TROFE AKYA AVI

Trofe Akya Avı

Bu sene havaların devamlı çok sert geçmesi, yemlik Palamut avında yaşadığımız güçlükler sonucu ilk Akya avını yapmak ağustos ayına kaldı. Bugünlerde yemlik Palamut avında hızlı bir artış olmaya başladı. Ama havalardaki sertlik devam ediyor. Umarım havalar biraz sakinleşir ve yemlik Palamut artışı devam ederse, geçmiş senelerdeki trofe avları yapabiliriz.

TROFE AKYA AVI

Bugün sabah erkenden denize açıldık. Adrasan Koyu içinde yemlik Palamut’un her zaman olduğunu bildiğim için ısrarla koyda Palamut avı yapmaya çalıştık. Nedense kısmetimiz bir türlü yaver gitmedi ve yemlik Palamut avı yapamadık. Koy içinde avdan umudu kesince, “tebdili mekanda ferahlık vardır” sözüne uyarak Pırasalı Ada istikametine doğru gitmeye karar verdik.

Büyük Balıkla Karşılaşma

Pırasalı Ada yolunda ve çevresinde de Palamut avı yapamayınca Çoban Limanına yöneldik. Çoban limanında balık hareketleri gözleniyordu. Bir kaç tekne de Lambuka‘nın göç dönemi olduğu için orada sırtı çekerek av yapmaya çalışıyordu. Çoban Limanın önünden geçip Sazak Koyuna doğru ilerleyip geri döndüğümde kaloma hızla boşalmaya başladı.

Çapariye Balıklar Doldu

Ben ortadan ucunda 7 cm rapala olan Palamut çaparisi atmıştım. Muhtemelen birden fazla balık takılmış olmalıydı ki, kaloma hızla boşalıyordu. Tekneyi durdurmadan devam ettim. Belki diğer oltalara da balık takılma ihtimali olabilirdi. Hareket olmayınca tekneyi durdurup oltayı çekmeye başladım. Balıklar teknenin yanında gözüktüğünde üç tane Palamut’un oltada olduğunu gördük. Palamutları tekneye aldıktan sonra doğru Gemliyik Koyunun yolunu tuttum.

TROFE AKYA AVI

Gemliyik Koyunun açığında Akya oltasını hazırlayıp, oltayı orada denize saldık. Yavaş yolla Akseki Koyuna doğru yol almaya başladık. Daha oltaları çekmeye başlayalı beş dakika olmamıştı. Oltaya bir şeyler vurmaya başladı. Oltayı çekip baktığımızda oltaya İri bir Lambuka’nın takıldığını gördük. Hedef balık Lambuka olmadığı için Lambuka’yı denize geri salıp yolumuza devam ettik.

Lambukalar Peşimizi Bırakmıyor

Yol üzerinde bir kaç yerde daha oltamıza Lambukalar musallat oldu. Lambuka’larla çok ilgilenmeyip yolumuza devam ettik. Balon Balıklarının oltamıza dokunmadığı için çok memnun bir şekilde Akseki Koyunu da çekip Ayı Deresine doğru ilerlerken kaloma hızla boşalmaya başladı. Gelen balığın Akya olduğu çok açık bir şekilde belliydi.

Hemen teknenin burnunu Adrasan Fenerine doğru çevirip yavaş yolla ilerlemeye devam ettik. 10 -15 dakika kadar hiç durmadan Akya’yı taşlardan uzaklaştırıp yorduk. 15 dakika sonra motoru durdurduğumda, mücadele 10 dakika kadar daha devam etti. Sonra Akya teknenin altında dönmeye başladı. Akya’nın teknenin altında dönüşünü seyrederek teknenin yanına yaklaştırıp tekneye aldık. Artık teknede 2013 senesinin ilk trofe Akya’sı yatıyordu. Kısmet bundan sonrasına…

Trofe Akya Avı

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/QceS2vbgjrI

Trofe Balık Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

TROFE AKYA AVI için 6 cevap

 1. Serdar Sezgin der ki:

  1 Eylül günü iple çekiyoruz desek yeridir. Sürekli Bodrum / Guvercinliğe giden bizler, Adrasan konusunda kesinlikle çok heyecanlıyız. Yaptığınız avlar ve verilen emek çok fazla… İnsanı gerçekten heyecanlandırıyor. Çünkü daha önce hiç böylesine profesyonel ekipmanlar ile büyük boyutlarda bu tür balıklar hedefleyerek bir av yapma fırsatımız olmamıştı.

  Eklemek istediğim bir şey var. Memlekette ( Trabzon ) yaşadığımız dönemde sürekli olarak Palamut avına çıkan babam ( ticari olarak ) ısrarla beyaz sağlam bir kaç kanat bulup hazırlayacağı Palamut çaparisini de yanımda getirmemi söylüyor. Sizin yorumunuz nedir bu konuda?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu soruya geç cevap verdiğim için çok üzgünüm.

   Heyecanınız çok güzel. Umarım bu heyecanınız hayat boyu devam eder.

   Babanızın çaparisi bizim buralarda da iş yapar. Fakat biz Palamut’u sadece yem olarak tuttuğumuzdan 5 – 6 adetten fazla almıyoruz. Yemek için isteyen olursa 2 – 4 Kg arası bir iki tane ilave olarak alabiliyoruz. Sonrasında yemlik Palamutlarla Akya avı yapmaya çalışıyoruz. Her zaman niyetimiz, vaktimizi Akya avı ile değerlendirmek.

 2. Özkan ŞAHİN der ki:

  Yemlik palamutları ava çıkacağımız gün öncesi tedarik etmiş olsak. Akya avında ki şansımız artar mı?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Yemlik Palamutların taze ve renklerini kaybetmemiş olması Akya avında çok büyük avantaj. Bir önceki gün tedarik edilen yemlik Palamutlar renklerini kaybedip, tazeliğini yitireceğinden, kullanım avantajını yitirip genellikle Balon Balıklarının ilgisini daha çok çeken yemler olmaktadır. BU yüzden kullanım avantajı kayboluyor demek pek yanlış olmaz. Ama elde başka yemlik yoksa kullanılmasında bir sakınca yoktur. En azından Akya avı için dolaşmanın heyecanını yaşamak bile güzel olacaktır.

 3. Özkan ŞAHİN der ki:

  Güzel av için tebrikler. Darısı 14 Ağustos sabahı bizim ve diğer arkadaşların başına

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.