ANTALYA BALIK AVI

Antalya Balık Avı :

ANTALYA BALIK AVI

Antalya Körfezi Türkiye balıkçılığı ve balık avı turizmi için çok önemli bir meradır. Antalya Körfezi su sıcaklığı yıl boyunca 15 – 32 derece arasında ısı değişimlerine tabi olan nispeten sıcak bir denizdir. Buharlaşmanın fazla olması sebebi ile deniz suyunun tuzluluk oranı fazladır. Bütün bu özellikleri ile Akdeniz Körfezi balık çeşitliliği diğer denizlerimize oranla oldukça fazladır. Ayrıca Kızıl denizden her sene ısınan hava ve deniz suyu ısısı ve azalan büyük balıklardan boşalan koridorlardan çeşitli balıklar gelmektedir.

ANTALYA BALIK AVI

Balık Boyları Arasında Hiyerarşik Yapının Önemi

Balıkların göç sebepleri için en az bilinen faktörlerden biri, büyük balıkların yanlış ve aşırı avlanma sebebiyle azalmasıyla oluşan koridorlardan ufak balıkların göç etme şansını elde edebilmesidir. Büyük balıklar ufak balıklar için bir bariyer görevi görür. Eğer balık miktarımızı arttırmak istiyorsak öncelikle ufak balığın çoğalmasını sağlamalıyız. Bu şekilde büyük balıklar beslenmek amacıyla ufak balıkların önünde bariyer gibi dikilecektir.

Bu aşamada ufak balık avından tamamen vazgeçmek gerekir. Başlangıçta kontrollü büyük balık avı yapılmalıdır. Bu şekilde büyük balık miktarındaki artışa bağlı olarak daha büyük balıkların avına yönelme doğal bir sonuç olacaktır. Böylece önde oluşan hiyerarşik balık piramidinin dengesini koruyarak daha büyük ekonomik değere sahip trofe balık avcılığı yapılmalıdır. Bu daha çok insanın daha ucuz balık yemesini sağladığı gibi, balığın çoğalmasının da mümkün olacaktır.

ANTALYA BALIK AVI

Balık miktarını çoğaltarak turizmi geliştirmenin en önemli sebeplerden biri denizin temiz olmasıdır. Deniz temizliği en hassas olunması gereken konudur. Bence mevcut yapı içinde bu görev birinci öncelikle Limanlara ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarına düşmektedir.

Deniz temizliği için en güzel çözüm

Bütün limanlarda teknelerden sintine bir bedel karşılığında alınmalıdır. Bu denizleri başka yollarla temizlemek için uğraşmaktan çok daha ekonomik ve özendirici bir çözümdür. Limanda bedel karşılığı alınan sintineler, yine liman bünyesinde veya yakın limanlar arasında kurulacak tesislerde işlenip, kimyasallarına ayrıştırılabilir. Bu şekilde bir geri dönüşüm sektör oluşturup istihdama katkı sağlanırken, limanların işlevselliği artırılır. En önemlisi denizlerin temiz kalması sağlanıp, temiz denizden daha fazla faydalanılmasının önü açılmış olur. Bu çocuklarımıza daha temiz ve verimli kaynaklar bırakmanın en ekonomik yoludur.

ANTALYA BALIK AVI

Denizleri temiz tutulmaya çalışılırken, hiç bir teknenin limanlara boş sintine ile girmesine ve dolu sintine ile çıkmasına izin verilmemesi gerekir. Ayrıca sintine takibi uydulardan destek alınarak sürdürülmelidir. Caydırıcılık için Sahil Güvenliğin yetersiz kaldığı durumlarda Deniz Kuvvetlerinden ve Hava Kuvvetlerinden de destek alınabilmelidir. Bu konudaki kararlılığımızı bütün dünyaya göstermemiz gerekir. Bu kararlılığımız, çevre ülkelerinde benzer tedbirlerle denizlerini temiz tutmalarını sağlayacaktır.

ANTALYA BALIK AVI

Balık Avı Turizmi

Temiz denizde balıkların çoğalıp büyümesi ve en güzel şartlarda turizm faaliyetlerinin sürdürülmesini mümkün kılıp, turizmden elde edilen gelirleri arttıracaktır. Artan gelire bağlı olarak balık avı turizmi yaygınlaşıp, bu sektörün yarattığı gelir artacaktır. Bu şekilde gelişimini sürdüren sektör, VIP tekneler ile VIP müşteriye hizmet verebilecek kapasiteye ulaşacaktır. Bu müşteri kitlesine hizmet verilmeye başlanması, turistik tesislerin kalitesini yükseltilip turizm gün sayısı ve kişi başına düşen turizm gelirlerinin de arttırılmasını sağlayacaktır. Turizmdeki bu gelir artışı ülke ekonomisinin lokomotifi olup, alternatif iş kollarının devreye girmesi şeklinde büyük bir reaksiyonu devreye sokacaktır.

ANTALYA BALIK AVI

Büyük balık miktarının artmasıyla, profesyonel balıkçılık sektörü açık sularda 30 – 200 Kg arası balık avları yaparak faaliyetini sürdürüp, çok uğraşmadan kendileri ve ülke için daha kazançlı avcılık yapabilecektir. Bu şekilde profesyonel balıkçılığın daha saygın ve kazançlı bir iş olması sağlanmış olacaktır. Balık avı stresli bir iş olmaktan çıkıp kazançlı ve herkesin eşit olarak fayda sağlayabileceği bir faaliyet haline gelebilecektir. Herkesin kazandığı ortamlar keyifli, mutlu ve huzurlu ortamlar olduğundan, bu tür ortamlarda her türlü olumlu kültürel yapının oluşması mümkün olabilmektedir.

ANTALYA BALIK AVI
ANTALYA BALIK AVI

Antalya Balık Avı

ANTALYA BALIK AVI

Antalya Balık Avı

Sinarit Avı Videosu: https://youtu.be/oZlb1MwdQac

Antalya Balık Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ANTALYA BALIK AVI için 2 cevap

 1. Selman Baybal der ki:

  Hepsi bir harika. Eğer öğretmek için bir çırak arıyorsanız ben hazırım. Teknemde var. Ama bilmeyince olmuyor. Doğru arkadaş. Doğru yer ve malzeme. İngilizce öğretmeni

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu talep beni çok sevindirdi. Denize aşık insanların duygu ve düşüncelerini paylaşması çok güzel. Eğer bir gün bir yardımcıya ihtiyaç duyarsam mutlaka temasa geçerim. Ama sisin yaptığınız iş de dünyanın en saygın iş.

   Balık avı için şunu söylemek isterim. Balık avı tam olarak kısmet işidir. Kısmetiniz varsa, balık oltaya takılmışsa ustalık ortaya konulabilir. Yoksa balık oltaya gelmedikçe ustalıktan söz edilemez. Akıl sahibi olan bizlerin yapması gereken, alık gelmiyorsa deneme yapmaktır. Ama aklımıza ne gelirse onu denememiz gerekir. Denemeler insanın ufkunu açar ve ortama uygun avlanma yöntemlerinin bulunmasını sağlar. Gelişim bu şekilde olur.

   Adrasanbalık olarak balık avı turlarında öğrendiğimiz her şeyi sitemizde paylaşırız. Site dikkatli incelenirse, bizim şimdiye kadar öğrendiğimiz ve yazmaya fırsatı bulduğumuz her şeyi bulmak mümkündür.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.