AKYA OLTASIYLA LAGOS AVI

Akya Oltasıyla Lagos Avı :

Cüneyt ile 2009 senesinde çıktığımız balık avında Adrasan Sulu Adada iki tane trofe Akya avı yapmıştık. Bu sefer ailesiyle bayram tatili için geldiği Adrasan Pırasalı Adada 6 Kg Lagos avı (Kuma Gridası) yaptık.

AKYA OLTASIYLA LAGOS AVI

Cüneyt ailesi ile günlük tura çıkmıştı. Bu sebeple öğleden sonra saat 16.30 da Çoban Limanında buluşup balık avına çıkacaktık. Ben saat 15.30 da Adrasan Sahilinden ayrılıp yemlik Palamut için olta çekerek Pırasalı Ada istikametine doğru ilerlemeye başladım. Akseki Koyunda oltama bir Lambuka takıldı. Amacım Lambuka avı olmadığı için Lambuka’yı geri salıp yemlik Palamut için olta çekmeye devam ettim. Ama yemlik Palamut bir türlü gelmiyordu.

Suat Yiğitten Yem Balığı Desteği

Pırasalı Adanın boğazından geçerken Suat ve Namık ile karşılaştık. Akya avı için yemli dip sırtısı çekiyorlardı. Yanlarından geçerken selamlaştık. Benim yemlik Palamut için olta çektiğimi görünce telefon edip “yemlik Palamut’un yoksa bizde çok istersen verelim” dediler. Kendi aramızda bu tür yem takviyesini çok yaptığımız için hiç tereddüt etmeden kabul ettim. Akya avında en önemli olay yemlik Palamut avıdır. Eğer yemlik Palamut avı yaparak birinci aşamayı geçemezseniz ikinci aşama olan Akya avına başlayamazsınız.

AKYA OLTASIYLA LAGOS AVI

Yemli Dip Sırtısıyla Derin Suda Lagos Avı

Çoban Limanından Cüneyt’i aldıktan sonra yarım saat kadar daha yemlik Palamut avı için dolaştıktan sonra 18.30 gibi Akya oltasının hazırlığına başladık. Akya oltaları hazır olunca sırayla denize bırakıp Pırasalı Adanın açık kısmını çekerek boğaz kısmına yöneldik. Genellikle boğaz kısmını çekip Adrasan istikametine yöneldiğimiz esnada Akya oltalarımıza asılır. Yine öyle oldu.

Tam boğazı geçip Adrasan istikametine yönelmiştik ki, kaloma hızla boşaltmaya başladı. Oltayı taşlardan uzaklaştırmak ve balığı yormak için açık suya almaya başladık. Bu arada balık hızla basmaya ve kalomayı boşaltmaya devam ediyordu. Cüneyt yirmi dakika kadar mücadele ettikten sonra yorulunca oltayı ben aldım. Cüneyt bir süre dinlendikten sonra tekrar oltayı verdim. Balık teknenin altında gözükmeye başlamıştı. Yalnız gelen Akya değildi. Gelen Lagos – Kum Gridasıydı. Kocaman Kum Gridası dönerek teknenin altına gelince uzanıp tekneye aldık. Sevinç ve şaşkınlık içindeydik.

Lagos yemli dip sırtısına nadiren takılan bir balıktır. Bu sebeple çok değerli bir av olmuştu. Ayrıca, Lagoslar bu kadar güçlü takımlar karşısında çok fazla mücadele edemeyen balıklar olmasına karşılık nasıl olmuştu da bizi 30 – 40 dakika uğraştırabilmişti. Benim tahminim oltada Kum Gridasının yanında 10 Kg civarı bir Akya da vardı. Muhtemelen Akya takımı çekmek için kamışı tekneye koyarken verilen boşluktan istifa ederek kaçmıştı. İki balığı birden çekebilseydik çok daha keyifli av olurdu. Ama her ne olursa olsun bu Lagos balık avı tarihimizde gerekli yeri aldı. Gelecek avlarda yeri geldikçe örnek av olarak anlatılacak hikayelerden biri oldu.

Akya Oltasıyla Lagos Avı

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/MwtF7xyhG4c

Akya Oltasıyla Lagos Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.