Bazen benin balık avı tur yoğunluğumdan beraber çıkamıyorduk. Nedense, Nazım’la beraber çıkamadığımız turlarda hep büyük Akya avlanıyordu. Bu sefer havaların iyi olmasını fırsat bilip Nazım’ı aradım. Müsaitse Akya avı turuna gelmesini istedim. Nazım hemen arabaya atlayıp Adrasan’ın yolunu tutu.

AKYA AVINDA JIGGING YONTEMI

Sabah saat 07.30 da buluşup tekneye bindik. Saat 09.30’a kadar, Palamut için yüzey sırtısı çektik. Birkaç Palamut avladık. Saat 10.00 gibi Palamutları, yemli dip oltasına takıp yemli dip sırtısına başladık. Öğlene kadar Palamut ile yemli dip sırtısı yaptık. Oltamıza bu süre zarfında, sadece Balon Balıkları musallat oldu. Öğlen 12.30 da mola verdik. Bir şeyler yiyip dinlendik. Yemli dip sırtısı mı, jigging mi? Yapmamız gerektiğine karar vermeye çalışıyorduk.

AKYA AVINDA JIGGING YONTEMI

Saat 14.30 da Pırasalı Ada’nın açığında jigging yapmaya karar verip, mola verdiğimiz yerden Pırasalı Adanın açığına doğru hareket ettik. Av meramıza geldiğimizde, jiglerimizi hazırlayıp denize bıraktık. Saat 15.30 kadar jig deneyip olmazsa, yemli dip sırtısı çekerek dönüşe geçmeye karar verdik. Saat 15.00 gibi Nazım’ın kaloma hızla boşalmaya başladı. Kalomanın akış şiddetine bakılacak olursa, bu Akya olmalıydı. Geçen sürede mücadelenin şiddeti azalmayınca, Akya olduğundan iyice emin olduk. Nazım, ilk büyük Akya avının heyecanı ile oltayı çekmeye çalışıyordu. Akya oldukça mücadeleci çıkmıştı. Jigging makinesinin kaloma sesi ikimizi de mest ediyordu. 20 – 25 dakikalık bir uğraştan sonra nihayet, Akya, teknenin altında parıldayarak dönmeye başlamıştı. Akya teknenin yanına yanaştığında; bir yandan video çekerken, bir yandan da Akya’yı tekneye almaya çalışıyordum. Akya’yı tekneye aldığımda Nazım’ın sevincine diyecek yoktu. Bu Akya onun için rekor olmuştu. Üstelik, Nazım’ın jigging avına olan inancını da pekiştirmişti.

AKYA AVINDA JIGGING YONTEMI

Jig ile Akya avlayınca, yemli dip sırtısı yapmaktan vazgeçip jigging avına devam ettik. Daha jig’leri yeni denize indirmiştik ki, benim takıma bir büyük balık vurdu. Çekmeye başladıktan hemen sonra oltadan ayrıldı. Az sonra, Nazım’ın oltaya da bir büyük balık vurdu. O da çekerken kurtuldu. Bizde, oltaları toplayıp dönüşe geçtik.

AKYA AVINDA JIGGING YONTEMI

Oldukça keyifli ve bereketli bir balık avı turu olmuştu. Her türlü av yöntemini deneme şansımız olduğu gibi, Akya’yı da avlamak kısmet olmuştu.

Adrasan’ın bereketli denizinde, bir Akya avı daha bitmişti…

JIGGING

Jigging yöntemiyle Akya avına örnek bir link: https://dai.ly/xoj8ei

Akya Avında Jigging Yöntemi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.